Relacja i więzi to podstawa
Pomysł zgłosiła Klaudia Chazan, która razem z mężem prowadzi zawodową rodzinę zastępczą. Jej wniosek dotyczy zorganizowania obozu terapeutycznego, konferencji oraz indywidualnych konsultacji prowadzonych wg metody TBRI. - Projekt zatytułowaliśmy „Teraz będziemy razem inaczej”. Jest adresowany do rodzin z Białej Podlaskiej. W pierwszej kolejności zakłada zorganizowanie dwóch dziesięciodniowych obozów terapeutycznych, które pomogą w nawiązywaniu relacji i budowaniu więzi. Działania oparte na systemie nagród i kar są bardzo niekorzystne, bo uczą dzieci roszczeniowości. Po drugie - jeśli dziecko nie ma widoku na nagrodę, jego motywacja spada. Znam to z własnej praktyki. O metodzie TBRI dowiedziałam się podczas jednego ze szkoleń. Prowadzący podkreślali, że dziecko, które jest związane z rodzicem i czuje przywiązanie, nie potrzebuje nagrody, aby móc się zmienić i pracować nad swoim zachowaniem. Stwierdziłam, że właśnie tego szukam! Dzieci z pieczy zastępczej często są przerzucane z miejsca w miejsce i trudno się dziwić, że nie potrafią budować międzyludzkich relacji. Trzeba im w tym pomagać! - przekonuje pani Klaudia.
K. Chazan jest trenerką TBRI. Trzy lata temu współorganizowała obóz terapeutyczny dla rodzin zastępczych. – Wzięły w nim udział skrajnie trudne dzieci, które m.in. rzucały kamieniami w rodziców, gryzły się i dokonywały autoagresji. Zauważyliśmy, że ich postępowanie wypływało z tego, iż nie czuły się wysłuchane i nie potrafiły mówić o swoich potrzebach. Kiedy były młodsze, nikt nie reagował na ich potrzeby, więc nauczyły się, że np. „muszą” ranić siebie, aby ktoś dorosły wreszcie zwrócił na nie uwagę. Podczas turnusu uczyliśmy rodziców i dzieci, jak mają ze sobą rozmawiać i reagować na trudne zachowania. W obozie biorą udział całe rodziny, gdyż chodzi o to, aby proponowane metody działania przyswoili sobie wszyscy domownicy, aby wszyscy mówili tym samym językiem. Dodatkowo każde dziecko będzie miało swojego dorosłego opiekuna – wolontariusza, z którym nauczy się budować więź. Dostanie opiekuna tylko dla siebie, aby mogło nasycić się wspólnymi rozmowami i obecnością. Chcemy, by na naszym obozie rolę wolontariuszy pełnili studenci Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej. Na pewno dużo na tym skorzystają. Rodzinom będą towarzyszyć także przeszkoleni terapeuci. Wiem, że takie obozy przynoszą dobre efekty. Słyszałam np. o dziecku, które miało tak skrajnie trudne zachowania, że jego nauczyciel nie był w stanie z nim pracować. Po obozie postępowanie uległo stonowaniu, dziecko zaczęło wchodzić w dialog i współpracować. Teraz walczymy o taki obóz dla naszych podopiecznych – mówi K. Chazan.
Proszą o głos
W jednym obozie będzie mogło wziąć udział 50 osób. Koszt całego projektu oszacowano na 300 tys. zł. Jego drugim elementem ma być konferencja dla nauczycieli, pracowników sądu i ośrodka pomocy społecznej, którzy mają styczność z rodzinami zastępczymi. – Chcemy, by znali nasze metody wychowania. Kiedy mówię, że nie stosujemy kar i nagród, wielu myśli, że uprawiamy samowolkę. Zależy nam, by jak najwięcej ludzi poznało metodę TBRI. Będzie to konferencja dla 200 osób. Trzecim elementem są domowe, indywidualne konsultacje ze specjalistami. Podczas tych spotkań podejmujemy decyzje, jak pracować z dzieckiem, aby zdrowiało – wylicza K. Chazan.
O napisaniu projektu zadecydowała po rozmowach z innymi przyjaciółmi-trenerami. – Budżet obywatelski służy nie tylko do budowy chodników, huśtawek i ulic. Proponowany przez nas projekt będzie procentował przez całe życie naszych dzieci. Metoda TBRI wywodzi się z Ameryki. Wykorzystywana jest we wszystkich przedszkolach i szkołach w stanie Texas. Marzę, aby u nas było podobnie. Trudne zachowania nie świadczą o tym, że dziecko jest złe. Trzeba się zastanowić, skąd się biorą i czym są spowodowane takie postępowania. Dzieci nie chcą być złe – zaznacza K. Chazan i prosi wszystkich bialczan o zagłosowanie na projekt „Teraz będziemy razem inaczej”. Swój głos można oddać elektronicznie od 28 sierpnia do 10 września. W formie tradycyjnej można głosować od 28 sierpnia do 7 września w wyznaczonych wcześniej punktach.
Na liście projektowy zakwalifikowanych do tegorocznego budżetu obywatelskiego znalazły się także pomysły związane m.in. z budową miejsc do rekreacji, parkingów i placów zabaw oraz organizacją koncertu i warsztatów dla seniorów.
AWAW