Opowiedziane pieśnią, gestem i tańcem
Organizatorem imprezy, podczas której triumfy święcił zespół prowadzony przez Zofię Werle, był Sokołowski Ośrodek Kultury. „Czysty śpiew, dwugłos, całościowo spójna historia” - to tylko niektóre z ocen jury, jakie otrzymała „Biesiada z kogutem” wyreżyserowana przez Danutę Borowską, a muzycznie przygotowana przez Z. Werle. - Grand prix to wielki sukces i ogromna motywacja do dalszej pracy twórczej - podkreślają członkinie nagrodzonego zespołu. Festiwalowe zmagania (21 występów) oceniła komisja konkursowa w składzie: aktorka Marzena Kipiel-Sztuka, trenerka dramy Agnieszka Buśk, dyrektor sokołowskiej szkoły muzycznej Aneta Mroczek oraz nauczycielka Anna Marciniak. Uwagę jurorów i publiczności zwracały: energia, radość, entuzjazm, pasja, chęć do życia i talent występujących. „Niejeden młody człowiek mógłby pozazdrościć wigoru, jaki mieli seniorzy uczestniczący w konkursie oraz tańcach przed gmachem SOK” - to tylko jedna z wielu pozytywnych opinii.
Tuż przed ogłoszeniem wyników organizatorzy zaprosili wszystkich występujących na program artystyczny pt. „Życie nie jest kiepskie” w wykonaniu M. Kipiel-Sztuki. Aktorka zachwyciła pięknym głosem, a przy tym rozbawiła publiczność anegdotami z życia i planu serialu.
Sukces Zespołu Kameralnego UTW w Mordach to ogromna radość. Członkowie chóru w składzie: Z. Werle, D. Borowska, Grażyna Drabarek, Ewa Jarocka, Teresa Jawiczuk, Lidia Lipińska, Bożena Płochocka, Grażyna Kwiatuszewska, Wiesława Romanowska oraz aktorzy grupy teatralnej – Teresa i Włodzimierz Markowiczowie – spędzili wiele godzin, by dopracować występ muzycznie i teatralnie. W efekcie publiczność obejrzała scenki biesiadne opowiedziane piosenkami, gestami i tańcem. Motywem przewodnim całości jest tytułowy kogut – dosłownie i w przenośni.
Tematy muzyczne
Zespół UTW powstał we wrześniu 2018 r. z inicjatywy prezes Fundacji DONUM E. Jarockiej. Od początku jego kierownikiem jest – często akompaniująca także grupie przy pianinie – Z. Werle. Talent, doświadczenie i pracowitość prowadzącej, która przez lata wychowywała muzycznie dzieci i młodzież, podobnie jak zaangażowanie D. Borowskiej, zarażającej kolejne pokolenia pasją do teatru, sprawiają, że grupa podejmuje wielorakie tematy muzycznie. Ma za sobą występ podczas wieczoru poezji Zbigniewa Herberta, jak też koncert kolęd przygotowanych na dwa głosy. Obecnie ZK pracuje nad repertuarem Stanisława Moniuszki.
AW