Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

W niewolę miłości

Każdy z nas jest zaproszony, by dołączyć i doświadczyć niezwykłej opieki Matki Przenajświętszej, skorzystać z duchowego skarbu przekazanego Kościołowi przez św. Ludwika Marię. W sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy dokonano Aktu Ofiarowania się Panu Jezusowi prze Maryję.

Jak wskazuje ks. Grzegorz Suwała - organizator przygotowań i samego wydarzenia, prawdziwe nabożeństwo do NMP jest święte, to znaczy prowadzi naszą duszę do unikania grzechu i do naśladowania cnót Matki Bożej, zwłaszcza Jej głębokiej pokory, żywej wiary i nieustającej modlitwy. Idea powierzenia się Bogu przez Maryję pochodzi od św. Ludwika Marii Grigion de Montfort. Ten kapłan i pisarz żyjący we Franci na przełomie XVII i XVIII w. stworzył 33- dniowy program duchowego przygotowania do Aktu Ofiarowania się Panu Jezusowi przez Maryję oraz treść samego aktu. Św. Ludwik Maria uważany jest za pioniera pobożności maryjnej i mariologii, której wyrazem jest jego najbardziej znane dzieło „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny”, gdzie rozwija koncepcję niewolnictwa duchowego jako dobrowolnego i ufnego poddania Maryi.

Warto dodać, że tego zadania podejmowali się m.in. św. Pius X, Benedykt XV i Pius XI, kard. S. Wyszyński oraz św. Jan Paweł II, który w swoim herbie umieścił zawierzenie Bogurodzicy: „Totus Tuus” – „Cały Twój”, zaczerpnięte właśnie z pism św. Ludwika.

 

Przygotowanie

Czas bezpośredniego przygotowania do wydarzenia zawierzenia się Jezusowi rozpoczął się 5 listopada. 33-dniowe wyzwanie podjęła grupa ok. 200 osób. Każdy otrzymał „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” oraz podręcznik formacyjny zawierający rozważania na kolejne dni. Oprócz indywidualnej pracy ważnym elementem były trzy spotkania połączone z konferencjami i świadectwami.

W trakcie spotkań rozważano prawdy związane z obecnością chrześcijan w świecie. Podkreślano, że wyrzec się ducha tego świata – nie znaczy, by nim gardzić, a całkowicie oddać się Jezusowi, iść i głosić Ewangelię, stawać się narzędziem Jezusa Chrystusa w naszych społecznościach. Jesteśmy powołani, by w tym świecie działać. – Powinniśmy być wolni od ducha tego świata, nie pozwolić, by on nami rządził. Ważne, żeby mieć serce zanurzone w Ewangelii, by przez Maryję zjednoczyć się z Jezusem i z Nim wyrzec się tego, co światowe. To jedyna droga, by nie dać się wkręcić w wir tego świata i jednocześnie nim nie gardzić, umieć wybierać to, co dobre, i stawać się prawdziwym świadkiem Jezusa Chrystusa – wskazywał ks. G. Suwała w katechezie. Ukazano również temat poznawania siebie, badania własnego serca. Pomocna jest w tym codzienna modlitwa połączona z rachunkiem sumienia. Powinniśmy walczyć o fundament – słowo Boga, które rodzi wiarę, prowadzi do Eucharystii i adoracji. Szczególną modlitwą jest Różaniec mający moc egzorcyzmu.

W czasie przygotowań, wszyscy uczestnicy stanęli wobec pytania: „Kim dla mnie jest Maryja?”. Był to jednocześnie motyw przewodni ostatniego spotkania przygotowującego. – Maryja prowadzi do Jezusa. To Ona najpiękniej przyjęła Słowo Boże i Ono w Niej zaowocowało. Maryja potrafi słuchać i uczy nas słuchać Jezusa – mówił ks. Suwała, tłumacząc, że Matka Boża, która była zawsze przy Jezusie i wpatrywała się w Niego, jest dla nas wzorem adoracji. Kto idzie za Maryją, ten się nie pogubi – ta prawda wybrzmiała na zakończenie spotkania.

 

Triduum

W czwartek 5 grudnia rozpoczęło się triduum poprzedzające uroczystość zawierzenia się Jezusowi w niewolę miłości. Uczestnicy rozważali prawdę poznania i ukochania Jezusa Chrystusa. Ks. G. Suwała wskazywał, że proces ten będzie dokonywał się przez całe życie, dlatego tak ważne jest, by akt zawierzenia ponawiać i nieustannie powracać do tych głębokich treści.

Ważnym punktem bezpośredniego przygotowania było nabożeństwo Drogi krzyżowej. Rozważania zaczerpnięte były z objawień bł. Anny Katarzyny Emmerich. Zakończyła je wspólna modlitwa wynagradzająca za grzechy nasze, bliskich i całego świata. Natomiast w sobotę po Mszy św. i nabożeństwie pierwszej soboty nastąpił specjalny obrzęd połączony z uroczystym podpisaniem aktu zawierzenia. Dokonało się to przed ołtarzem w kościele.

 

Uroczystość

W niedzielę, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, nastąpiło zwieńczenie całego okresu przygotowań. W czasie Eucharystii, której przewodniczył proboszcz parafii ks. prał. Roman Wiszniewski, nastąpiło zawierzenie się Jezusowi w niewolę miłości przez ręce Maryi.

W homilii ks. Grzegorz wskazywał, że tytuł Maryi – „pełna łaski”, pojawiający się w rozważanej Ewangelii, jest również zaproszeniem Boga skierowanym do każdej i każdego z nas. Przez Matkę Bożą możemy stawać się pełni łaski, a nie grzechu i słabości. – Potrzebujemy oddać się Maryi na własność jak dziecko: w pokorze, bezinteresowności, z pełnym zaufaniem – zakończył ks. Suwała.

Po Komunii św. wszyscy na czele z księdzem, który odpowiadał za przygotowanie, głośno odczytali własnoręcznie napisany akt zawierzenia, a następnie złożyli go na ręce kapłana. W geście wdzięczności i miłości ofiarowali Maryi białą różę. Cztery kosze kwiatów stały się ozdobą wizerunku MB Nieustającej Pomocy, który znajduje się w głównym ołtarzu kościoła. Następnie ksiądz proboszcz dokonał błogosławieństwa i poświęcenia łańcuszków z cudownym medalikiem, będących zewnętrznym znakiem przynależności do Jezusa przez ręce Maryi. Każdy z uczestników tego wydarzenia otrzymał ten znak wraz z kapłańskim błogosławieństwem.

W imieniu wszystkich zgromadzonych głos zabrała siostra Lidia, która złożyła wyrazy wdzięczności za to Boże dzieło. Podziękowała za odpowiedź na zaproszenie Maryi ks. Grzegorzowi, który z wielkim zaangażowaniem prowadził przygotowania, głosił konferencje, dbał o wszelkie szczegóły, a także ks. R. Wiszniewskiemu, który to dzieło pobłogosławił.

 

Nie koniec!

Niedzielna uroczystość to tak naprawdę dopiero początek. Oto rozpoczął się nowy etap w życiu zawierzonych i nadzieja na kolejne przygotowania i uroczystości zawierzenia. Każdy uczestnik otrzymał „pakiet na przyszłość”: modlitwy oparte na nauczaniu św. Ludwika oraz Małą koronkę do Najświętszej Maryi Panny na cześć 12 przywilejów Matki Bożej. W duchu posłania i świadectwa wszyscy zabrali ze sobą ulotki o spotkaniach przy Sercu Maryi w każdą pierwszą sobotę miesiąca, które będą odbywać się w radzyńskim sanktuarium. Broszury przekażą bliskim, znajomym, sąsiadom, aby szerząc dzieło w świecie, stać się narzędziem w ręku Maryi.


3 PYTANIA 

Ks. Grzegorz Suwała, wikariusz parafii MBNP w Radzyniu Podlaskim

 

Jak ograniczyć wolność w świecie wyolbrzymionej wolności?

 

Wolność dzisiejszego świata to nic innego jak samowola. Kiedy człowiek zaczyna tak żyć, wtedy powtarza się dramat raju: człowiek chce być jak Bóg. Chodzi o grzech, który pustoszy duszę człowieka. Wolnym można być tylko w Bogu; On nam ją daje i codziennie, cierpliwie uczy nas wybierać pomiędzy dobrem i złem. Wolności człowieka nie trzeba ograniczać. Bóg chciał i nadal chce, byśmy byli wolni, ale mądrze – czyli w Nim.

 

Punktem kulminacyjnym było to, co wydarzyło się 8 grudnia w radzyńskim sanktuarium. Co dalej?

 

Niedzielna uroczystość była czasem wyjątkowej łaski, bliskości Jezusa i Maryi. Ufam, że była to iskra, która rozpali jeszcze wiele serc dla Jezusa i Niepokalanej. Mam też świadomość, że potrzeba stałej, codziennej formacji serca, jak też formacji wspólnotowej. Dlatego w pierwsze soboty miesiąca, o 18.00, odbywać się będą „Spotkania przy Sercu Maryi: Źródło Łaski”. Ruszamy w styczniu. Zapraszam już dziś. Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie internetowej parafii oraz na facebooku.

 

Czy osoby, które nie brały udziału w duchowym przygotowaniu do zawierzenia, mogą włączyć się w spotkania?

 

Źródło łaski w naszym sanktuarium jest otwarte zawsze i dla każdego. Na spotkania modlitewne zapraszamy wszystkich chętnych – i tych, którzy się zawierzyli Jezusowi przez Maryję, i tych, którzy mają takie pragnienie. Warto dodać, że na 2020 r. zaplanowane są dwa uroczyste przygotowania do takiego zawierzenia. Jedno rozpocznie się już w lutym, kolejne w październiku. Mam nadzieję, że z Bożą pomocą ta propozycja przyciągnie do naszego sanktuarium więcej osób z całej diecezji! Zaproszenie do udziału w pierwszosobotnich spotkaniach i zachętę do zawierzenia Jezusowi kieruje do nas Sama Maryja. A każde dobre dziecko wie, że Matce się nie odmawia.

ks. Marek Weresa