Zamknięte cmentarze
– Druga fala zmiotła poczucie bezpieczeństwa w całej Europie. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że druga fala jest gorsza od pierwszej. Popełniono błędy, także my w Polsce, ale koncentrujemy się na tym, by wrócić do jak najlepszej przewidywalności zachorowań – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Zamknięte cmentarze
-Kiedy pandemia wywraca naszą rzeczywistość, to musimy planować nie tylko to, co wydaje nam się najważniejsze, ale myśleć o tym, żeby święta Bożego Narodzenia mogły być spędzone rodzinnie – mówił premier.
– Podjęliśmy decyzje, że zarówno w sobotę, niedzielę, jaki i w poniedziałek będą dniami, kiedy cmentarze będą zamknięte. Czekaliśmy z tą decyzją, ponieważ cały czas mieliśmy nadzieję, że liczba zakażeń będzie malała – poinformował premier.
– Tradycja jest mniej ważna niż życie. Proszę się powstrzymać od wyjazdów, także wyjazdów poza miasta. Jak pandemia nie będzie się nasilała, w drugiej połowie listopada zapewne groby będzie można odwiedzić – dodał.
Apel do seniorów
To wasze zdrowie i życie jest najbardziej zagrożone. To wynika z tabeli śmiertelności. Powyżej 70 roku życia to zagrożenie rośnie gwałtownie. Dziś nasz apel przyjmuje formę alarmu, żeby seniorzy przez co najmniej najbliższe dwa tygodnie pozostali w domach. Korpus wsparcia seniorów ma służyć tym, którzy się zgłoszą – podkreślił premier.
Seniorzy muszą pozostać w domach, nie spotykać się z dziećmi, wnukami. Od tego zależy wasze życie – powiedział szef rządu.
Praca zdalna
Wszyscy pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą pracować stacjonarnie, muszą pracować zdalnie. To regulacja na najbliższe dwa tygodnie, z możliwością przedłużenia. Od poniedziałku jak największa liczba osób na pracy zdalnej. Apeluję też do przedsiębiorców. Musimy zerwać łańcuch zakażeń. Wiele krajów w Europie wprowadza lockdown. My musimy ograniczać kontakty pomiędzy ludźmi, aby przerwać transmisję wirusa – zaapelował premier.
Protesty na ulicach
Możemy się spierać, ale najpierw zadbajmy o życie naszych rodziców. Prezydent zaproponował ustawę, która rozwiązuje te dylematy, które stawiane były w przestrzeni publicznej, ustawę, którą jesteśmy w stanie szybko poddać dyskusji i wdrożyć tak, by nie było wątpliwości co do tego, że sprawy nie ulegają zmianie. Rozumiem kobiety, gniew i zaniepokojenie. W pierwszej fazie pandemii kobiety przeżywały niezwykle trudny czas – mówił premier.
Proszę wszystkich, którzy mają w sobie złość – zostańcie w domach. Tak najlepiej przysłużymy się tym, których kochamy. Odłóżmy spory, by skutecznie zwalczyć epidemię – dodał premier.
Szczepionka
Jest też nadzieja. Odbyłem wczoraj posiedzenie Rady Europejskiej. Przewodnicząca KE zaprezentowała plan szczepień i prawdopodobne pojawienie się szczepionki już w styczniu dla tych, którzy jej najbardziej potrzebują – poinformował premier.
– Zostajemy w domach, obniżamy poziom zachorowań. Grudzień, mam nadzieję, że przed świętami, może nawet na koniec listopada, uda nam się odmrażać zamknięte dziś branże. A styczeń – tu może być już pierwsza szczepionka, do której wejściówkę Polska wykupiła. Mam nadzieję, że w ten sposób wytrwamy i sytuacja będzie lepsza – powiedział premier Morawiecki.
Zmiany w kwarantannie
– Chcemy, żeby domownicy osoby chorej nie musieli czekać na telefon z sanepidu, przyjmujemy, że kwarantanna będzie miała charakter automatyczny. Jeśli domownik ma dodatni wynik testu zostańcie w domu. Zostaniecie automatycznie wpisani na kwarantannę. Oczywiście skontaktuje się z wami sanepid, ale decyzji nie będzie. Kwarantanna zostanie rozpoczęta automatycznie – powiedział szef MZ.
– Testy antygenowe dla pacjenta objawowego są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR – dodał minister zdrowia.
– Chcemy na większa skalę wprowadzić testowanie testami antygenowymi. Chcemy wykorzystać to na SOR, w nocnej pomocy lekarskiej. To możliwość szybkiego testowania. Te zmiany zostaną ujęte w dokumencie nowej strategii – powiedział Adam Niedzielski.
źródło: wPolityce.pl