Rozmaitości
Źródło: LODR Końskowola
Źródło: LODR Końskowola

Miody, sery prosto od producenta

Ośrodki doradztwa rolniczego pomagają lokalnym producentom, tworząc na swoich stronach internetowych specjalne platformy. Rolnicy mogą tam zamieszczać ogłoszenia o produktach, które mają do sprzedania.

Dla wielu osób targowiska to miejsca, w których zaopatrują się w najważniejsze produkty spożywcze. Swojskie jajka, wędliny z lokalnych wędzarni czy mięso od sprawdzonego i zaufanego hodowcy - te towary trudno znaleźć w marketach. Niestety, w dobie koronawirusa wiele bazarów i rynków nie funkcjonuje. Tracą na tym nie tylko konsumenci, ale przede wszystkim rolnicy, którzy mają kłopot ze sprzedażą swoich produktów. Dlatego muszą szukać nowych sposobów dotarcia do klientów. Epidemia również znacznie ograniczyła eksport, co skomplikowało sytuację również na krajowych rynkach. Ośrodki doradztwa rolniczego dostrzegły ten problem i postanowiły pomóc gospodarzom w trudnych czasach. Na swoich stronach utworzyły internetowe narzędzia, które mają rolnikom ułatwić sprzedaż ich produktów. Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli uruchomił platformę pn. e-spiżarnia, na której można znaleźć zdjęcia, opisy produktów i kontakt do producenta.

Na stronie lodr.konskowola.pl znajdują się również karta zgłoszeniowa i szczegółowe informacje dla rolników chcących sprzedać swoje artykuły.


Bezpieczne i świeże

PYTAMY Sylwię Figiel z działu rozwoju obszarów wiejskich Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

 

Czym jest Lubelska e-spiżarnia i skąd wziął się pomysł, by powstała?

 

Lubelska e-spiżarnia jest inicjatywą powstałą na skutek konieczności pracy zdalnej. Ponieważ wyjazd w teren doradców był niedozwolony, kontaktowaliśmy się z rolnikami kanałami teleinformatycznymi. W rezultacie powstał pomysł na promocję artykułów żywnościowych produkowanych w gospodarstwach. Po rozmowie z jedną z naszych współpracujących rolniczek dowiedziałam się, że ser, który produkuje, musi wyrzucić, bo nie udało jej się go sprzedać, a przecież sama wszystkiego nie zje. Tak zrodził się pomysł na e-spiżarnię. Jej celem jest bezpłatne umożliwienie promocji oferty lubelskich rolników i producentów żywności tradycyjnej i lokalnej wytwarzanej w ramach dostaw bezpośrednich, sprzedaży bezpośredniej, rolniczego handlu detalicznego, działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej z terenu województwa lubelskiego.

 

Kto może promować swoje produkty w Lubelskiej e-spiżarni?

 

W e-spiżarni mogą promować swoje produkty rolnicy i mikroprzedsiębiorcy działający na terenie wiejskim i miejsko-wiejskim. Produkujący surowce i artykuły żywnościowe z przeznaczeniem do spożycia przez ludzi.

 

Z jakim odzewem wśród rolników spotkała się ta inicjatywa?

 

E-spiżarnia działa krótko, ale cały czas dostajemy zgłoszenia. W początkowej fazie zaprosiliśmy do spiżarni współpracujących rolników, których znamy od wielu lat. Trzeba było dzwonić, ponieważ wyjazdy w teren zostały wstrzymane. Dzięki prasie, radiu i telewizji gospodarze sami zaczynają się do nas zgłaszać.

 

Jakie produkty możemy znaleźć w e-spiżarni?

 

Na stronie Lubelskiej e-spiżarni znajdują się produkty przeznaczone do spożycia przez ludzi, produkowane legalnie w rodzinnych gospodarstwach rolnych. Są to m.in.: sery z mleka krowiego oraz koziego, wina, owoce, warzywa, zioła, a także przetwory z tych surowców. Miody oraz produkty niszowe, takie jak przetwory z dzikiej róży.

 

Jak zgłosić się do e-spiżarni?

 

Wystarczy wypełnić kartę zgłoszenia dostępną na naszej stronie, załączyć dobrej jakości zdjęcia własnych produktów i przesłać skanem na adres e-mail podany w karcie.

 

Dlaczego warto promować swoje produkty na stronie LODR?

 

Promocja własnych produktów jest bezpłatna. Rolnicy mogą dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Stali klienci, którzy znają nasz produkt i do nas wracają, ponieważ im smakuje, a także jest on wysokiej jakości, są bardzo ważni i należy o nich dbać, ale powinniśmy poszerzać grono odbiorców i nieustannie zdobywać nowych konsumentów. Na tym polega marketing. Lubelska e-spiżarnia to dodatkowa reklama umożliwiająca poszerzenie grona klientów.

 

Dlaczego warto kupować u lokalnych producentów żywności?

 

Towary oferowane przez lokalnych producentów są przede wszystkim bezpieczne i świeże. Nadzór nad nimi powierzony został Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej: surowce i produkty pochodzenia zwierzęcego oraz produkty mieszane, zawierające jednocześnie surowce pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, a także powiatowym stacjom sanitarno-epidemiologicznym: surowce i produkty pochodzenia roślinnego.

Warto zaopatrywać się u lokalnych producentów z jeszcze jednego powodu: kupujemy produkt polski, wspierając przy tym naszą rodzimą gospodarkę.

 

Dziękuję za rozmowę.


Mazowiecki e-bazarek

Również Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego wyszedł z inicjatywą stworzenia Mazowieckiego e-bazarku, czyli strony internetowej, która stanie się pomocną w nawiązaniu kontaktów handlowych. Celem jest umożliwienie bezpłatnego wystawienia ogłoszenia o sprzedaży i promocji produktów oferowanych głównie przez mazowieckich producentów, rolników oraz przedsiębiorców rolnych.

Celem Mazowieckiego e-bazarku jest ułatwienie wystawcom promowania ich produktów, natomiast konsumentom dotarcia do producentów i zakup świeżych towarów. „Zapraszamy do współpracy rolników, producentów rolnych, przetwórców lokalnej, tradycyjnej i ekologicznej żywności, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, zagród edukacyjnych i obiektów turystyki wiejskiej, koła gospodyń wiejskich, twórców rękodzieła ludowego, firmy działające w otoczeniu rolnictwa oraz konsumentów. Chcemy ułatwić korzystającym ze strony kontakt ze sobą, umożliwić sprzedaż wysokiej jakości produktów oraz usług bez udziału pośrednika, w dowolnym czasie i miejscu” – informują autorzy projektu.

Korzystanie z e-bazarku jest bezpłatne. Wystawianie produktów możliwe jest po uprzednim zarejestrowaniu i zalogowaniu w formie elektronicznej oraz po zaakceptowaniu przez administratora.

Co można sprzedać i kupić na e-bazarku? Niemal wszystko: warzywa i owoce, miód i produkty pszczele, napoje, przetwory owocowo-warzywne, oleje i oliwy, nabiał, byliny, nasiona, pieczywo i produkty zbożowe, produkty z certyfikatem, ryby, zioła, materiał siewny i sadzeniakowy, kwiaty i materiał szkółkarski, mięso i wędliny, produkty rękodzielnicze, drzewa i krzewy iglaste, urządzenia i maszyny. Wszelkie informacje są na stronie internetowej: www.mazowieckiebazarek.pl.

MD