Magistrat informuje
Prezydent Michał Litwiniuk zawiesił do odwołania stosowanie kary pieniężnej wobec osób, które, będąc właścicielami pojazdów sprowadzonych z terytorium UE lub zarejestrowanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, w wyznaczonym 30-dniowym terminie nie dopełnią obowiązku zawiadomienia prezydenta o rejestracji pojazdu sprowadzonego z UE, nabyciu na terytorium Polski lub o zbyciu pojazdu krajowego. Zawieszone zostaje również dostarczanie w drodze akcji kurierskiej do mieszkańców miasta decyzji podatkowych, tj. o stawkach podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego na 2020 r. Z powodu zagrożenia wirusem odwołano montaż małych instalacji odnawialnych źródeł energii. Pierwotnie wszystkie kotły na biomasę, pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz urządzenia fotowoltaiczne miały być założone w bialskich gospodarstwach do końca czerwca. Nowy termin realizacji został wydłużony do 30 września.
Prezydent miasta wyszedł też z propozycją do przedsiębiorców, których w związku z epidemią kondycja finansowa uległa pogorszeniu. Zaproponował możliwość uzyskania odroczenia terminu płatności czynszu przez tych, którzy wynajmują lokale w zasobach ZGL. Przedsiębiorcy mogą również zwrócić się o zastosowanie ulg w zapłacie podatku od nieruchomości (o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie podatku na raty).
– Przy rozpatrywaniu wyżej wymienionych wniosków podstawowym kryterium będzie istotne zmniejszenie przychodów przedsiębiorcy w okresie rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Są to pierwsze dostępne w aktualnym stanie prawnym propozycje przedkładane przez nas w celu udzielenia wsparcia bialskim przedsiębiorcom w tej nowej, trudnej sytuacji. Prezydent liczy na podjęcie przez rząd działań polegających na efektywnym wsparciu przedsiębiorców oraz samorządów środkami budżetu państwa, które pozwolą zorganizować skuteczną systemową pomoc. Gotowe propozycje rozwiązań dla rządu RP w tym zakresie zostały przygotowane przez związki samorządów polskich. W dalszej perspektywie – w zależności od wprowadzenia nowych antykryzysowych regulacji prawnych przez ustawodawcę – prezydent będzie rozważał kolejne działania pomocowe dla naszych przedsiębiorców – informuje rzecznik prezydenta Gabriela Kuc-Stefaniuk.
Zmiany w rozkładzie
Przedstawicielka magistratu podaje też do wiadomości, iż włodarz zadecydował o możliwości zawieszenia niewykorzystywanego w okresie stanu epidemicznego biletu MZK.
– W tym celu należy wysłać wniosek z numerem karty, na której zakodowany jest bilet, oraz PESEL na adres bilet@mzkbp.pl. Zawieszenie dotyczy biletów 30- i 90-dniowych ważnych w dowolnej strefie biletowej. Okres ważności zostanie przekodowany i będzie się liczył od dnia następnego po złożeniu wniosku przez internet do dnia odwołania stanu epidemicznego. Odblokowanie karty odbędzie się automatycznie, bez udziału wnioskodawcy. Na czas zawieszenia biletu długookresowego karta zostanie zablokowana – tłumaczy G. Kuc-Stefaniuk.
Od 30 marca zmienił się także rozkład jazdy autobusów MZK. Spółka wprowadziła modyfikacje w obowiązującym obecnie sobotnim rozkładzie jazdy. Zmiany dotyczą linii komunikacyjnych A, C, D oraz F. Na polecenie prezydenta – w związku z ogłoszonymi 24 marca ograniczeniami w przemieszczaniu się – MZK dokonało pomiaru strumienia pasażerów w godzinach największego zapełniania pojazdów. Aby została zachowana odległość bezpieczeństwa pomiędzy pasażerami (2 m), przy najpopularniejszych kursach (np. linii H) będą podstawiane dodatkowe autobusy. Nowy rozkład można znaleźć na www.mzkbp.pl.
Ważne informacje płyną też do rodziców dzieci uczęszczających do zespołu żłobków i przedszkoli samorządowych w Białej Podlaskiej. Prezydent miasta podał do wiadomości, iż miesięczna należność za marzec i kwiecień w zespole żłobków zostaje zmniejszona o 50%. Wniesione już opłaty zostaną wliczone na poczet przyszłych należności. W przedszkolach samorządowych opłata za pobyt dziecka dłuższy niż pięć godzin została zawieszona. Te, które zostały już wniesione, będą policzone na poczet przyszłych należności.
AWAW