Kultura
Źródło: P. ŻOCHOWSKI/INSTYTUTSZLUBOWSKIEGO
Źródło: P. ŻOCHOWSKI/INSTYTUTSZLUBOWSKIEGO

Herby to element kultury

Bardzo ważnym elementem kultury są symbole, a herby odgrywają wśród nich główną rolę. Niszczenie ich albo nierozsądne zmienianie jest ingerencją w kulturę - podkreślał dr hab. Artur Górak, gość spotkania inaugurującego cykl „Spotkań u Hrabiego”, których organizatorem jest Instytut Bronisława Szlubowskiego.

Pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, prezes Towarzystwa Nauki i Kultury LIBRA przedstawił referat pt. „Czy wynarodowienie to nowoczesność? Przykład rosyjskich projektów Radzynia i innych miast regionu”. - Bardzo ważnym elementem kultury są symbole, a herby odgrywają wśród nich główną rolę. Niszczenie ich albo nierozsądne zmienianie jest ingerencją w kulturę - zwrócił uwagę A. Górak. Przypomniał, że z herbami mamy do czynienia na co dzień: znajdują się bowiem na pieczęciach, tablicach; symbolizują władzę, stanowią wyraz tradycji. W Polsce są chronione prawem. Prelegent zachęcał do zainteresowania się herbami, obserwowania, co się z nimi dzieje. - Niszczenie kultury zaczyna się od warstwy symbolicznej, jaka wyrasta z tradycji, będąc elementem tożsamości. Pierwszy etap tego procesu to wyjałowienie warstwy symbolicznej, zastąpienie jej elementami życia codziennego.

Ma to wykazać, iż kultura, którą chce się zniszczyć, to tylko element przeszłości, nieskuteczny w codziennym działaniu – wyjaśniał A. Górak. – W ten sposób tworzy się antagonizm: zakorzeniona w historii i tradycji kultura narodowa jest przestarzała, a nowoczesna – radosna i skuteczna, lepsza w codzienności – dodał.

 

Dbajmy o tradycję

Zjawiska te gość spotkania pokazał na przykładzie tworzenia tzw. nowej tradycji na ziemiach polskich pod zaborem rosyjskim. Jednak kwestia ta jest wciąż aktualna, zwłaszcza tam, gdzie imperia próbują narzucić narodom własną kulturę, czyniąc to przy pomocy „taktyki spalonej ziemi” – wcześniejszego zniszczenia ich kultury. – Dlatego należy dbać o tradycję – apelował dr Górak.

Spotkania odbywają się w pałacu Potockich, którego właścicielem i mieszkańcem był patron imprezy – hrabia B. Szlubowski. Kolejne zaplanowano na 30 września. Gośćmi będą Marek M. Kamiński i Ernest Szum, autorzy książki „Janosik Podlaski. Józefa Koryckiego prywatna wojna z komunizmem”. Wywiad z prof. M.M. Kamińskim publikowaliśmy w jednym z sierpniowych numerów „Echa”.

Fot.inbrosz: Z herbami mamy do czynienia na co dzień: znajdują się bowiem na pieczęciach, tablicach; symbolizują władzę, stanowią wyraz tradycji – mówił dr hab. A. Górak.

 

MD