Kościół
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Pomiędzy wiarą a niewiarą

W dyskusji na temat przyszłości Kościoła często sięga się po teksty kard. Josepha Ratzingera, późniejszego Benedykta XVI, dziś papieża seniora, wskazując na ich wyjątkową przenikliwość i profetyzm. Dominuje myśl: musi nastąpić oczyszczenie, powrót do idei „małej trzódki”, która przywróci światu utraconą nadzieję.

O przyszłości Kościoła przyszły papież pisał wiele razy. Artykuł „Die neuen Heiden und die Kirche” (Neopoganie i Kościół) został opublikowany w 1958 r. (można go dziś przeczytać po polsku w książce - wywiadzie Petera Seewalda z Benedyktem XVI „Ostatnie rozmowy”). Warto sięgnąć po wypowiedź z 24 grudnia 1969 r. stanowiącą zakończenie cyklu wykładów radiowych zaprezentowanych w rozgłośni Hessian Rundfunk (w 2009 r. wydawnictwo Ignatius Press przypomniało ją w artykule „Jak będzie wyglądać Kościół w roku 2000”, zamieszczonym w zbiorze „Wiara i przyszłość”). Poruszającą lekturę stanowi również list opublikowany przez papieża seniora 11 kwietnia 2019 r. na łamach niemieckiego pisma „Klerusblatt” pt. „Kościół a skandal wykorzystywania seksualnego”.

Lata powojenne XX w. przyniosły światu wiele zmian. Za „żelazną kurtyną” nie dostrzegaliśmy tego – w Polsce Kościół, choć prześladowany, nękany przez komunistów, jawił się ciągle jako potęga, przestrzeń wolności. Nie dotarła do nas rewolucja obyczajowa, która na Zachodzie rozpaliła umysły i serca milionów ludzi w 1968 r. Wszystko zmieniło się po 1990 r. Wtedy zaczęliśmy „nadrabiać” zaległości. W roku 2020 „dogoniliśmy” świat…

Czy kościoły opustoszeją? Co zostało przegapione? Jak ma wyglądać Kościół przyszłości? – pytania mnożą się w nieskończoność. Starzy ludzie, z czarnymi parasolami w dłoniach, o zaciśniętych ustach, wykrzykujący na ulicach ohydne hasła, nie wzięli się znikąd. Nastolatki deklamujące publicznie obelżywe słowa, depczący świętość, pochodzą w zdecydowanej większości z tzw. dobrych domów. Mijamy ich na ulicach, uśmiechają się. Przyjdą do kancelarii parafialnej prosić „je..ny kler” o „zaświadczenie na chrzestnego” albo o ślub, chrzest, bierzmowanie, zameldują się na Pasterce. ...

Ks. Paweł Siedlanowski

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł