Spotkanie ze słowem Bożym
- W tym roku część pisemną przeprowadzono w szkołach, a punktacje zostały nadesłane do komisji konkursowej. Do finału diecezjalnego zaprosiliśmy siedem najlepszych osób - mówi ks. Rafał Pietruczuk, przewodniczący komisji konkursowej. - Trzeba podkreślić, że większość uczestników była bardzo dobrze przygotowana - dodaje. Tematem całego konkursu była Księga Liczb i 1 List św. Pawła do Koryntian, łącznie z przypisami, komentarzami i słownikiem, który będzie obowiązywał w etapie finałowym w Niepokalanowie. - W tym roku ze względu na epidemię musieliśmy przeformułować konkurs. Stworzyliśmy specjalną platformę, dzięki której został przyprowadzany etap szkolny i etap pisemny diecezjalny - tłumaczy Ewa Urbanek, koordynator OKWB na terenie diecezji siedleckiej.
Mimo pandemii i trudnej tematyki do konkursu zgłosiło się ponad 200 uczniów. Do części diecezjalnej pisemnej dostało się około 100 osób. Odpowiedzi najlepszej siódemki podczas finału diecezjalnego oceniała komisja konkursowa, której przewodniczył ks. R. Pietruczuk, a w składzie znalazł się również Kamil Sulej, koordynator konkursu.
Ks. R. Pietruczuk podkreśla także rolę katechetów w przygotowaniu uczniów: – Warto podkreślić, że obecność młodzieży na konkursie jest przede wszystkim zasługą katechetów. To w dużej mierze od nich zależy, czy uda się zachęcić młodzież do udziału w konkursie – zaznacza.
Młodym chce się chcieć
Do finału ogólnopolskiego z diecezji siedleckiej dostały się trzy osoby: Łukasz Dąbrowski i Sylwia Poszytek z Garwolina oraz Klaudia Sibińska z Białej Podlaskiej. – To nowość, bo w zeszłych latach zazwyczaj przechodzili uczniowie z siedleckich szkół – komentuje E. Urbanek i dodaje: „konkurs pokazał, że młodym chce się chcieć”. – Poziom był bardzo wyrównany, myśleliśmy nawet o dogrywce. Księga Liczb nie należy do najłatwiejszych, więc uczestnicy musieli wykazać się ogromem wiedzy i pracy oraz zdolnościami analitycznymi i logicznego myślenia – zaznacza.
Pierwsze miejsce w konkursie zajęła K. Sibińska, uczennica technikum z Białej Podlaskiej. – Bardzo się cieszę z wygranej. Byłam dobrze przygotowana, czytałam kilka razy Księgę Liczb i List do Koryntian, podkreślałam fragmenty, które według mnie były najważniejsze, przepisywałam cytaty, żeby lepiej je zapamiętać – opowiada o swoich przygotowaniach. – Drugi raz biorę udział w konkursie, ale dopiero w tym roku udało mi się przejść do etapu ustnego. Przede mną finał, chcę dać z siebie wszystko – podkreśla Klaudia.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i upominki. Finał konkursu odbędzie się 27 października w Niepokalanowie.
Przed nami jubileusz
Diecezjalni finaliści mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych, bez egzaminów wstępnych, na kilkunastu kierunkach kształcenia, takich jak: teologia, filozofia, historia, politologia, dziennikarstwo, socjologia, italianistyka i filologia angielska. Ponadto na zwycięzców i ich katechetów czekają upominki rzeczowe.
– W konkursie wiedzy biblijnej chodzi przede wszystkim o to, żeby zafascynować młodego człowieka Pismem Świętym. Zdajemy sobie sprawę, że na co dzień mało osób czyta Biblie, dlatego chcemy rozbudzać pragnienie poznania słowa Bożego – wyjaśnia E. Urbanek. – A już od listopada rozpoczynamy przygotowania do jubileuszowej, 25 edycji konkursu. Przed nami dużo pracy – akcentuje E. Urbanek.
MOIM ZDANIEM
ks. Rafał Pietruczuk – moderator Dzieła Biblijnego Diecezji Siedleckiej
Konkurs angażuje w pierwszym rzędzie intelektualnie, ponieważ trzeba poznać księgi Pisma Świętego – w tym roku Księgę Liczb i 1 List do Koryntian, nie tylko same teksty, ale również przypisy i komentarze do nich. To również okazja do tego, żeby wprowadzić duchowe przeżywanie słowa Bożego. Nie chodzi tylko o wiedzę, ale również o to, aby przeżywać Pismo Święte na poziomie duchowym.
Kontakt ze słowem Bożym dla nas, chrześcijan, jest czymś podstawowym. W tym roku w ramach finału diecezjalnego przygotowaliśmy celebrację słowa Bożego, z czytaniami, homilią, modlitwą wiernych, modlitwą „Ojcze nasz”, błogosławieństwem. Dla wszystkich uczestników było to nowe doświadczenie, zazwyczaj słyszą słowo Boże odczytywane podczas Mszy św.
Słowo Boże ma poruszyć struny w naszym wnętrzu, zachęcić nas do działania, czasami przestrzec. Ważne jest, aby młodzi zobaczyli, że Pan Bóg rzeczywiście mówi przez Pismo Święte. To nie jest tylko zbiór zasad moralnych, wskazówek na życie, tylko żywe słowo Boga.
Monika Król