Diecezja
Źródło: XMW
Źródło: XMW

Radość całego Kościoła

Dziękuję za łaskę powołania, za wybranie, które trwa; które nie wyczerpuje się w tym, co „wczoraj”, ale - jak prawdziwa miłość - otwarte jest na i „dziś”, i na „jutro” - zapewnił bp Grzegorz Suchodolski na zakończenie uroczystości święceń biskupich, w święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 1 czerwca.

Głównym szafarzem święceń był bp Kazimierz Gurda, zaś współkonsekratorami- nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i biskup radomski Henryk Tomasik. Na uroczystość do siedleckiej katedry przybyło wielu hierarchów kościelnych, arcybiskupów i biskupów, kapłanów, osoby życia konsekrowanego, alumni WSD i wierni świeccy, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych i uczelni wyższych.Obecna była rodzina biskupa nominata na czele z rodzicami - Marianną i Hieronimem Suchodolskimi. Po liturgii słowa i odśpiewaniu hymnu „O Stworzycielu, Duchu, przyjdź”, z prośbą o udzielenie święceń ks. G. Suchodolskiemu zwrócił się do głównego szafarza ks. kan. Krzysztof Stepczuk. Następnie przedstawiciel Nuncjatury Apostolskiej ks. prał. Andrea Francia odczytał papieską bullę nominacyjną przyniesioną przez ks. kan. dr. Alberta Wołkiewicza.

– Zgromadziliśmy się wokół Maryi Matki Kościoła w naszym diecezjalnym wieczerniku, którym jest kościół katedralny, na modlitwę, oczekując na obdarzenie darami Ducha Świętego biskupa nominata – zaznaczył bp Kazimierz Gurda na początku homilii. Przywołując obraz apostołów napełnionych mocą i mądrością Ducha Świętego, wyruszających – mimo poczucia swojej słabości i niewystarczalności – aby wypełnić misję głoszenia Jezusa Chrystusa, odwołał się też do powołania Jeremiasza, którego serce napełniała niepewność. – Oto tajemnica powołania: Bóg wybiera. Powołanie jest Jego łaską. Człowieczeństwo i kruchość- to wszystko, co człowiek może wnieść do relacji z Nim. Miłość Boga przedzierzga słabość człowieka w skałę, na której jest zbudowana historia zbawienia – mówił biskup. Zaznaczył, że przyjęcie powołania musi być stale potwierdzane- tak jak czyni to Maryja, która jest matkąJezusa, Kościoła i kapłanów. – Na wzór Maryjnego „fiat” bp Grzegorzprzed Bogiem i wobec zgromadzonych braci i sióstr w wierze będzie potwierdzał swoje „tak” wobec Jego propozycji powierzenia mu nowych zadań w Kościele. Wszystkie pytania, jakie zostaną mu postawione, są pytaniami zastępczymi pytania o miłość. Bo tylko miłość może być motywem wiernego wypełniania obowiązków, nieustannej modlitwy, dochowania wierności, opieki nad cierpiącymi i biednymi, gorliwości w sprawowaniu liturgii i sakramentów – podkreślił bp K. Gurda. – Stale, pomimo zmieniających się warunków, aktualne jest oddanie przez pasterza swego życia za owce bez względu na to, czy to ofiara jednorazowa i bezkrwawa, czy ofiara codziennego życia, trudu i cierpienia. Powołanie do posługi pasterza w Kościele polega na zapewnieniu swojej owczarni pokarmu, którym jest słowo Boże i Eucharystia – mówił.

Bp K. Gurda przypomniał też najważniejsze rysy dotychczasowej posługi duszpasterskiej ks. Grzegorza, szczególnie pracę związaną z przygotowaniem Światowych Dni Młodzieży, zapoczątkowaną w 1996 r. – Niczego w tym czasie nie czynił dla siebie. Wszystko dla Kościoła i obecnego w nim zmartwychwstałego Chrystusa. Pragnął jak najlepiej wypełnić misję, jaka została mu zlecona – mówił. – Ks. Grzegorzu, nasz Kościół diecezjalny – księża, osoby życia konsekrowanego, wierni świeccy – patrzy na Ciebie z nadzieją. Twoje doświadczenie 32 lat wiernej posługi kapłańskiej w różnych miejscach i okolicznościach,pełnionej w wierności Chrystusowi i radości serca, zapowiadają, że te oczekiwania nie będą płonne – zakończył.

 

Z mocą Ducha Świętego

Po homilii biskup elekt złożył przyrzeczenie w formie odpowiedzi na pytania stawiane mu przez głównego szafarza święceń, dotyczące najważniejszych elementów posługi biskupiej. Po wyrażeniu pozytywnych odpowiedzi i słowach szafarza „Niech Bóg, który rozpoczął w Tobie dobre dzieło, sam go dokona”, wszyscy zebrani, śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych, prosili Boga o hojne udzielenie łaski biskupowielektowi, który w tym czasie leżał krzyżem.

Istotny obrzęd konsekracji obejmował nałożenie rąk i modlitwę święceń. Na znak apostolskiego wybrania, przekazania Bożej mocy, otrzymania Ducha Świętego, który prowadzi biskupa i wspiera w służbie w świętym Kościele, ręce nałożył na biskupa elekta najpierw bp K. Gurda, a następnie wszyscy obecni biskupi. Modlitwa konsekracyjna, w której wybrzmiała prośba, by Bóg wylał moc Ducha Świętego na elekta, odmówiona została w czasie, gdy nad jego głową diakoni trzymali otwartą księgę Ewangelii. Kolejny etap święceń to namaszczenie głowy nowego biskupa olejem krzyżma – na znak namaszczenia Duchem Świętym, przekazanie księgi Ewangelii z poleceniem, by ją głosił z cierpliwością i umiejętnością, a także insygniów biskupich: pierścienia, mitry, pastorału. Podczas gdy nowo wyświęcony biskup przyjmował od wszystkich biskupów, począwszy od głównego szafarza, pocałunek pokoju, chór odśpiewał hymn „Jesum Christum praedicare”.

Po Komunii zebrani w katedrze zaśpiewali uroczyste „Ciebie, Boga, wysławiamy”. W tym czasie biskup elekt udzielił błogosławieństwa wiernym, przechodząc przez główne nawę. Po życzeniach wygłoszonych przez abpaS. Pennacchia, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński oczytał list przewodniczącego KEP abp. Gądeckiego, a ministerAdam Kwiatkowski – list prezydenta RP. Wimieniu prezbiterium Kościoła siedleckiego, osób konsekrowanych, laikatu naszej diecezji życzenia nowemu biskupowi pomocniczemu złożył dziekan kapituły katedralnej ks. prof. Roman Krawczyk.

 

Panie, (…) Ty wiesz, że Cię kocham

Na zakończenie liturgii święceń słowo wygłosił bp G. Suchodolski.- „Panie, Ty wszystko wiesz. Ty wiesz, że Cię kocham”. Moi Drodzy, te słowa św. Piotra z dzisiejszej liturgii, chcę raz jeszcze uczynić swoimi w jakże ważnym dla mnie dniu, w którym tak „wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny”. Każdy Boży dar jest zanurzeniem obdarowanego w Bożym miłosierdziu. Bóg wybiera to, co słabe, by nawet tam, gdzie grzech, jeszcze bardziej rozlała się łaska. Wdzięczny za to wybranie, pełne miłosierdzia, wołam: „Panie, Ty wszystko wiesz” Ty wiesz, że Cię kocham” – mówił. Słowa podziękowania skierował najpierw ku Bogu: – Z pokorą i wdzięcznością serca przyjmuję Twoje zaproszenie do naśladowania Cię dalej i do miłowania Cię więcej. Dziękuję za łaskę powołania, za wybranie, które trwa; które nie wyczerpuje się w tym, co „wczoraj”, ale – jak prawdziwa miłość – otwarte jest na i „dziś”, i na „jutro” – zapewnił.

W dalszej kolejności – na ręce abp. S. Pennacchio – słowa szczerej wdzięczności skierował do Ojca Świętego Franciszka. Wdzięczność wyraził bp. K. Gurdzie, bp. H. Tomasikowi, arcybiskupom i biskupom – na ręce Prymasa Polskiabp. Wojciecha Polaka, metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika oraz bp. A. Mizińskiego; duchownym i świeckim, którzy z powodu epidemii nie mogli przybyć na uroczystości – na ręce kard. Stanisława Ryłko z Watykanu. Szczególne pozdrowienia popłynęły w stronę biskupów naszej metropolii, „sąsiadów”, biskupów, z którymi bp Grzegorz zasiada w Radzie ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP oraz pochodzących z naszej diecezji abp. Andrzeja Dzięgi i bp. Piotra Sawczuka.

Dziękował też kolegom w kapłaństwie, rodzicom i wszystkim gościom, w tym reprezentantom rządu, parlamentarzystom, władzom samorządowym; osobom życia konsekrowanego, alumnom seminarium, przedstawicielom parafii, bractw, ruchów, stowarzyszeń i grup modlitewnych, mediom, chórowi katedralnemu pod dyrekcją ks. prof. Michała Szulika, asyście liturgicznej kierowanej przez ks. prof. Kazimierza Matwiejuka, najbliższym współpracownikom. Swoje przemówienie biskup pomocniczy diecezji siedleckiej zakończył prośbą o nieustanną modlitwę.


Z życzeń złożonych bp. G. Suchodolskiemu

(…) Drogi biskupie Grzegorzu, słowa, które wybrałeś na motto swojej posługi – „Głosić Jezusa Chrystusa” – są pierwszym zadaniem każdego katolika, a tym bardziej biskupa, który jest dany do pomocy w pasterskim posługiwaniu biskupa siedleckiego. Przez lata pracowałeś z młodzieżą, miałeś swój wielki wkład w dobre przygotowanie i sprawny przebieg ŚDM w Krakowie. To była wielka praca, ale też zbieranie doświadczeń, których nie można się nauczyć przy biurku. Wykorzystuj to wszystko dla dobra odpowiedzialnego zadania, jakie papież Franciszek powierzył Ci w diecezji siedleckiej i KEP. (…) Niech Ci w tej pracy towarzyszy również wysiłek o pogłębianie życia wewnętrznego, budowanie głębi relacji z Chrystusem, która pozwala głosić Go z autentyzmem i radością, jak często przypominał kapłanom św. Jan Paweł II (…).

Nuncjusz apostolski abp S. Pennacchio


***

Dzisiejsza radość diecezji siedleckiej jest radością całego Kościoła. (…)Posługa biskupa to ponad wszystko odpowiedź człowieka na zadane po trzykroć przez Boga pytanie o miłość. Zostałeś wybrany nie dlatego że jesteś najlepszy, bo pewno są lepsi, nie dlatego że jesteś najświętszy, bo pewno są bardziej święci, nie dlatego że masz genialne zdolności organizacyjne, bo pewnie są tacy, którzy Cię w tym przewyższają. (…) Nie dla chwały, nie dla tytułów, nie dla zaszczytów ani godności – zostałeś wybrany, aby codziennie umierać, odpowiadając Chrystusowi: „Panie, Ty wiesz. Ty wiesz, że Cię kocham”. (…) Ogarniam Cię, biskupie Grzegorzu, swoją modlitwa. Zapewniam o modlitwie Kościoła w Polsce, prosząc o Ducha Świętego, o zdolność miłowania, jakiej nie ma nikt inny. (…)

Abp Stanisław Gądecki


***

(…) Rozpoczyna Ksiądz Biskup swoją misję w dniu poświęconym Najświętszej Maryi Pannie Matce Kościoła, a zarazem w okolicznościach wyjątkowych, kiedy trwają narodowe obchody setnej rocznicy odzyskanej niepodległości RP, a także gdy nasz kraj zmaga się z nieznanym dotąd zagrożeniem epidemią koronawirusa. W tym czasie pełnym wielu wyzwań niezwyklej aktualności nabiera przyjęte przez Ekscelencję zawołanie: „Głosić Jezusa Chrystusa”. Jestem przekonany, że bogate doświadczenie formacji świeckich ze wspólnot parafialnych oraz duszpasterstwie akademickim zgromadzone w ciągu 30 lat posługi kapłańskiej w połączeniu z doskonałą znajomością diecezji siedleckiej i jej wiernych, spośród których ksiądz biskup się wywodzi, będą pomocne we wspieraniu ordynariusza w kierowaniu Kościołem lokalnym. (…) Na ręce Ekscelencji kieruję życzenia błogosławieństwa Bożego i wszelkiej pomyślności dla duchowieństwa i wiernych diecezji siedleckiej. Szczęść Boże!

Prezydent RP Andrzej Duda


***

Dostojny Księże Biskupie, jesteś piątym biskupem, który w tej świątyni katedralnej przyjął sakrę biskupią. Jesteśmy pełni uznania dla Twojej kompetencji, wrażliwości duszpasterskiej, zaangażowania w pracy z młodzieżą i otwartości na problemy współczesnego świata. Jesteś doskonale znany w całej naszej diecezji, ale także w całej naszej ojczyźnie oraz poza jej granicami z racji funkcji, jaką pełniłeś w przygotowywaniu ŚDM. Bp. Grzegorzu, wyrosłeś na męczeńskim Podlasiu, które jest przywiązane do wiary ojców i miłości ojczyzny. Jesteś jednym z nas. (…).

Dziękujemy, że podjąłeś ten trud posługi biskupiej w momencie, kiedy świat współczesny tracipoczucie sacrum, naraża się na niebezpieczeństwo powrotu do barbarzyństwa i coraz bardziej staje się duchową pustyniąprzeniknięta laicyzacją, która dotyka ludzi wierzących, niszczy wiarę w Boga i przynależność do Chrystusowego kościoła. (…) Na drodze pasterskiego posługiwania nie będziesz sam. Będziemy ci towarzyszyć, wspierać modlitwą, o którą tak zabiegasz (…).

Ks. prof. Roman Krawczyk, dziekan kapituły katedralnej

 

LI