Kościół
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Czy ilość oznacza jakość?

Można stwierdzić, że praktyki religijne katolików w Polsce są na stałym poziomie - uważa ks. dr Wojciech Sadłoń SAC, komentując najnowsze dane Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC.

Co roku placówka założona przez pallotynów publikuje „Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia”, czyli rocznik statystyczny Kościoła w Polsce. Na 50 stronach znalazły się dane o liczbie kapłanów, parafii, udzielanych sakramentów, a także zaangażowaniu wiernych w ruchach i zrzeszeniach parafialnych. Tradycyjnie w opracowaniu znalazły się wskaźniki dominicantes (uczestniczących regularnie w niedzielnych Mszach św.) oraz communicantes (przyjmujących regularnie Komunię św.). Informacje dotyczą 2018 r. W 2018 r. w niedzielnej Mszy św. uczestniczyło 38,2% katolików (w 2017 r. - 38,3%), a 17,3% przystępowało do Komunii św. (w 2017 r. - 17%). - Można stwierdzić, że praktyki religijne katolików w Polsce są na stałym poziomie - uważa ks. dr W. Sadłoń, dyrektor ISKK. - Niewielkie różnice w porównaniu z poprzednim rokiem są na granicy błędu statystycznego, dlatego nie mogą być one podstawą do wyciągania wniosków co do ewentualnego spadku lub wzrostu - dodaje, tłumacząc, iż tzw. liczenie wiernych jest coroczną akcją o charakterze statystycznym, organizowaną zazwyczaj jesienią.

W 2018 r. odbyła się ona 21 października. – Wybieramy zawsze tzw. przeciętną niedzielę, która nie przypada w jakieś szczególne święto lub uroczystość, co z kolei bardziej niż zwykle zmotywowałoby ludzi do uczestniczenia w Mszy św. – wyjaśnia ks. W. Sadłoń.

 

Mapa religijności

Zebrane w parafiach informacje najpierw trafiają z parafii do miejscowej kurii biskupiej, a następnie do ISKK. Głównym celem liczenia wiernych jest sprawdzenie, ile osób przychodzi na Msze św., ile z nich stanowią mężczyźni, ile kobiety, a ilu wiernych przystępuje do Komunii św. Dane służą do uaktualniania statystyk w Kościele katolickim w Polsce. W ten sposób powstaje tzw. mapa religijności – cenny materiał dla samego Kościoła oraz dla socjologów i statystyków. Czego dowiadujemy się z nich o diecezji siedleckiej?

 

Diecezja siedlecka w statystyce

Jak podaje „Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia AD 2020” na ternie naszej diecezji znajduje się 248 parafii, w tym 237 diecezjalnych i 11 zakonnych. Liczbę księży inkardynowanych, czyli przypisanych do diecezji, oszacowano w 2018 r. na 677, a 470 pełniło posługę w parafiach. Udzielono 8 tys. 597 chrztów (w 2017 r. – 8 tys. 844). Odnotowano 3 tys. 651 sakramentów małżeństwa (w 2017 r. – 3 tys. ...

MD

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł