W hołdzie Matce Bożej Częstochowskiej
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej obchodzimy 26 sierpnia jako dziękczynienie za szczególną rolę Maryi w dziejach całego narodu i okazję do złożenia hołdu Matce Bożej w Jej jasnogórskim wizerunku. Wielkim czcicielem Matki Bożej Częstochowskiej był ks. W. Sopyła. To Maryi, której zaufał bezgranicznie w najcięższych chwilach, przypisywał cudowne ocalenie z kaźni jenieckich obozów w Niemczech - Orienburgu i Dachau - w których spędził ponad pięć lat. Po powrocie do Polski we wrześniu 1945 r. swoją kapłańską posługą spłacał zaciągnięty u Niej dług. Po wojnie ks. W. Sopyła został skierowany do Gręzówki. Jako proboszcz zastąpił tutaj swego brata - Ignacego Sopyłę, który stał na czele parafii pw. św. Huberta, powołanej tuż przed wybuchem II wojny światowej, w listopadzie 1938 r.
Nosząc się z zamiarem wzniesienia murowanej świątyni jako wotum za ocalenie życia w obozie koncentracyjnym, zaczął od celu mniejszego: nieopodal budynku, który pełnił funkcję pierwszego kościoła, wcześniej będącego remizą strażacką, ks. Wiktor – więzień nr 22537, poddawany eksperymentom medycznym – własnoręcznie wymurował kapliczkę. Grota z figurą Matki Bożej do dzisiaj otoczona jest wielkim szacunkiem mieszkańców Gręzówki.
Ks. Sopyła przyłożył swoją rękę także do powstania groty z figurą Matki Bożej Budzieszyńskiej, wzniesionej w 1947 r. w Budziszynie pod Mokobodami nad źródełkiem, którego wodzie przypisywane są cudowne właściwości. Intencją parafian było wyrażenie wdzięczności za ocalenie od zniszczeń faszystowskich. O konsultację poproszono proboszcza z Gręzówki. Wykonawcą był J. Antoniak, ale to ks. W. ...
LA