Pielgrzymuj. Jak? Duchowo!
Pielgrzymowanie ma we krwi. 14 razy szedł do Maryi Jasnogórskiej w Pieszej Pielgrzymce Podlaskiej. Od kilku lat na 13 czerwca indywidualnie pielgrzymuje do kaplicy św. Antoniego w Górze Kalwarii. W 2019 r. nogami uczcił 40-lecie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka - należy do niej wraz z żoną, za cel obierając pratulińskie sanktuarium. Dotarł tam 6 października, w rocznicę beatyfikacji unickich męczenników, których darzy wielką czcią. 8 września chce stawić się w sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy, dokąd też pójdzie pieszo. A plany na najbliższy czas to pielgrzymowanie duchowe na Jasną Górę - już po raz czwarty. Jak mówi pan Andrzej, zobowiązania pielgrzyma duchowego są nie mniej wymagające niż fizyczny udział w pielgrzymce. - Idąc, owszem, zmagamy się z trudem, bólem, zmęczeniem, różnymi przeciwnościami, ale na dwa tygodnie wyłączamy się z codziennych obowiązków, jesteśmy w grupie, a przed oczami mamy jeden cel. Pielgrzymowanie duchowe zmusza - wbrew pozorom - do większej mobilizacji sił: trzeba tak zaplanować swój dzień, żeby wypełnić warunki uczestnictwa, a jeśli w parafii organizowane jest wieczorne spotkanie pielgrzymkowe, tak poukładać zajęcia, by wygospodarować czas na udział.
Mamy to szczęście, że w parafii Przemienienia Pańskiego, do której należymy, takie spotkania zawsze się odbywają – tłumaczy. Trasę z domu do kościoła pokonują pieszo. To raptem 2 km, ale też jakaś namiastka pielgrzymowania. Często zabierają wnuki i okazuje się, że te wieczorne wyprawy, atmosfera spotkania, pielgrzymkowe pieśni bardzo się dzieciom podobają. A. Walicki liczy, że złapią bakcyla pielgrzymowania, którego on sam przez te kilkanaście lat zaszczepił co najmniej kilku osobom. I cieszy go to, bo – zaznacza – pielgrzymowanie jest wielką sprawą.
Trochę inna droga do Maryi
Garwolińska kolegiata zawsze na początku sierpnia jest wypełniona pielgrzymami duchowymi – jak wiele innych kościołów w diecezji, głównie w tych parafiach, z których wychodzą grupy Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej. Nie są prowadzone statystyki odnośnie duchowego uczestnictwa w PPP. W naszej diecezji ich liczbę można szacunkowo określić na kilkadziesiąt tysięcy osób. – Drukujemy co roku ok. 30 tys. kart duchowego uczestnictwa, które wraz z kartami intencji trafiają do wszystkich dekanatów. Ponadto niektórzy pobierają je ze strony internetowej pielgrzymki – stwierdza ks. Paweł Bielecki, kierownik 40 PPP na Jasną Górę. Jak podkreśla, w tym roku – ze względu na znacznie ograniczoną z powodu pandemii liczbę pątników faktycznie wychodzących na szlak – duchowe pielgrzymowanie siłą rzeczy staje się podstawową formułą „drogi do Maryi”. Do tej pory szeregi pielgrzymów duchowych tworzyli ludzie, którym na wyruszenie w drogę nie pozwalał wiek, stan zdrowia, brak urlopu, czy po prostu chcący być w łączności z podążającymi na Jasną Górę. Teraz – ks. P. Bielecki jest o tym przekonany – dołączy do nich ogromna większość tych, którzy, gdyby nie koronawirus, już by się pakowali.
Dla każdego
Możliwości uczestniczenia w pielgrzymce duchowej także jest więcej. – Zachęcamy, żeby respektować ogólne warunki pielgrzymowania duchowego. Nie stanowią one jednak bezwzględnej bariery, tzn. osoba, która zdecyduje się zostać pielgrzymem duchowym, jest nim, nawet jeżeli danego dnia nie może uczestniczyć w Mszy św. i przystąpić do Komunii. W takiej sytuacji trzeba pomodlić się w domu, np. słuchając transmisji Katolickiego Radia Podlasie ze spotkań w parafiach od 2 do 13 sierpnia, każdego dnia z innej – tłumaczy ks. P. Bielecki. Zaprasza również do bezpośredniego udziału w spotkaniach.
– Można tam poczuć ducha pielgrzymowania – przyznaje A. Walicki. W jego rodzimej parafii rozpoczynać się będą o 18.00. Na program złożą się: Różaniec, konferencja, Msza św. o 19.00, nowenna przed uroczystością Wniebowzięcia NMP i Apel Jasnogórski. Zawsze są one animowane przez pielgrzymkową służbę muzyczną. Atmosfera jest niepowtarzalna. – Spotykamy tam tych, z którymi kiedyś ramię w ramię maszerowałem do Maryi. Słuchamy konferencji, modlimy się, a po Apelu długo nie możemy rozstać, bo skoro jest okazja, żeby zamienić parę słów, korzystamy z niej. Czujemy się jak w rodzinie – mówi pan Andrzej. Da się też odczuć więź z pielgrzymami w drodze: niosą do Częstochowy intencje tych, którzy zostali. Ci z kolei odwdzięczają się modlitwą.
„Maryja Niewiastą Eucharystii”
Warto podkreślić, że pielgrzymujący fizycznie – kilkadziesiąt osób każdego dnia – to przedstawiciele tych, którzy będą gromadzić się na pielgrzymce duchowej w kościele. Wszyscy zatem jesteśmy pielgrzymami: stanowimy całość, idziemy w tym samym kierunku i jednoczymy się na modlitwie. Tym bardziej że temat tegorocznej pielgrzymki idealnie wpisuje się w to, co się dokonuje w naszych kościołach. Maryja – Niewiasta Eucharystii prowadzi nas do Jezusa, uczy głębszego przeżywania sakramentów świętych, w tym sakramentu Eucharystii. Jestem przekonany, że wesprze nas także w pielgrzymowaniu – mówi ks. P. Bielecki.
A pan Andrzej do argumentu „wszystko dla Maryi” dołącza kolejne: okrągły jubileusz Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej, 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, 100-lecie Bitwy Warszawskiej. – Trzeba pokornie zgodzić się z tym, że nie każdy może wyjść na szlak. Docenić to, co z Bożą pomocą mamy. I dać coś z siebie, np. wezwanie do pielgrzymowania duchowego potraktować jak wyzwanie. Warto spróbować. Później nie można przestać pielgrzymować – mówi.
Duchowa Pielgrzymka przeznaczona jest dla wszystkich, którzy z różnych względów nie mogą uczestniczyć w pielgrzymce fizycznie, w tym osób starszych czy chorych. Przeznaczona jest także dla osób, które w sposób duchowy chcą łączyć się z pielgrzymami na trasie.
W duchowej pielgrzymce może uczestniczyć każdy, kto w dniach od 1 sierpnia do 15 sierpnia:
1. Będzie – w miarę możliwości – codziennie uczestniczył w Mszy św. i przystąpi do Komunii św.
2. Codziennie odmówi część Różańca św., modlitwę południową Anioł Pański i Apel Jasnogórski.
3. Każdy dzień przeżyje z konkretną intencją wynagradzającą, pokutną lub błagalną.
4. Codziennie odmówi „Modlitwę Pielgrzyma”.
5. Przekaże swoją intencję uczestnictwa kierownictwu PPP.
Z komunikatu bp. Kazimierza Gurdy
Drodzy Bracia i Siostry! Pragnę zachęcić do uczestnictwa w modlitewnych spotkaniach w parafiach. Moją zachętę kieruję nie tylko do tych, którzy pragną pielgrzymować w tym roku na Jasną Górę, ale także do wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogli się w nią włączyć. Potraktujmy tę propozycję jako nasze rekolekcje. Nie mogliśmy w tym roku uczestniczyć w parafialnych rekolekcjach wielkopostnych z powodu koronawirusa. Postarajmy się zatem znaleźć czas na wieczorne spotkania modlitewne w czasie trwania naszej pielgrzymki. Złożą się na nie: modlitwa różańcowa, konferencja i Msza św. oraz Apel Jasnogórski. Konferencje wygłaszane podczas wieczornych spotkań modlitewnych będą dotyczyć tajemnicy Eucharystii. Każda z konferencji będzie poświęcona poszczególnym częściom liturgii Mszy św. Potrzebujemy dostrzec na nowo ich znaczenie i duchowe piękno. Dzięki temu nasze uczestnictwo będzie bardziej owocne dla nas i dla wszystkich uczestników Eucharystii. (…) Eucharystia jest źródłem naszego zjednoczenia z Ojcem Niebieskim, jest źródłem duchowej mocy do przeżywania kolejnego dnia czy tygodnia. Bez uczestnictwa we Mszy św., bez Eucharystii, chrześcijanin nie może być prawdziwym chrześcijaninem.
LI