Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Z opóźnieniem, ale i przytupem

14 czerwca w siedleckiej katedrze zainaugurowano festiwal Organowe Siedlce 2020. Opóźnienie spowodowane było panująca pandemią, dlatego organizatorzy postawili na streaming.

Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy mógł w czasie rzeczywistym obejrzeć ten koncert na youtube. Za organizacją koncertu stali Miejski Ośrodek Kultury, samorząd Siedlec, który dofinansowuje wydarzenie, ale przede wszystkim - niezmiennie od dziesięciu lat - Stowarzyszenia Pro Musica Organa. Koncert z niezwykle ciekawym repertuarem wykonał Marek Pilch, profesor katowickiej Akademii Muzycznej oraz dyrygent Akademickiej Orkiestry Barokowej, muzyk wszechstronny, grający również na klawesynie i historycznych fortepianach. - Program stanowiły w 100% transkrypcje, czyli utwory napisane na inny aparat wykonawczy: zespół instrumentalny, chór, orkiestrę - wylicza Justyna Pastor ze stowarzyszenia Pro Musica Organa. - Organy siedleckiej katedry, wybudowane w stylu symfonicznym, łączą w sobie możliwości brzmieniowe wielu różnych instrumentów i tę właśnie cechę naszego instrumentu szczególnie uwypuklił występ artysty - podkreśla.

Organy Dominika Biernackiego powstawały w ciężkich czasach I wojny światowej i okresu międzywojennego (1914-1928), z wieloma perypetiami. Mimo to udało się pokonać przeciwności i stworzyć instrument o niezwykle pięknym brzmieniu. Budowę do szczęśliwego końca doprowadził dopiero syn projektanta i początkowego wykonawcy dzieła Dominik Biernacki junior. – Śmiało można stwierdzić, że ostatnia, szeroko zakrojona konserwacja, jaką przeprowadził w latach 2017-2019 Michał Klepacki, pozwoliła na wyłuskanie z zabytkowej materii to, co najlepsze – zauważa J. Pastor.

 

Inna perspektywa

Transmisja online, dzięki profesjonalnej obsłudze firmy Ars Sonora, pozwoliła słuchaczom internetowym nie tylko na odbiór dźwięku, ale także zobaczenie tego, czego normalnie nie widać z perspektywy kościelnej ławy. Widzowie mogli podziwiać wnętrze organów, poruszające się mechanizmy kierujące sprężone powietrze do piszczałek, a także warsztat pracy organisty grającego rękami oraz nogami przy jednoczesnym obsługiwaniu skomplikowanego urządzenia i klawiatury.

– Organy D. Biernackiego „w rękach” M. Pilcha zostały wytypowane jako jeden z pięciu instrumentów, o których kręcimy filmy w ramach programu „Kultura w sieci” finansowanego przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego – zdradza J. Pastor, dodając, że premiera na youtube odbędzie się pod koniec września. Nagrany zostanie również koncert na organach z kościoła MB Bolesnej w Mariańskim Porzeczu.

 

Ruszą z impetem

Co Stowarzyszenie Pro Musica Organa planuje na najbliższe miesiące? – Ze względu na trwającą pandemię – nie wiemy. Pracujemy nad udostępnieniem online organów Joachima Wagnera w domu biskupa siedleckiego, czekamy na otwarcie szkoły muzycznej ze wspaniałym instrumentem w sali koncertowej. Myślę, że po wakacjach ruszymy z impetem – zdradza J. Pastor.

Na 6 września w Sali Białej MOK zaplanowana jest promocja albumu i płyty „Organy Miasta Siedlce” autorstwa Małgorzaty Trzaskalik-Wyrwy. Na ostatniej prostej jest wydanie czwartej już płyty z serii „Organy Joachima Wagnera w Siedlcach”. – Tym razem przy klawiszach zasiadła Ewa Rzetecka-Niewiadomska, a repertuar opiewa muzykę Jana Sebastiana Bacha i jego rodziny („The Bach Family”). Do premiery przygotowujemy się zaraz po wakacjach – mówi J. Pastor, zapraszając do śledzenia organowych inicjatyw na profilu fb oraz stronie: www.spmo.pl.

JAG