Region
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Podziel się… przeciwciałami

Trwa ogólnopolski program pobierania osocza od ozdrowieńców, którzy w ostatnim czasie przebyli Covid-19 oraz od osób, które przeszły bezobjawowe zakażenie koronawirusem. Ich osocze może być podawane ciężko chorym pacjentom, jak też posłużyć do produkcji pierwszego polskiego leku na Covid-19.

Już w trakcie pierwszej fali epidemii wiosną br. centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa apelowały, by osoby, które przechorowały Covid-19, oddawały osocze. Osocze ozdrowieńców było już od dawna z powodzeniem stosowane w leczeniu różnych innych chorób zakaźnych. Pod koniec kwietnia we Wrocławiu ruszyło pierwsze na świecie badanie kliniczne dotyczące skuteczności stosowania osocza ozdrowieńców w leczeniu chorych z Covid-19. Wyniki były obiecujące. Obecnie o osocze ozdrowieńców proszą przede wszystkim szpitale, ale jest też ono wykorzystywane do produkcji leku na Covid-19, który w lubelskim Biomedzie przechodzi fazę testów. Centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa przyznają: chętni do oddania osocza pojawiają się, dzwonią, ale tłumów nie ma. - Pobieramy osocze od ozdrowieńców już od kilku miesięcy. Zachęcaliśmy do tego poprzez naszą stronę internetową, tyle że na terenie Mazowsza nie było wielu zachorowań.

W tej chwili w odpowiedzi na ogłoszenia zgłasza się dość dużo osób, ale nie wszyscy mogą zostać dawcami. Czasem okazuje się, że u kandydata występują poważne choroby przewlekłe i inne problemy zdrowotne, które uniemożliwiają zakwalifikowanie do oddania osocza – mówi lek. Joanna Wojewoda, kierownik działu dawców i pobierania Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

– Osoby chętne do oddania osocza jako ozdrowieńcy umawiane są na konkretne terminy wizyty w RCKiK w Warszawie. Robimy tak ze względu na ograniczoną liczbę separatorów oraz obostrzenia sanitarne związane z pandemią. Zgłaszającym się ozdrowieńcom zapewniamy kontakt telefoniczny z wyznaczonym lekarzem, który zbiera wstępny wywiad i ustala, czy dana osoba jest odpowiednim kandydatem. Dlatego prosimy, aby najpierw zgłosić gotowość do oddania osocza mailowo, podając kontaktowy numer telefonu, a także informację o tym, kiedy występowały objawy. Po wyzdrowieniu należy bowiem odczekać określony przepisami czas, aby wytworzyło się wystarczająco dużo przeciwciał. Na pewno oddzwonimy – zapewnia.

Do Warszawy odsyłani są chętni do podzielenia się osoczem zgłaszający się w siedleckim Oddziale Terenowym RCKiK przy ul. Formińskiego.

 

Na Lubelszczyźnie

W Białej Podlaskiej osocze od ozdrowieńców pobierane jest dopiero od dwóch tygodni. – Mamy pierwszych dawców. Przychodzą najczęściej osoby, które o takiej możliwości usłyszały na oddziale w szpitalu. Przypuszczam, że zachęcają do tego lekarze – mówi pracownik bialskiego Oddziału Terenowego RCKiK w Lublinie. Dodaje, że ozdrowieńcy mogą zgłaszać się w godzinach pracy centrum, od 7.00 do 12.00, nawet bez wcześniejszego umawiania się.

Lubelskie RCKiK również zachęca ozdrowieńców do oddawania osocza. – Nie ma obowiązku rejestrowania się czy umawiania wcześniej, ale jest to nasza gorąca prośba do wszystkich chętnych. Podczas telefonicznej rozmowy z lekarzem przeprowadzany jest wstępny wywiad, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Dawca umawiany jest na konkretny dzień i godzinę, co również skraca czas pobytu u nas i usprawnia pracę – informuje mgr inż. Jakub Stachnio z działu promocji i marketingu RCKiK w Lublinie. Przyznaje też, że zapotrzebowanie na osocze dla pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby jest bardzo duże. Zamówienia na nie spływają codziennie.


Kto może oddać osocze?

Chętni do podzielenia się osoczem powinni spełniać następujące warunki:

– przechorowali Covid-19, zostali uznani za wyleczonych, czują się zdrowi i dysponują wynikiem badania RNA SARS-CoV-2, który potwierdził zakażenie

LUB

– przeszli bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (nie mieli objawów Covid-19) i dysponują dodatnim wynikiem badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2, przy czym od dodatniego wyniku badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2 minęło co najmniej 14 dni;

A PONADTO

– są w wieku 18-60 lat i nie chorują przewlekle;

– od zakończenia ich izolacji minął okres co najmniej 18 dni;

– od ustąpienia objawów zakażenia minęło co najmniej 28 dni.


Najbliższe punkty poboru osocza

 

BIAŁA PODLASKA

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie Oddział Terenowy w Białej Podlaskiej

ul. Terebelska 57/65

nr tel. 83-345-06-79, 731-751-051

Rejestracja dawców od poniedziałku do piątku, od 7.00 do 12.00.

Nie ma konieczności wcześniejszego umawiania się.

 

LUBLIN

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie SP ZOZ

ul. Żołnierzy Niepodległej 8

nr tel. 81-442-10-40, 81-532-62-75 w. 38

Wskazany jest wcześniejszy kontakt telefoniczny.

 

WARSZAWA

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie

ul. Saska 63/75

Kontakt dla ozdrowieńców:

nr tel. 723-203-207, email: koronawirus@rckik-warszawa.com.pl

Konieczny jest wcześniejszy kontakt – najlepiej mailowy.

LI