Na miarę wieku
- Jego stan był fatalny. Obiekt nie nadawał się do rozbudowy ze względu na zapadające się fundamenty. Już 11 lat temu zaczęliśmy myśleć o tym, jak pomóc tutejszej policji. Najpierw zaproponowaliśmy odstąpienie części budynku, który zajmowała ochotnicza straż pożarna, ale nie spełniał on wymagań jednostki. Potem oferowaliśmy jeszcze inny obiekt. Ostatecznie postanowiliśmy zaproponować działkę, na której można by było wybudować nowy komisariat. O tej decyzji poinformowaliśmy naszych mieszkańców. Nikt nie zgłosił sprzeciwu. Gmina wspomogła budowę także środkami finansowymi. Dzięki wzajemnej współpracy powstał piękny budynek, który idealnie wpisał się w naszą miejscowość. Policja funkcjonuje w Wisznicach, odkąd tylko pamiętam. Wiemy, że funkcjonariusze pełnili tu służbę jeszcze przed II wojną światową - zaznaczył Piotr Dragan, wójt gminy Wisznice.
Działka podarowana przez gminę ma powierzchnię liczącą ponad 40 arów. Obecnie stanowi już własność Skarbu Państwa.
– Budynek komisariatu ma ponad 600 m². To obiekt administracyjno-biurowy. Mamy tu pomieszczenia biurowe wyposażone w niezbędny sprzęt techniczny, poczekalnię, małą siłownię, węzły sanitarne, pomieszczenie dla służby dyżurnej i pokoje socjalne dla policjantów oraz pracowników cywilnych. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jego budowa kosztowała ponad 5 mln zł. Jestem pewny, że w pełni zabezpieczy potrzeby policji pod względem funkcjonalnym i technicznym. Sprawdzi się też od strony właściwej obsługi interesantów. Nowy komisariat na pewno zapewni odpowiednie warunki pracy zatrudnionym tu osobom – podkreślił mł. insp. Grzegorz Pietrusik, komendant miejski policji w Białej Podlaskiej. W wisznickim komisariacie pełni służbę 28 policjantów. Swoim zasięgiem obejmuje on sześć gmin: Łomazy, Rossosz, Wisznice, Sosnówkę, Tuczną i Sławatycze.
Miliardy dla służb
– Ogólna powierzchnia obsługiwanego rejonu wynosi ponad 800 km², co stanowi prawie 30% ogólnej powszechni, jaką obsługuje bialska policja. Na tym terenie, z uwagi na dużą powierzchnię i rozdrobnienie zabudowań, policjanci najczęściej odnotowują włamania, kradzieże z włamaniem, czasami z bójki i pobicia oraz wypadki drogowe w związku z przebiegającymi w pobliżu drogą krajową nr 63 i drogą wojewódzką nr 812 – uściślił G. Pietrusik.
W uroczystości otwarcia nowego komisariatu wziął udział Sylwester Tułajew, sekretarz stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji,
– Takie projekty można realizować dzięki programowi modernizacji służb mundurowych, który będzie trwał do 2020 r. Na policję przeznaczamy w nim aż 6 mld zł. Środki te zostaną przekierowane zarówno na inwestycje budowlane, jak i na zakup nowoczesnego sprzętu oraz wynagrodzenia. Ministerstwo przygotowuje się już do trzeciej edycji programu. Dzięki powyższym inwestycjom i oddanej pracy policjantów Polacy mogą cieszyć się bardzo wysokim poczuciem bezpieczeństwa. Ponad 89% rodaków uważa, że w naszym kraju jest bezpiecznie, a 98% uznaje, że czuje się tak w miejscu, w którym mieszka – podkreślił S. Tułajew.
Nowy komisariat został poświęcony przez katolickiego i prawosławnego kapelana policji. W uroczystościach uczestniczył też dziekan wisznicki ks. kan. Jan Pieńkosz. Obiekt funkcjonuje przy ul. Wygoda 10B.
AWAW