Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Kochasz polskie rzeki?

Ruszyła rejestracja sztabów uczestniczących w Operacja Czysta Rzeka zaplanowanej na marzec. W jej trakcie - w ogólnopolskim cyklu lokalnych akcji - wolontariusze będą sprzątać koryta rzek, brzegi oraz najbliższe otoczenie z zalegających tam śmieci.

Akcję zainicjowało i zorganizowało w ubiegłym roku Wydawnictwo 5 Strona - wydawca magazynu Kraina Bugu. Pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzeki Bug na całej jego długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy, zakończyła się sukcesem. Szczytna idea spodobała się - udział w akcji wzięło prawie 1,5 tys. wolontariuszy zrzeszonych w 70 sztabach, dołączyły do nich lokalne samorządy. Zebrano ponad 45 ton śmieci. Tegoroczna Operacja Rzeka ma charakter akcji ogólnopolskiej. Sprzątane będą rzeki w linii brzegowej oraz korycie, a także w bezpośredniej okolicy. Wielkie porządki trwać będą od 1 marca do 30 kwietnia. Na 18 kwietnia zaplanowano akcję główną. Podsumowanie Operacji Czysta Rzeka nastąpi 2 maja. W akcji może wziąć udział każdy, komu na sercu leży czystość polskich rzek. Włączyć się można, zakładając swój sztab lub dołączając jako wolontariusz w sztabie już istniejącym. Rejestracja odbywa się on-line za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej www.operacjarzeka.pl.

Zgłoszenia sztabów rozpoczęły sie 22 lutego i są możliwe do 22 kwietnia. Po zaakceptowaniu sztabu przez organizatora wolontariusze będą mogli rejestrować się do wybranego przez siebie sztabu. Sztab może założyć osoba prywatna, instytucja, szkoła, organizacja pozarządowa – słowem każdy, kto jest zainteresowany przyłączeniem się do akcji na wybranym odcinku rzeki lub jej dopływie. Organizator umożliwia także założenie sztabu niezwiązanego ze sprzątaniem rzeki, a np. miejscowości lub lasu.

 

W grupie łatwiej

Założenie sztabu jest o tyle istotne, że umożliwia otrzymanie od organizatora pakietu specjalnie oznakowanych worków do zbierania śmieci, rękawiczek dla wolontariuszy, oznakowanych koszulek i workoplecaków, materiałów promocyjnych o akcji, narzędzia do promocji sztabu i akcji lokalnej. Na szefie sztabu spoczywa m.in. odpowiedzialność za współpracę z organizatorem oraz lokalnym samorządem albo operatorem w zakresie odbioru zebranych śmieci, koordynacja sprzątania i kontaktowanie się z wolontariuszami. Każdy szef sztabu, który się zgłosi, wskazuje organizatorowi konkretny odcinek, który zamierza posprzątać. Wolontariusze będą sprzątać koryto rzeki, płynąc kajakami, canoe, łodziami oraz brzegi rzeki i najbliższe otoczenie, idąc pieszo. 
Program sprzątania obejmuje jeden dzień i jest jednakowy dla każdego sztabu – szczegóły można znaleźć na stronie www.czystarzeka.pl. Zainteresowani mogą kontaktować się we wszelkich sprawach związanych z akcją: mailowo, na adres: rzeka@operacjarzeka.pl, bądź telefonicznie, dzwoniąc na nr. 530-930-019. 

LI