Kościół
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Wielkanocne odkrywanie Pisma Świętego

Tegoroczny XII Ogólnopolski Tydzień Biblijny upływać będzie pod hasłem: „Kto we Mnie wierzy, będzie spożywał Chleb życia wiecznego” (por. J 6,35-36). Rozpocznie go IV Narodowe Czytanie Pisma Świętego.

Przeżywając okres wielkanocny, z pewnością często spotykamy się ze stwierdzeniem, że jest on najważniejszym momentem w ciągu całego roku liturgicznego. Jako wspólnota ludu Bożego celebrujemy w tym czasie tajemnicę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, która stoi w centrum naszej wiary. Bez niej nie ma chrześcijaństwa. Jak napisał św. Paweł: „jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest nasza wiara” (1 Kor 15,14). Zwycięstwo Syna Bożego nad śmiercią całkowicie odmieniło losy całego świata. To dlatego, gdy otworzymy Dzieje Apostolskie i przyjrzymy się zawartemu w nich świadectwu apostolskiego nauczania, dostrzeżemy, iż misterium paschalne Jezusa Chrystusa jest jego głównym tematem (np. Dz 2,22-36). Zanim jednak apostołowie zaczęli z odwagą głosić Dobrą Nowinę, musieli stawić czoła zgorszeniu krzyża i zaakceptować fakt zmartwychwstania. Mimo że sam Jezus przynajmniej trzykrotnie zapowiadał swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie (por. Mk 8,31-33; 9,30-32; 10,32-34), apostołowie w chwili aresztowania w Ogrójcu rozpierzchli się, a gdy został zabity, zamknęli się w Wieczerniku w obawie przez Żydami.

Dopiero spotkanie ze Zmartwychwstałym na nowo napełniło ich serca pokojem i radością (por. J 20,19-23), a gdy w Dniu Pięćdziesiątnicy zostali napełnieni Duchem Świętym, w Jego mocy rozpoczęli głoszenie świadectwa o zwycięstwie nad śmiercią (por. Dz 2,1-4).

 

Słowo Boże wszystko wyjaśnia

Do przemiany apostołów – z zalęknionych i rozbitych na odważnych głosicieli Dobrej Nowiny, nawet kosztem własnego życia – oprócz spotkania z Jezusem po Jego powstaniu z martwych oraz daru Ducha Świętego przyczynił się jeszcze jeden ważny czynnik: dostrzeżenie, iż w misterium paschalnym wypełniło się słowo Boże. Widać to wyraźnie chociażby w historii dwóch uczniów zmierzających do Emaus, do których przyłączył się Zmartwychwstały (por. Łk 24,13-35). Początkowo Go nie poznali. ...

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł