Upamiętnienie bp. Jana Mazura
Uroczystości rozpoczną się o 12.00 sumą odpustową, po której zostanie odsłonięta i poświęcona tablica na kościele parafialnym. Następnie uczestnicy udadzą się do miejsce urodzenia biskupa, gdzie zostanie odsłonięta druga tablica. W domu rodzinnym bp. J. Mazura mieści się obecnie dom dla osób starszych – 100 lat temu były to zabudowania folwarczne w Płoskiem.
Organizatorem uroczystości jest miejscowa parafia pw. św. Jacka. Działania parafian z Płoskiego zmierzające do ufundowania tablic upamiętniających biskupa siedleckiego wsparła Fundacja Niepodległości.
Trochę historii
Jan Mazur urodził się 5 czerwca 1920 r. w Płoskiem w powiecie zamojskim. Po ukończeniu szkoły średniej w Zamościu, jesienią 1944 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Lubelskiej, które wówczas mieściło się w Krężnicy Jarej k. Lublina. Święcenia prezbiteratu przyjął 26 czerwca 1949 r. w Lublinie i pełnił zadania wikariusza w parafii Bychawa. W latach 1952-56 odbył studia doktoranckie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
25 kwietnia 1961 r. został mianowany przez papieża Jana XXIII biskupem pomocniczym diecezji lubelskiej. Sakrę biskupią przyjął w katedrze lubelskiej 6 sierpnia 1961 r. Jako biskup brał udział w obradach Soboru Watykańskiego II. W 1965 r. został wybrany na przewodniczącego konsulty ds. duszpasterstwa trzeźwości przekształconej z czasem w Komisję Episkopatu Polski ds. Trzeźwości.
Okres siedlecki
Bullą Pawła VI z 24 października 1968 r. bp J. Mazur mianowany został biskupem siedleckim i tego samego dnia objął kanonicznie powierzoną diecezję. Uroczysty ingres do katedry odbył się 17 listopada 1968 r. Od początku bp J. Mazur położył nacisk na rozwój duszpasterstwa w diecezji w duchu Soboru Watykańskiego II. Organizował i przewodniczył uroczystościom religijnym i akcjom duszpasterskim. Podczas 28-letnich rządów biskupa miało miejsce wiele doniosłych wydarzeń stanowiących impuls do odnowy życia religijnego. Nie brakowało także ważnych uroczystości o charakterze ewangelizacyjnym i pobożnościowym. Kładł nacisk na rozwój diecezji, czego wymownym znakiem była budowa (w latach 1986-1990) nowego gmachu Wyższego Seminarium Duchownego im. Jana Pawła II w Nowym Opolu, które poświęcił prymas Polski kard. Józef Glemp 24 czerwca 1990 r.
Na przełomie lat 1983-84 uczniowie szkoły rolniczej w Miętnem k. Garwolina wystąpili w obronie krzyży w klasach lekcyjnych. Biskup zdecydowanie poparł młodzież i w geście pasterskiej troski oraz solidarności podjął osobisty akt umartwienia o chlebie i wodzie. Po długich negocjacjach protest zakończył się w kwietniu 1984 r. ustaleniami pomiędzy Episkopatem Polski i rządem oraz biskupem i wojewodą siedleckim. Krzyże powrócił do szkoły.
Ogromną zasługą bp. J. Mazura było także doprowadzenie do beatyfikacji Wincentego Lewoniuka i 12 towarzyszy.
Bp J. Mazur zmarł 26 września 2008 r. w domu biskupim w Siedlcach. Przeżył 88 lat, w tym 59 lat w kapłaństwie, 47 lat w biskupstwie, prawie 28 lat rządził diecezją siedlecką i 12 lat pozostawał jako biskup senior. Ciało biskupa spoczęło w krypcie katedry siedleckiej.
Relacja z uroczystości w Płoskiem w kolejnym numerze naszego tygodnika.
ks. Marek Weresa