Sport
Źródło: Arch
Źródło: Arch

Sięgnąć Olimpu

Od kilku lat w Uczniowskim Klubie Sportowym Olimpia Biała Podlaska działa prężnie sekcja piłki ręcznej. Kilkanaście dni temu grupa juniorów starszych tej drużyny wywalczyła tytuł wicemistrza Polski.

Piłka ręczna w Białej Podlaskiej ma długie tradycje. To nie tylko sukcesy seniorów AZS AWF Biała Podlaska (trzy starty w finale Pucharu Polski, dwa razy siódme miejsce w Superlidze), ale także dwa medale wywalczone prze juniorów AZS AWF i UKS Kraszak. Przez wiele lat szkoleniem młodzieży w szczypiorniaka zajmował się TOP- 54, a później Piątka +. Ostatnio dość prężnie w tej dziedzinie działa Olimpia.

Na bazie znanych postaci

 

Pierwsze zajęcia z piłki ręcznej w Olimpii prowadził obecny trener AZS AWF Biała Podlaska i żywa legenda sekcji szczypiorniaka w tym klubie Sławomir Bodasiński. W 2014 r. pracę z najbardziej, jak na razie, utytułowanym rocznikiem w UKS zaczął Marcin Stefaniec. Obok niego pracę trenerską w klubie rozpoczęli Marek Kubiszewski (były bramkarz AZS AWF Biała Podlaska, Vive Kielce, Azotów Puławy czy Zagłębia Lublin, dwukrotny mistrz Polski, reprezentant Polski) oraz Łukasz Kandora (zawodnik AZS AWF Biała Podlaska, Azotów, Stali Mielec, Górnika Zabrze). Obok nich trenowaniem w Olimpii zajmuje się Mariusz Michalczuk (dwukrotny mistrz i wicemistrz Europy, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w taekwondo). Ostatnio ekipę zasiliła studentka bialskiego AWF Aleksandra Dybowska. Zdrowiem zawodników zajmuje się fizjoterapeuta Michał Makaruk. Sprawami organizacyjnymi kierują: prezes Kinga Dylawerska-Wójtowicz, kierownik Robert Jaszczuk i sekretarz Jolanta Górska.

 

Od sukcesu do sukcesu

 

Praca z grupą rocznika 2001 od początku układała się dobrze i rokowała sukcesami. W kategorii „młodzik starszy” zawodnicy zajęli czwarte miejsce, dwa lata później w kategorii „junior młodszy” zdobyli tytuł wicemistrza Polski. Rok temu w kategorii „junior starszy” uplasowali się na piątym miejscu w Polsce (walcząc z ekipami opartymi na zawodnikach z rocznika 2000). W tym roku udało im się potworzyć sukces sprzed dwóch lat w kategorii juniora starszego. Warto także dodać, że w międzyczasie walczyli na parkietach III i II ligi seniorów, prezentując się bardzo dobrze. Od przyszłego sezonu wszyscy zawodnicy z rocznika 2001 staną się seniorami. Część z nich ma zamiar opuścić Białą: Gabriel Olichwiruk – Padwa Zamość, Jakub Jaszczuk – Zachód AZS UZ Zielona Góra, Jakub Szyszko – trwają rozmowy z jednym z klubów Superligi. Do bialskiego AZS trafić mają: Jakub Polok, Daniel Kobyliński, Michał Olichwiruk, Jakub Tarasiuk i Hubert Niedzielski. Pozostali grać będą w seniorskiej ekipie Olimpii.

Co dalej?

Tryby tej maszyny jak na razie działają znakomicie. Na roczniku 2001 nie kończy się szkolenie, co rokuje sukcesami na przyszłość. Klub się rozwija i rozrasta. Kto wie, czy nie doczekamy się podobnej kuźni talentów, jaką jest w piłce nożnej UKS TOP-54 Biała Podlaska. To z niego wywodzą się piłkarze nieanonimowi w Polsce i Europie: Ariel Borysiuk czy Sebastian Szymański. Kibice piłki ręcznej w grodzie nad Krzną w to gorąco wierzą. Bo to plan nie tylko na sukcesy w piłce ręcznej młodzieżowej, ale i być może na powrót do świetności seniorskiej.

 

Kuba do Jakuba

 

Co ciekawe, w ekipie Olimpii rocznik 2001 na 18 zawodników siedmiu ma imię Jakub. Stąd można pokusić się o stwierdzenia, że skoro prawie połowa zawodników ma tak na imię, to gra Olimpii polega na tym, by „Kuba podał do Jakuba”. Skuteczna to metoda, bo zagwarantowała wiele sukcesów.

Andrzej Materski