Opinie
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

Tajemnicza śmierć z agentami w tle

Śmierć ks. Franciszka Blachnickiego 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu była zaskoczeniem dla wszystkich. Po latach wznowiono śledztwo w tej sprawie.

Sługa Boży ks. F. Blachnicki wymieniany jest - obok Wyszyńskiego, Wojtyły i Popiełuszki - jako jeden z czterech kapłanów, którzy zmienili historię Polski i polskiego Kościoła po II wojnie światowej. Ruch Światło-Życie, Domowy Kościół, Krucjata Wstrzemięźliwości - pomysłów miał mnóstwo i, co najważniejsze, potrafił przyciągnąć ludzi, zwłaszcza młodych. Zachęcał do czytania Pisma Świętego, życia w sposób godny i świadomy, wolny od używek. Polsce wieszczono religijne wymieranie, jak miało to miejsce na Zachodzie, jednak wszystko potoczyło się inaczej… Franciszek Blachnicki nie od razu wiedział, jaką drogą pójdzie. Walcząc podczas II wojny światowej, widział dużo zła i nie umiał się z tym pogodzić. W marcu 1940 r. musiał uciekać przed gestapo. Został aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

Przebywał tam 14 miesięcy, we wrześniu 1941 r. przewieziono go do więzienia śledczego w Zabrzu, potem w Katowicach. Za działalność konspiracyjną przeciw hitlerowskiej Rzeszy został skazany na karę śmierci przez ścięcie. Po ponad czterech miesiącach oczekiwania na wykonanie wyroku został ułaskawiony, a karę śmierci zamieniono na dziesięć lat więzienia po zakończeniu wojny.

To wtedy, na oddziale skazańców, dokonało się nagłe i cudowne nawrócenie F. Blachnickiego. Podjął decyzję, że swoje życie odda na służbę Bogu. W kwietniu 1945 r. został uwolniony przez armię amerykańską. Po zakończeniu wojny wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, 25 czerwca 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Także po wojnie przyszło mu żyć w trudnych i niebezpiecznych czasach. Mimo to działał aktywnie i podejmował różne wyzwania. Od 1957 r. prowadził społeczną akcję przeciwalkoholową Krucjata Wstrzemięźliwości, która przybrała charakter ruchu odnowy religijno-moralnej. Po trzech latach została zlikwidowana przez władze państwowe, a ks. Blachnicki aresztowany i skazany na 13 miesięcy więzienia z zawieszeniem na trzy lata. Od 1963 r. zaczął działać ruch oazowy, który potem przekształcił się w Ruch Światło-Życie.

 

Nowy etap

 

Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce zastało go w Rzymie. Nie mógł wracać do kraju, bo władze PRL wydały za nim list gończy. Osiadł w Carlsbergu i założył ośrodek Marianum. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł