Rozmaitości
Źródło: MK
Źródło: MK

Minęło 40 lat

13 listopada Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Siedlcach obchodził 40 urodziny. Jubileusz zbiegł się z obchodami 85-lecia istnienia ZUS w Polsce. Podczas uroczystości zasłużeni pracownicy oraz instytucje współpracujące z jednostką otrzymali odznaczenia i pamiątkowe dyplomy.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych od samego początku był instytucją ważną z punktu widzenia zabezpieczenia społecznego - podkreślił w swoim wystąpieniu Marek Paczuski, dyrektor siedleckiego oddziału ZUS. - Bez względu na zawirowania historii ZUS zawsze rzetelnie realizował powierzone mu zadania, starając się zapewnić wszystkim obywatelom poczucie bezpieczeństwa w każdej życiowej sytuacji - dodał. Oficjalnie ZUS został powołany 24 października 1934 r. przez prezydenta Ignacego Mościckego. Ale historia ubezpieczeń społecznych sięga głębiej. Udowodnił to dr Rafał Dmowski, dyrektor archiwum Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, który przypomniał historię Powiatowej Kasy Chorych utworzonej w Siedlcach już w 1926 r. - Budynek, w którym miała ona siedzibę, stoi do dziś nieopodal wiaduktu warszawskiego - opowiadał R. Dmowski.

W czasie wojny pracownicy ubezpieczalni angażowali się w działania konspiracyjne. Jedną z takich osób był mjr Stefan Kordzik, który oficjalnie od 1943 r. pracował jako lekarz domowy Ubezpieczalni Społecznej w Sarnakach i był kierownikiem ośrodka zdrowia, a nieoficjalnie – szefem wywiadu komórki AK. – Major Kordzik wraz ze swoim bratem mają ogromny wkład w rozpracowanie wybuchów rakiet V2 oraz pozyskanie i przewiezienie części rakiet do Londynu – kontynuował dr R. Dmowski.

Po wojnie komuniści zlikwidowali ZUS, ale szybko przekonano się, że bez wyspecjalizowanej instytucji nie da się skutecznie zadbać o zabezpieczenie społeczne. ZUS został przywrócony.

 

Wyzwania na przyszłość

O aktualnej sytuacji siedleckiego oddziału opowiedział jej obecny dyrektor: – Statystyki mówią, że rocznie oddział ZUS odwiedza 250 tys. klientów, a pracownicy infolinii obsłużyli w tym roku już 1,2 mln osób z całej Polski. Siedlecki ZUS zatrudnia łącznie 700 pracowników.

Natomiast o współczesnych problemach prawnych i finansowych ZUS w skali całego kraju mówiła prof. dr hab. Gertruda Uścińska, prezes ZUS i gość honorowy jubileuszu. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że „zmniejszenie deficytu w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych udało się dzięki pracy nad uszczelnianiem systemu, a dopłata z budżetu państwa mogła być o 11 mld zł mniejsza, niż zakładano”.

Prezes ZUS mówiła również o wyzwaniach i problemach, z którymi musi zmierzyć się jednostka. – Prowadzone analizy pokazują na nieuniknione skutki kryzysu demograficznego i braku zastępowalności pokoleń. Osoby aktywne zawodowo będą miały na utrzymaniu coraz więcej nieaktywnych zawodowo. Nadal mnóstwo ludzi pracuje w sposób, który nie zapewnia odkładania składek na przyszłe emerytury. Internetowe giganty zarabiają miliardy na usługach niezdefiniowanych w przepisach, a przez to wymykają się systemowi ubezpieczeń. Wymaga to stosownej reakcji zarówno od ustawodawcy, jak i ubezpieczalni – wyjaśniła. – Duży nacisk kładzie się też na edukację i uświadamianie młodzieży już w szkołach i na uniwersytetach, że trzeba sobie budować dodatkowy kapitał na starość, niezależnie od systemu państwowego – dodała prof. G. Uścińska.

Podczas jubileuszu wręczono podziękowania dla zasłużonych pracowników ZUS z całego regionu, a także instytucjom współpracującym z siedlecką placówką, m.in. samorządom i dyrektorom szkół.

Monika Król