Gdy życie traci sens…
Od wielu lat zajmuje się Pani zdrowiem psychicznym i propaguje tematykę dobrostanu, który można budować nawet w niesprzyjających warunkach. Czym jest kryzys? Czy ma jedną, określoną definicję? Kryzys to każde przykre wydarzenie, które jest okupione załamaniem równowagi psychicznej (załamaniem psychicznym). Może, lecz nie musi - bo wszystko zależy od naszych kompetencji psychicznych. Kryzys jest indywidualną reakcją na dane wydarzenie! Ludzie mają różną odporność na obciążenie, na stres. Mają też różne kompetencje w radzeniu sobie ze stresem. Wydarzenia kryzysowe to wydarzenia, które przekraczają skalę normalnego doświadczenia życiowego, zaburzają status quo, poczucie bezpieczeństwa.
Są raczej nieoczekiwane, często sieją zniszczenia w sensie materialnym, powodują zaburzenia egzystencji, utratę zdrowia lub życia, wywołują silne przykre przeżycia, uczucia strachu, lęku i bezsilności. To wydarzenia wszechogarniające w takim znaczeniu, że dosłownie wali się cały świat osoby, rodziny, grupy, społeczności.
Czyli możemy mieć do czynienia z różnego rodzaju kryzysami?
Tak. Jednym z rodzajów są kryzysy osobiste. Mamy do czynienia z nimi w przypadku traumatycznych wydarzeń osobistych, np.: napadu, gwałtu, porwania, mobbingu, rozwodu, chronicznej choroby, samobójstwa, ciężkiej choroby lub śmierci dziecka czy bliskiej osoby, a także utraty pracy lub opuszczenia domu. Są też kryzysy rozwojowe – zwane także kryzysem przemiany. Mają one miejsce kilka razy w ciągu życia człowieka. ...
JAG