Interweniowali średnio cztery razy dziennie
Odnotowaliśmy 1487 zdarzeń wymagających interwencji straży pożarnych, z czego 453 pożary, 937 miejscowych zagrożeń i 97 fałszywych alarmów – mówi st. kpt. Tomasz Biernacki, zastępca komendanta powiatowego PSP w Garwolinie.
Najwięcej, bo 85, było pożarów budynków mieszkalnych, pięć razy paliły się budynki gospodarcze, a 24 – środki transportu. Zdarzały się tez pożary upraw rolnych czy też lasów, ale ich było niewiele. Z danych statystycznych wynika, że najwięcej interwencji zanotowano na terenie miasta Garwolin (206) i w gminie Garwolin, najmniej natomiast w gminach Borowie (55) i Górzno (38). – W działaniach uczestniczą nie tylko zastępy Państwowej Straży Pożarnej, ale jednostki OSP, które mocno nas wspierają podczas wszelkiego typu zdarzeń. Najwięcej razy korzystaliśmy z pomocy jednostki OSP Garwolin. Było to 158 interwencji – dodaje zastępca komendanta.
Ratowali nie tylko ludzi
Poza działaniami, gdzie zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie, strażacy podejmowali też nietypowe akcje związane z ratowaniem zwierząt. Do jednej ze studzienek burzowych w Sobolewie wpadł kot i nie mógł się z niej wydostać. Strażacy zeszli do tej studzienki i wydobyli zwierzę. Więcej pracy mieli podczas wyciągania źrebaka, który wpadł do studni w Miastkowie Kościelnym. – Podjęliśmy działania wspólnie z jednostkami OSP. Było to dosyć trudne przedsięwzięcie, ponieważ należało rozkopać ziemię dookoła studni, wyjąć kilka kręgów i następnie, przy użyciu pasów transportowych i lin oraz ciągnika rolniczego, wyciągnąć zwierzę na powierzchnię. Na szczęście źrebak nie odniósł żadnych obrażeń – informuje kpt. T. Biernacki.
Nowy samochód, a niedługo nowa komenda
W ubiegłym roku podpisany został akt notarialny przekazujący przez starostę działkę w garwolińskiej Strefie Aktywności Gospodarczej na rzecz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, z przeznaczeniem pod budowę nowej siedziby komendy powiatowej. Obecnie trwają prace nad sporządzeniem dokumentacji projektowej. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku wydane zostanie pozwolenie na realizację inwestycji. Budowa nowej komendy finansowana będzie ze środków Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Szacuje się, że inwestycja kosztować będzie ponad 15 mln zł. Z kolei w listopadzie 2019 r. komenda otrzymała nowy, ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Scania.
Waldemar Jaroń