Rozmaitości
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Zdrowo i regularnie

Prawidłowo zbilansowana dieta jest jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. A jak powinna wyglądać dieta dziecka i co przygotować dla niego do szkoły?

Uczniowie po kilkumiesięcznej przerwie wrócili do szkół. Niestety, nie we wszystkich placówkach uruchomiono stołówki. Dlatego tak ważne jest zjedzenie pożywnego posiłku przed wyjściem na zajęcia i zabranie ze sobą drugiego śniadania. Zasady prawidłowej diety - a także przykładowe posiłki - można znaleźć w krótkim poradniku dla rodziców autorstwa dietetyk Aleksandry Kasprowicz. Udostępniony został na stronie siedleckiego szpitala wojewódzkiego. Prawidłowo zbilansowana dieta jest jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie uniknąć nadwagi czy otyłości oraz zapobiegać rozwojowi wielu chorób dieto zależnych, takich jak: cukrzyca, choroby układu krążenia i układu pokarmowego, próchnica zębów i osteoporoza. „Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach większą uwagę zaczęliśmy przykładać również do prawidłowego żywienia najmłodszego pokolenia. Dzieci zdecydowaną większość dnia przebywają w szkole, przedszkolu bądź na innych zajęciach dodatkowych.

Od nas: rodziców, opiekunów zależy, jaki posiłek przygotujemy dla nich, aby nie sięgały po łatwo dostępne niezdrowe przekąski” – zwraca uwagę w poradniku A. Kasprowicz. Dietetyk zaznacza, że dzieci w wieku szkolnym są grupą najbardziej narażoną na skutki nieprawidłowego żywienia. „Dlatego pod pojęciem zbilansowanej diety należy rozumieć odpowiednią podaż pokarmu zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym” – uwrażliwia autorka.

Instytut Żywności i Żywienia opracował piramidę żywieniową, która obejmuje cztery podstawowe grupy produktów spożywczych: produkty zbożowe, mleko i przetwory mleczne, mięso oraz ryby, jaja, warzywa i owoce. Ponadto wyodrębniono w niej również tłuszcze oraz cukier i słodycze, a także zwrócono uwagę na aktywność fizyczną dzieci i młodzieży.

Za bazę prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży przyjęto warzywa i owoce. „Produktów tych nie może zabraknąć w ich codziennej diecie. Co więcej, najlepiej, aby były spożywane do każdego posiłku w rożnej formie: przekąsek, zup, sałatek, koktajli” – zwraca uwagę A. Kasprowicz.

 

Orzechy na dobrą pamięć

Kolejne piętro w piramidzie żywieniowej zajmują produkty zbożowe, które stanowić powinny jedno z głównych źródeł energii dla rozwijającego się młodego organizmu. „Najbardziej wartościowymi produktami spośród zbożowych będą te z pełnego przemiału. Są bogate w witaminy i składniki mineralne, dlatego też to na nich w dużej mierze powinien opierać się jadłospis dziecka” – zaznacza dietetyk.

W diecie osób młodych należy uwzględnić także nabiał, jaja, mięso oraz wędliny. „Powinno się wybierać chude gatunki oraz włączyć do diety ryby czy nasiona roślin strączkowych. Ponadto zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia poleca się, aby dzieci piły co najmniej 3-4 szklanki mleka dziennie” – podkreśla A. Kasprowicz. 

Sam wierzchołek piramidy zajęły tłuszcze, które w porównaniu z innymi grupami produktów żywieniowych powinny stanowić najmniejszą część diety dzieci. „Najistotniejszą zasadą dotyczącą tłuszczów jest to, aby tłuszcze zwierzęce zastąpić roślinnymi i właśnie takie dodawać do potraw, niezależnie od tego, czy jest ona przygotowywana na zimno czy ciepło” – przekonuje dietetyk. Co ciekawe, źródłem dobroczynnych tłuszczów w diecie mogą być również orzechy, które wspierają pracę mózgu i poprawiają pamięć.


Podstawowe zasady diety dziecka:

– najlepiej pięć posiłków w ciągu dnia;

– wybieramy produkty sezonowe oraz kolorowe;

– zawsze pamiętamy o śniadaniu po przebudzeniu;

– pamiętamy o drugim śniadaniu;

– dbamy o różnorodność posiłków.


Chipsy z jarmużu

Składniki: 1 duży pęczek jarmużu, 1/4 łyżeczki chili, 1/2 łyżeczki soli, skórka z połowy cytryny, zioła: oregano, tymianek, łyżka oliwy.

Wykonanie: Liście należy umyć i wysuszyć. Wyciąć z liści grube włókna i pociąć na mniejsze kawałki (ok. 2-3 cm). W dużej misce zmieszać przyprawy oraz oliwę. Pocięty jarmuż wsypać do miski i dokładnie wymieszać. Tak przygotowane listki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w piekarniku w temperaturze 150 stopni przez ok. 5 minut, aż będą chrupkie, ale nie spalone.

 

Owocowa kasza jaglana

Składniki: banan bądź inny owoc, garść pokruszonych migdałów, łyżeczka masła, 2 filiżanki mleka, szczypta cynamonu.

Wykonanie: Kaszę płuczemy na gęstym sicie, przelewając kilka razy wrzątkiem. Podprażamy ją w suchym garnku. Zalewamy mlekiem, dodajemy masło, gotujemy pod przykryciem. Dodajemy migdały oraz przyprawy. Podajemy z owocami sezonowymi.

HAH