Wszystko z Niepokalaną!
Mszę św. rozpoczęliśmy słowami hymnu Apostolatu Maryjnego „Pod Twoim idziemy znakiem”. Uwieńczeniem naszego jubileuszu było poświęcenie feretronu z wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny - na wzór Niepokalanej Cudownego Medalika z Sanktuarium NMP objawiającej Cudowny Medalik w Olczy-Zakopanem. Jubileusz zakończyliśmy w kościele modlitwą dziękczynną za 25 lat Apostolatu Maryjnego, Litanią do NMP Niepokalanej Cudownego Medalika. Następnie odbyła się agapa przy torcie. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, ze śpiewem pieśni wielbiących Boga i ku czci Matki Bożej. Jubileusz zmusza nas do refleksji, wspomnień i przypomnienia historii jego utworzenia. Apostolat Maryjny jest ruchem religijnym, który skupia wiernych pragnących oddawać i szerzyć cześć Maryi Niepokalanej za pośrednictwem Cudownego Medalika. Wywodzi się on z dawnego Stowarzyszenia Cudownego Medalika, które zatwierdził papież Pius X w dniu 8 czerwca 1905 r. Stowarzyszenie to było ściśle związane z objawieniami, jakie otrzymała św. Katarzyna Labouré w 1830 r.
Po II wojnie światowej Stowarzyszenie CM podzieliło w Polsce los innych organizacji kościelnych – zostało rozwiązane przez władze komunistyczne. W 1980 r., z okazji 150 rocznicy objawień Matki Bożej św. Katarzynie Labouré, wraz z solidarnościowym zrywem narodu polskiego do wolności powstała myśl wskrzeszenia dawnego Stowarzyszenia Cudownego Medalika pod nazwą Apostolat Maryjny w Polsce. Statuty Apostolatu zostały zatwierdzone przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa 6 lutego 1992 r., a 252 Konferencja Episkopatu Polski wyraziła zgodę, by Apostolat mógł działać i rozwijać się we wszystkich diecezjach Polski.
Założycielem – wskrzesicielem, jednocześnie pierwszym dyrektorem krajowym Apostolatu Maryjnego został ks. Teofil Herrmann ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Jeszcze jako rektor Gorzowskiego Seminarium Duchownego założył pierwsze grupy AM. W 1994 r. dzięki ks. Teofilowi powstał Centralny Ośrodek Apostolatu Maryjnego w Warszawie przy ul. Radnej 14. Od początku założenia Apostolatu Maryjnego wydawano materiały niezbędne do rozwoju ruchu, zakładania nowych grup i prowadzenia spotkań formacyjnych. Były to następujące publikacje: Statut Apostolatu Maryjnego, roczniki pt. „Promienie Pośredniczki łask”, kwartalniki pt. „Apostoł maryjny”, „Przewodnik Apostolatu Maryjnego”, „Podręcznik Apostoła Maryjnego”, „Tajemnica Maryi”, „Refleksje na miesiąc maj” i inne.
Apostolat w parafii katedralnej
W maju 1995 r. ks. T. Herrmann przybył do parafii katedralnej w Siedlcach w celu założenia grupy maryjnej. Opowiedział historię objawienia NMP s. Katarzynie Laboure ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paula, które miało miejsce 27 listopada 1830 r. we Francji, przy Ru du Bac 14. Proboszczem parafii katedralnej był wówczas ks. Stanisław Biernat. 26 października 1996 r. w katedrze, podczas uroczystej Mszy św., kandydaci złożyli uroczyste ślubowanie i zostali przyjęci w poczet członków Apostolatu Maryjnego. Z rąk dyrektora AM wszyscy członkowie otrzymali Cudowne Medaliki. Proboszczem parafii katedralnej był wtedy ks. Henryk Wierzejski. Grupa liczyła ponad 150 apostołów. Opiekunem grupy został ks. Andrzej Popławski (1996- 2003).
Z biegiem czasu zmieniali się opiekunowie. Funkcję tę pełnili: ks. Andrzej Ognik (2003-2004), ks. Adam Daniluk (2004-2005), ks. Jerzy Przychodzień (2005-2011), ks. Michał Waberski (2011-2013), ks. Eugeniusz Filipiuk (2013-2017), ks. Grzegorz Suchodolski (2017-2020) – od 1 czerwca br. biskup pomocniczy naszej diecezji. Obecnym opiekunem jest ks. Dariusz Mioduszewski.
Dzieło ks. T. Herrmanna
Pierwszym spotkaniom przewodniczyła ap. Władysława Kaliszuk i śp. Krystyna Daniluk. Do służby Maryi jako przewodnicząca została powołana w 1996 r. apostołka W. Kaliszuk, która 29 października 1999 r. z rąk bp. Wiktora Nowaka otrzymała nominacje moderatora diecezjalnego Apostolatu Maryjnego i pełniła tę funkcje do 2018 r.
25 lipca 2015 r. w szeregi Apostolatu Maryjnego została przyjęta Mirosława Wiewiórka. W 2016 r. objęła obowiązki przewodniczącej, a 28 lipca 2018 r. na Jasnej Górze, u stóp Matki Bożej Częstochowskiej, z rąk dyrektora krajowego ks. Jerzego Basaja odebrała nominację na moderatora diecezjalnego diecezji siedleckiej.
Podobnie jak zmieniali się księża opiekunowie i moderatorzy, następowały też zmiany dyrektorów krajowych. Byli nimi: ks. Jerzy Owsiak CM (2003-2005), ks. Tadeusz Lubelski (2006-2012), ks. Jerzy Wachowiak (2013-2015), ks. J. Basaj (2015 – do chwili obecnej). Nie zmienia się jednak cel i zasady formacji Apostolatu Maryjnego, opracowane w książkach na rok A, B ,C przez założyciela – ks. T. Herrmanna (1921-2003), który zmarł w opinii świętości.
Dołącz do Apostolatu
Spotkania odbywają się w każdy ostatni wtorek miesiąca w sali na plebanii. Na spotkaniach czytamy i rozważamy słowo Boże , modlimy się i omawiamy zadania apostolskie na dany miesiąc.Apostołujemy darem, który przekazała Niepokalana – Cudownym Medalikiem. Odwiedzamy chorych w domach i szpitalach. Odwiedzaliśmy Dom Opieki Społecznej nad Stawami. Organizujemy pielgrzymki, uczestniczymy w życiu naszej parafii. W niedziele rozprowadzamy przed katedrą prasę katolicką. W soboty przewodniczymy modlitwom wieczornym, a w poniedziałki – prowadzimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia w Katolickim Radiu Podlasie. Modlitwą i ofiarami wspieramy działalność misyjną. Nasza grupa jest otwarta. Kierujemy nieustanne i serdeczne zaproszenie do wszystkich chętnych, aby wspólnie służyć Najświętszej Maryi Pannie Niepokalanej.
Miesiąc maj i październik to krucjata modlitwy za ojczyznę. Nasza grupa czuwa 23 dnia maja i października na modlitwie, rozważając tajemnice Różańca św.
Ogarniamy modlitwą siebie nawzajem, osoby chore, starsze, samotne i te które proszą nas o modlitwę. Przy tym nie szczędzimy ani uśmiechu, ani dobrego słowa dla osób potrzebujących wsparcia duchowego, jak i materialnego. A wszystko to powierzamy w ręce Maryi, gdyż Ona jako czuła Matka, wspaniała Wspomożycielka i troskliwa Opiekunka pomaga nam w czynieniu dobra i prowadzi nas do swego syna – Jezusa Chrystusa.
W Roku Jubileuszowym 25 lat działalności w katedrze Stowarzyszenia Cudownego Medalika – Apostolat Maryjny, 40 Ogólnopolskiej Pielgrzymki AMM CM na Jasna Górę (24-25 lipca), 190 Rocznicy Objawień Niepokalanej Cudownego Medalika św. Katarzynie Laboure (27 listopada) – na łamach „Echa Katolickiego” pragnę podziękować naszym biskupom diecezjalnym, dyrektorom krajowym CM, opiekunom – duszpasterzom parafialnym, Zarządowi AM, jak też wszystkim apostołom i apostołkom za trud włożony w rozwój Apostolatu, za wspólne modlitwy, pielgrzymowanie, dar serca. Wszyscy jesteśmy częścią historii i następnym ogniwem w dziele Maryi, jakim jest Apostolat Maryjny do którego nas powołała. Każdemu z pragnę powiedzieć: Dobrze że jesteś!
Wszystko z Niepokalaną!
Mirosława Wiewiórka, moderatorka AM diecezji siedleckiej
Celem Apostolatu Maryjnego jest:
– pogłębianie kultu Niepokalanej życiem autentycznie chrześcijańskim;
– oddziaływanie na ludzi zaniedbanych, obojętnych i zagrożonych utratą wiary;
– szerzenie braterskiej miłości, likwidowanie obojętności, niechęci i niezgody.