Kościół
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Czytanie z głową i sercem

To wielka łaska, powołanie i zaszczyt - mówią o swojej posłudze uczestnicy Kodeńskiej Szkoły Lektora. Ta funkcja nie ogranicza się tylko do wyjścia na ambonę. Wiąże się też z odpowiednim, wieloaspektowym przygotowaniem.

W trwającej obecnie drugiej edycji KSL bierze udział sześć osób, w poprzedniej uczestniczyło kilkunastu chętnych. Kurs składa się z kilku sesji. Tym razem, na życzenie lektorów, są one jednodniowe. - Kurs jest adresowany do dorosłych, którzy nigdy nie uczestniczyli w podobnych zajęciach albo brali w nich udział dawno temu. Lokalizacja też nie jest przypadkowa. Sanktuarium to miejsce słuchania Słowa Bożego; żeby było dobrze usłyszane, musi być najpierw odpowiednio wygłoszone i zaprezentowane. Tu, w Kodniu, uczymy się tego przy Maryi i z Maryją - zaznacza o. dr Sebastian Wiśniewski, superior kodeńskiego klasztoru i jeden ze współprowadzących KSL. Dodaje, że zajęcia mają charakter trzytorowy. Organizatorzy stawiają na formację, wiedzę i technikę potrzebne w posłudze lektorskiej. Podczas każdej sesji nie brakuje wspólnej modlitwy (Liturgii Godzin, Mszy św. i adoracji), wykładów z duchowości (dotyczących m.in. historii liturgii słowa Bożego i Eucharystii) oraz warsztatów z emisji głosu.

– Lektor słowa Bożego musi być przede wszystkim człowiekiem wierzącym. Powinien wierzyć w to, co głosi, i rozumieć to, co odczytuje, bo tylko wtedy będzie zrozumiały dla słuchaczy. Liczy się też świadomość funkcji, którą spełnia. Oczywiście, ważne są również umiejętności artykulacyjne. Podczas sesji nie brakuje pytań i dyskusji. Okazuje się, że nie wszystko jest takie oczywiste, na jakie wygląda. Widać, że uczestnicy KSL bardzo poważnie traktują swoją posługę i chcą ją wypełniać jak najlepiej – mówi o. S. Wiśniewski.

Każdy z uczestników szkoły lektora otrzyma pamiątkową książeczkę pt. „Tolle, lege” opracowaną przez o. Sebastiana. – To mały podręcznik lektora, w którym zebrałem najważniejsze treści przekazywane na zajęciach. Publikacja będzie dostępna także w naszym sanktuarium – dopowiada zakonnik, podkreślając, że KSL odbywa się pod patronatem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy.

 

Pauzy, oddechy i akcenty

Za zajęcia z emisji głosu odpowiada Halina Tunkiewicz z Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł