Samorządy szykują się do walki z epidemią
To już nie przelewki. W województwie lubelskim liczba zachorowań na patogen Covid-19 sięgnęła wartości dwucyfrowej. Wobec szerzącego się zagrożenia władze regionu i lokalnych samorządów nie pozostały bierne. Do dotychczasowych zaleceń w sprawie higieny i unikania skupisk ludzkich dodały kolejne obostrzenia.
Istotne decyzje zapadły na szczeblu regionalnym. Wojewoda lubelski Lech Sprawka wyznaczył szpital w Puławach przy ul. Bema do pełnienia roli placówki zakaźnej dla Lubelszczyzny. Będą tam przyjmowani jedynie chorzy na koronawirusa oraz osoby z podejrzeniem infekcji. Zdaniem wojewody takie posunięcie ma sens z kilku powodów. – Miasto jest dobrze skomunikowane, a szpital posiada zarówno oddział zakaźny, jak i położniczy, kardiologiczny, ortopedyczny czy neurologiczny. Poza tym cieszy się bardzo dobrą opinią – zaznacza L. Sprawka.
Od poniedziałku 16 marca lecznica zaprzestała przyjmowania nowych pacjentów. Rozpoczęły się już wypisy tych, których stan pozwala na pozostawanie w domu. W sytuacji konieczności dalszej hospitalizacji chorzy są przenoszeni do innych szpitali na terenie województwa. Według informacji wojewody taką rolę zaczęły pełnić m.in. szpitale w Dęblinie, Rykach, Opolu Lubelskim i Lublinie. Każdy z nich został postawiony w stan podwyższonej gotowości.
Znaczne restrykcje w codziennym funkcjonowaniu podjęły lokalne samorządy. Zarówno starostwo powiatowe, jak i urzędy miejskie w Rykach i Dęblinie od poniedziałku przeszły w tryb pracy wewnętrznej. Co za tym idzie – drzwi wejściowe do tych placówek są zamknięte dla petentów.
Rycki magistrat zamontował specjalne okienko w drzwiach wejściowych, w którym przyjmowana jest korespondencja oraz wypłacane są świadczenia z ośrodka pomocy społecznej. Natomiast w starostwie powiatowym anulowane zostały wizyty umówione za pośrednictwem platformy internetowej, a wyłączną formę kontaktu stanowi telefon, mail lub e-PUAP. Na podobnych zasadach działają urzędy miejskie. W przypadku rejestracji aktu zgonu wejście do urzędu stanu cywilnego będzie możliwe tylko po uzgodnieniu z kierownikiem tej instytucji. Wszelkie podatki i opłaty lokalne należy przelewać na wyznaczone konta.
Obostrzenia mają potrwać do odwołania. Tylko starostwo powiatowe zamierza zakończyć wewnętrzny tryb pracy 27 marca.
Podobnie jak w całej Polsce od poniedziałku we wszystkich placówkach oświatowych na terenie powiatu ryckiego zostały zawieszone zajęcia dydaktyczne. Szkoły, przedszkola, żłobki i specjalne ośrodki będą zamknięte do połowy przyszłego tygodnia.
W dalszym ciągu do odwołania pozostają nieczynne instytucje kultury i świetlice osiedlowe. To samo dotyczy Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych w Dęblinie. Z kolei Muzeum Sił Powietrznych planuje utrzymywać swą ekspozycję zamkniętą do 31 marca.
Zmiany dotyczą także osób podróżujących komunikacją zbiorową w Dęblinie. Od 16 marca do odwołania autobusy komunikacji miejskiej kursują według wakacyjnego rozkładu jazdy. Jednocześnie władze miasta zalecają, aby znacząco ograniczyć zakup biletów u kierowców tych autobusów.
Oprócz tego zarówno w Dęblinie, jak i w Rykach do odwołania zostały zamknięte targowiska.
Tomasz Kępka