Doceniona za działania na rzecz kultury
Statuetka jest przyznawana osobom, których osiągnięcia maja istotny wpływ dla bialskiej kultury.
M. Nikolska to absolwentka historii na wydziale humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończyła też historię sztuki na wydziale filozoficzno-historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
W 1979 r. podjęła pracę w Muzeum Okręgowym w Białej Podlaskiej (obecnie Muzeum Południowego Podlasia) na stanowisku kierownika działu sztuki, a w latach 2006-2017 pełniła funkcję dyrektora Muzeum Południowego Podlasia. W 1983 r. wyjechała na praktyki do muzeów w Moskwie i Leningradzie, gdzie zdobywała wiedze na temat malarstwa ikonowego. W latach 2001-2013 prowadziła wykłady i ćwiczenia z historii architektury i sztuki na wydziale turystyki i rekreacji AWF w Białej Podlaskiej. Zajmowała się także malarstwem współczesnym, organizując wystawy i plenery malarskie. Była wieloletnim komisarzem Ogólnopolskich Plenerów Malarskich w Janowie Podlaskim (w latach 1980-1998) i Plenerów Malarskich w Zaborku (w latach 2000-2015). Jest także autorką tekstów w katalogach do wystaw plenerowych oraz wydawnictw o twórczości polskich malarzy współczesnych.
W czasie 38 lat pracy w muzealnictwie M. Nikolska samodzielnie zrealizowała ponad 100 wystaw. Najwięcej zainteresowania i pasji poświęciła kolekcji ikon rosyjskich, dbając o jej konserwację i popularyzację. Zorganizowała wiele wystaw malarstwa ikonowego prezentowanych w wielu polskich muzeach, m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, Muzeum Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Archeologicznym w Krakowie, a także we Francji i Niemczech. Jest autorką kilkunastu wydawnictw oraz artykułów naukowych i popularnych dotyczących ikon rosyjskich. Dzięki nawiązanej współpracy z wydziałem konserwacji i restauracji Akademii Sztuk Pieknych w Warszawie największy w Polsce zbiór ikon otoczony jest stałą opieką i poddawany sukcesywnej konserwacji. Podczas 11-letniej kadencji na stanowisku dyrektora Muzeum Południowego Podlasia utrwaliła wizerunek tej instytucji jako placówki otwartej, przyjaznej i ukierunkowanej na potrzeby lokalnej społeczności.
MD