Opinie
Źródło: www.dzielo
Źródło: www.dzielo

Rozwinąć skrzydła

Bycie stypendystą motywuje mnie do osiągnięcia czegoś więcej niż tylko wysokiej średniej. Pozwala rozwinąć skrzydła, abym wkrótce mogła samodzielnie szybować - mówi Sylwia Baran, stypendystka Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Od 2001 r., w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, obchodzony jest Dzień Papieski. W tym roku przypada on 13 października, a hasło, które mu przyświeca brzmi: „Wstańcie, chodźmy!”. Obchody poświęcone kultywowaniu pamięci o Janie Pawle II odbywają się na różnych płaszczyznach. Wierni gromadzą się na Mszach św., biorą udział w licznych dyskusjach, sympozjach, spotkaniach, koncertach czy wystawach. Dzień Papieski niesie za sobą także wymiar charytatywny i społeczny. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” od 19 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży pochodzącej z małych miejscowości. - Tworząc tę fundację, myśleliśmy o czasach, kiedy Jana Pawła II już z nami nie będzie. Papież potrafił wiele uczynić, żeby Ewangelia była znana na całym świecie. Wiedzieliśmy jednak, że problem pojawi się gdy papieża zabraknie - powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, przewodniczący rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, podczas konferencji zapowiadającej tegoroczne obchody Dnia Papieskiego.

Dodał, że fundacja jest wyrazem miłości do bliźniego, którą w swoim życiu kierował się Karol Wojtyła.

 

Pomóc spełniać marzenia

DNT pomocą obejmuje ok. 2 tys. osób. Wśród nich są uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz studenci.W małych ośrodkach zdolnej młodzieży nie brakuje, za to często środków finansowych, motywacji i wiary w to, że można osiągnąć wysokie cele, sięgając przy tym po prawdziwe i dobre wartości – przekonuje ks. dr Paweł Kindracki, diecezjalny koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

W diecezji siedleckiej program stypendialny obejmuje 90 osób. – Jestem stypendystką od sześciu lat. Miałam wtedy 14 lat i śmiało mogę powiedzieć, że fundacja w pewnym sensie mnie wychowała. Dorastałam z fundacyjnymi ideami opartymi na nauczaniu św. Jana Pawła II, którego jesteśmy „żywym pomnikiem”, jak się nas określa – przyznaje Sylwia Baran, studentka animacji kultury w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz aktorka w grupie teatralnej Teatr Bez Maski w Lublinie. ...

HAH

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł