Diecezja
Źródło: PODLASIE24
Źródło: PODLASIE24

Historia, która ubogaca

W niedzielę 17 listopada świętowano jubileusz 595-lecia założenia parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Miastkowie Kościelnym. Uroczystościom przewodniczył biskup diecezji drohiczyńskiej Piotr Sawczuk: celebrował Eucharystię i wygłosił homilię.

Mszę św. poprzedził program artystyczny przedstawiający wielopokoleniową rodzinę, która daje najmłodszemu pokoleniu przykład żywej wiary i zawierzenia św. Janowi Pawłowi II oraz bł. Męczennikom z Pratulina. W inscenizacji nie zabrakło nawiązania do wydarzeń bezpośrednio związanych z losami miastkowskiej parafii. Na początku Eucharystii procesyjnie wniesione zostały do świątyni relikwie św. Jana Pawła II oraz bł. Męczenników Podlaskich. W homilii bp Piotr Sawczuk nawiązał do dziejów wspólnoty parafialnej w Miastkowie Kościelnym - jednej z najstarszych w diecezji siedleckiej, podkreślając bogatą historię miejscowego kościoła na tle wydarzeń w Polsce i w Europie.

W jubileuszowych obchodach licznie uczestniczyli parafianie, przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, strażacy. Nie zabrakło również księży z innych parafii dekanatu żelechowskiego. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Leona Wyczółkowskiego.

Po zakończonej Eucharystii wierni mogli ucałować relikwie św. Jana Pawła II oraz bł. Męczenników Podlaskich. Każda rodzina otrzymała na pamiątkę uroczystego wydarzenia albumowe opracowanie historii parafii w Miastkowie Kościelnym oraz w Zwoli autorstwa Grzegorza Welika, opublikowane dzięki staraniom proboszcza parafii ks. kan. Adama Turemki oraz wójta gminy Miastków Kościelny Jerzego Jaronia.


Modlitwą i pracą

PYTAMY Proboszcza parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Miastkowie Kościelnym ks. kan. Adama Turemkę.

 

Proszę Księdza, jak kieruje się jedną z najstarszych parafii diecezji siedleckiej?

 

Cieszy mnie przede wszystkim fakt, że tak wiele osób angażuje się w życie naszej parafii, chcąc pogłębić własną religijność. Problemów, oczywiście, nie brakuje, ale obserwuję, że pobożność wzrasta. Choćby teraz, po zakończeniu uroczystości jubileuszowych, otrzymałem wiele słów wdzięczności za ich zorganizowanie i za sprowadzenie relikwii. Dla ludzi to ważne, żeby mieć w swojej parafii relikwie tych, którzy będą orędować za nimi u Pana Boga. Chcą trwać w wierze i ją pogłębiać. Dobrze układa się też współpraca z miejscowym samorządem. Dzięki dotacjom, w których pozyskanie zaangażował się pan wójt, mogliśmy przeprowadzić prace remontowe w kościele.

 

Co wyróżnia tę parafię?

 

Kiedy zaczynałem posługę 10 sierpnia 2010 r., zastałem tutaj wiele kółek różańcowych mężczyzn i kobiet. Tak jest nadal, a dołączyły do nich koła różańcowe rodziców modlących się za dzieci. Na przestrzeni tych kilkunastu lat powstała parafialna grupa Caritas i dwa kręgi Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Pierwsze kroki stawia Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży założone przez wikariusza ks. Grzegorza Lisieckiego. Dzieci i młodzież chętnie angażują się w prace scholi oraz służbę liturgiczną ołtarza. Świeccy włączają się w czytanie czytań podczas Mszy św. Nie można więc narzekać. Religijność się rozwija. Co więcej, wierni chętnie angażują się tak w formację, jak też w prace gospodarcze w parafii, np. przy remoncie kościoła i plebanii. Cechuje ich także ofiarność, która pozwoliła nam na odnowienie kościoła wewnątrz i zewnątrz, podjęcie prac przy plebanii i na cmentarzu.

 

W jaki sposób parafia przygotowywała się do jubileuszu?

 

Trzy dni przed uroczystością rozpoczęły się przygotowania duchowe do uroczystości, których punktem centralnym było przyjęcie relikwii. Prowadził je ks. kan. dr Jacek Sereda, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w siedleckiej kurii. Przybliżał parafianom postaci św. Jana Pawła II i bł. Męczenników Pratulina, modląc się przez ich wstawiennictwo o pogłębienie wiary całej wspólnoty i potrzebne jej łaski. Sam jubileusz uświetniło także wydanie książki – albumu. Opracowanie autorstwa dyrektora Archiwum Państwowego w Siedlcach dr. Grzegorza Welika zawiera dzieje parafii Miastków Kościelny oraz parafii Zwola Poduchowna. W ten sposób uporządkowana została wiedza historyczna dotycząca tych terenów.

 

Można już mówić o owocach uroczystości rocznicowych?

 

Relikwie, które zostały umieszczone w bocznej kaplicy kościoła, z pewnością przyczynią się do rozwoju kultu świętych patronów i modlitwy. Każdego 22 dnia miesiąca odprawione zostanie nabożeństwo przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II, a 23 – będziemy modlić się przez wstawiennictwo bł. Męczenników z Pratulina. W sprawowanej Mszy powierzać będziemy Panu Bogu składane przez parafian intencje. Na zakończenie każdy będzie mógł ucałować relikwie św. Jana Pawła II i bł. Męczenników z Pratulina.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

LI