Duże pole do działania
W diecezji siedleckiej nie było dotąd duszpasterstwa ludzi świata sztuki. - Proponując mi funkcję duszpasterza, bp Kazimierz Gurda argumentował, że podczas różnych spotkań docierają do niego głosy odnośnie ustanowienia duszpasterza takich środowisk - mówi ks. P. Radzikowski. Patronem duszpasterstwa ustanowionego w marcu br. jest św. Jan Paweł II, znawca i twórca kultury. W liście apostolskim do artystów z 1999 r. Ojciec Święty pisał: „W «twórczości artystycznej» człowiek bardziej niż w jakikolwiek inny sposób objawia się jako «obraz Boży» i wypełnia to zadanie, przede wszystkim kształtując wspaniałą «materię» własnego człowieczeństwa, a z kolei także sprawując twórczą władzę nad otaczającym go światem. (…) Dlatego artysta, im lepiej uświadamia sobie swój «dar», tym bardziej skłonny jest patrzeć na samego siebie i na całe stworzenie oczyma zdolnymi do kontemplacji i do wdzięczności, wznosząc do Boga hymn uwielbienia. Tylko w ten sposób może do końca zrozumieć samego siebie, swoje powołanie i misję”.
– Oddziaływaniem chcemy objąć wszystkich tych, którzy na terenie naszej diecezji swoją pracą i zaangażowaniem tworzą artystyczne piękno – mówi nowy duszpasterz. Zapowiada dwutorowe działanie. – Pierwszym nurtem naszej działalności będą inicjatywy duszpasterskie: Eucharystia, wspólne nabożeństwa, tematyczne konferencje, dni skupienia, rekolekcje i pielgrzymki. W drugim nurcie planujemy różnego rodzaju wydarzenia kulturalno-artystyczne, warsztaty artystyczne, spotkania okolicznościowe, spotkania autorskie, wykłady i panele dyskusyjne. Mam nadzieję, że każdy znajdzie w tej ofercie coś wartościowego, coś dla siebie – podkreśla z uwagą, że formuła jest otwarta. – Na to, co przed nami, patrzę z nadzieją. Duszpasterstwo ma być miejscem spotkania, gdzie ludzie kultury będą mogli przyjść ze swoimi sprawami, problemami, ale też podzielić się swoimi talentami. Dodaje, że zanim duszpasterstwo, którego prace zahamowała pandemia, ruszy, chciałby poznać oczekiwania tego środowiska. M.in. taki jest cel spotkania planowanego na wtorek 22 września.
Powołanie i misja
Pierwsze spotkanie środowisk twórczych diecezji siedleckiej rozpocznie o 10.00 Msza św. odprawiona pod przewodnictwem bp. K. Gurdy w kościele św. Antoniego w Kotuniu. Następnie uczestnicy udadzą się do Domu Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach, gdzie odbędzie się część konferencyjno-artystyczna. O swoich doświadczeniach opowiedzą duszpasterze środowisk twórczych diecezji bielsko-żywieckiej – ks. dr hab. Krzysztof Sordyl i archidiecezji katowickiej – ks. dr Wisław Hudek. Po przerwie, ok. 12.50, nt. promocji kultury w mediach katolickich powiedzą prezes Siedleckiej Oficyny Wydawniczej „Podlasie” ks. kan. Wojciech Hackiewicz oraz dyrektor Katolickiego Radia Podlasie ks. kan. Andrzej Sochal. Program duszpasterski scharakteryzuje następnie duszpasterz środowisk twórczych naszej diecezji ks. dr Piotr Radzikowski. Przed obiadem kończącym spotkanie, ok. 14.30 organizatorzy zaproszą do wysłuchania koncertu Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo pod dyrekcją Zbigniewa Czuryły.
Duże środowisko
– Z wielką radością przyjąłem informację, że biskup siedlecki wyszedł z inicjatywą powołania w naszej diecezji duszpasterstwa środowisk twórczych – podkreśla Mariusz Orzełowski, muzyk, artysta, animator kultury, samorządowiec, były dyrektor centrów kultury w Siedlcach i Białej Podlaskiej. – W tym zawirowanym współczesnym świecie widzę również taką konieczność, dlatego bardzo aktywnie zaangażowałem się w jego współtworzenie – dodaje. Jak ocenia, środowisko twórców jest ogromne: od pasjonatów, hobbystów, poprzez ruch amatorski, po profesjonalistów. – W diecezji siedleckiej samych instytucji samorządowych zajmujących się szeroko rozumianą animacją kulturalną i artystyczną, czytelniczą i muzealniczą jest ponad 200. Dodając do tego stowarzyszenia, fundacje, koła gospodyń wiejskich czy też inne inicjatywy, daje to szacunkowo liczbę kilku tysięcy osób. Z tradycji tych środowisk wynika, że obejmują one również społeczność dziennikarską czy też specjalistów zajmujących się konserwacją zabytków – podsumowuje M. Orzełowski.
Ks. dr Piotr Radzikowski pochodzi z Radzynia Podlaskiego. Po latach formacji seminaryjnej studia muzyczne w Krakowie zwieńczył obroną doktoratu. Ma duże doświadczenie jako dyrygent i organizator różnych wydarzeń artystycznych, m.in. tych związanych z jubileuszem diecezji siedleckiej w Janowie Podlaskim, w 2018 r. Obecnie jest wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, Diecezjalnym Studium Muzyki Kościelnej i Instytucie Teologicznym w Siedlcach.
Duszpasterstwo środowisk twórczych
Pierwsze duszpasterstwo środowisk twórczychw Polsce powstałopo II wojnie światowej w Warszawie w 1978 r. z inicjatywy ks. Wiesława Niewęgłowskiego, urodzonego w Zbuczynie w diecezji siedleckiej. Warszawskie duszpasterstwo zostało oficjalnie zatwierdzone w 1980 r. przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i dało początek krajowemu duszpasterstwu. Jego duszpasterzem był nieprzerwanie do 2012 r. ks. W. Niewęgłowski.
Obecnie na terenie Polski działa kilkanaście duszpasterstw diecezjalnych ludzi kultury. 22 września br. ich grono powiększy diecezja siedlecka.
LI