Diecezja
Źródło: PODLASIE24
Źródło: PODLASIE24

Pokazali, że w jedności jest siła

W sobotę 23 stycznia, w liturgiczne wspomnienie bł. Wincentego Lewoniuka i Towarzyszy, Męczenników z Pratulina, rozpoczęta została nowenna przed jubileuszem 25-lecia wyniesienia ich na ołtarze.

Witając biskupów Kazimierza Gurdę i Grzegorza Suchodolskiego, księży, gości i pielgrzymów, parafian, przedstawicieli Akcji Katolickiej, jak też członków Bractwa Strażnicy Kościoła, kustosz pratulińskiego sanktuarium ks. kan. Jacek Guz przypomniał, że liturgiczne wspomnienie bł. Męczenników Podlaskich to dzień chwalebnego świadectwa dla Kościoła i ziemi podlaskiej, jakie dali unici broniący wiary i swojej świątyni. Uroczystości rozpoczęło wniesienie przez członków Bractwa Strażnicy Kościoła z parafii Uścimów, Pratulin oraz Janów Podlaski: krzyża - świadka męczeństwa z 24 stycznia 1874 r., z którym unici bronili kościoła, ich relikwii oraz ikony męczenników chwalebnych, która będzie znakiem bractwa. Dokonało się to przy śpiewie jednego z ikosów Akatystu ku czci bł. Męczenników Podlaskich. Pod kierunkiem ks. dr. Piotra Radzikowskiego wykonała go schola Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II, która zapewniła oprawę liturgiczną sobotniej uroczystości.

Katechezę „Na nowo rozpoczynać od Chrystusa”, pierwszą z wpisujących się w dziewięciomiesięczną nowennę pt. „Fundamenty naszej wiary”, która ma przygotować nas do centralnych uroczystości jubileuszowych zaplanowanych na 3 października, wygłosił ks. prałat Zbigniew Sobolewski. Rozpoczął ją od wyjaśnienia istoty wiary chrześcijańskiej. W jej tajemnice – uznanie Boga, Jego obecności i działania w świecie – wchodzimy w Kościele domowym, parafialnym i diecezjalnym. – Wiara nie wyczerpuje się w rozumowym poznawaniu prawd wiary. Wiara nie kończy się na stwierdzeniu „Wierzę w Boga”. Kiedy mówimy „Wierzę w Boga”, trzeba powiedzieć też „wierzę Panu Bogu”. (…) Przynależymy do Boga, do Chrystusa i w akcie zawierzenia mówimy: „jestem Twój/Twoja, Ty mnie prowadź przez życie”. To zawierzenie jest często o wiele trudniejsze niż tylko zgodzenie się na prawdy objawione, bo jest wydaniem się w ręce samego Boga, pozwoleniem, by Bóg tworzył, kreował nasze życie – mówił ks. Z. Sobolewski. Zwrócił uwagę, że nieodłącznym elementem wiary są cnoty posłuszeństwa i pokory, tj. podporządkowanie się woli Boga w akcie dziecięcej ufności oraz uznanie własnych słabości, które stają się widoczne zwłaszcza w zetknięciu z Jego majestatem. Obie postawy są dzisiaj trudne – kojarzą się z zabraniem wolności, stąd wielu współczesnych ludzi je odrzuca.

 

Chrystus w centrum

W dalszej części ks. Z. Sobolewski zachęcał, by wiara była rzeczywistą więzią z Chrystusem. – Jezus jest mistrzem życia wypełnionego prawdą, miłością. To wspaniały przewodnik, gdy w cierpieniu przeżywamy naszą codzienność. Jego nauka sprawdza się także wtedy, gdy doświadczamy osamotnienia, borykamy się z własnymi słabościami, upokarzają nas nasze grzechy. Jezus daje nam moc do powstawania i pójścia dalej, a Jego łaska ma moc uświęcającą i leczącą. „Wierzycie w Boga? I we mnie wierzcie!” – oznacza: przyjmijcie także krzyż, który jest bramą prowadzącą do Królestwa niebieskiego – mówił, odpowiadając na pytanie o „korzyści”, jakie niesie zaangażowanie w wiarę.

– Dzisiaj możemy spotkać wielu samozwańczych proroków, nauczycieli, którzy pokazują rozmaite pomysły na życie, mówią: pójdź za mną, naśladuj mnie, a będziesz szczęśliwy. Różnica pomiędzy Jezusem a nimi jest zasadnicza: Jezus nigdy cię nie zawiedzie. Jeśli Mu się powierzysz i pozwolisz prowadzić przez życie, będzie Twoim nauczycielem i mistrzem. Z Nim nigdy nie przegrasz, niczego ważnego nie stracisz – mówił. Następnie przypominał, że historia zbawienia jest historią nieustannego objawiania się Bogu ludziom: przez Pismo Święte, Swego Syna, wydarzenia, osoby, nasze emocje. W Pratulinie szczególnym znakiem działania Bożego są męczennicy. – W centrum ich wiary stoi żywy Chrystus, a spotykali Go na modlitwie, rozważaniu słowa Bożego, w liturgii cerkiewnej, dostrzegali w życiu sąsiada. Służyli Mu, dzieląc się owocami swojej pracy z bliskimi i troszcząc się o innych – tłumaczył ks. Z. Sobolewski.

Po katechezie ks. prałat Bernard Błoński, prezes Stowarzyszenia Pamięci Unitów Podlaskich „Martyrium”, omówił wznowione wydanie dzieła ks. Józefa Pruszkowskiego „Martyrologium, czyli Męczeństwo Unii na Podlasiu” z 1905 r. – Dla nas to okazja, by dowiedzieć się o tych wydarzeniach, a także by przygotować się duchowo do jubileuszu 150-lecia męczeństwa w Pratulinie, które wypada w 2024 r. – zaznaczył. Na zakończenie tej części odśpiewano hymn Bractwa Strażnicy Kościoła.

 

Wierni do męczeńskiej śmierci

Ok. 12.15 rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem biskupa siedleckiego. W homilii bp K. Gurda zapowiedział rozpoczęcie dziewięciomiesięcznej nowenny do bł. Męczenników Podlaskich przed 25 rocznicą ich beatyfikacji. – Każdego 23 dnia miesiąca przez wstawiennictwo bł. Wincentego Lewoniuka i jego Towarzyszy będziemy się modlić za nasze rodziny, parafie, diecezje i kraj. Będziemy prosić o wiarę w Jezusa Chrystusa, o jej zachowanie, rozwój w naszych sercach, rodzinach, parafiach. W konferencjach przygotowanych przez ks. prał Z. Sobolewskiego będziemy sięgać do fundamentów wiary Kościoła, czyli do wiary apostołów, pierwszych uczniów, męczenników – zapowiedział. Zwrócił uwagę, że Kościół pamięta o swoich wyznawcach i męczennikach, umacnia się tą tradycją. – My również jako wspólnota diecezjalna dziękujemy Panu Bogu za naszych bł. Męczenników. Czynimy to w świecie, który – podobnie jak w całej historii Kościoła – tych, którzy wierzą w Chrystusa, często nienawidzi – podkreślił. – Świat robi wszystko, by człowiek odszedł od wiary w prawdziwego i jedynego Boga. Nie chce Kościoła wiernego Chrystusowi. Chce Kościoła, który będzie taki, jak on sobie życzy – zauważył biskup. – Tak jak pierwsi chrześcijanie nie prowadzili z nikim wojny, podobnie i my z nikim nie walczymy. Chcemy być jedynie świadkami Chrystusa aż po męczeństwo. Tak dokonywała się ewangelizacja świata w pierwszych wiekach Kościoła. Taki wzór zostawili nam nasi bł. Męczennicy z Pratulina – podkreślił.

 

Na chwałę Boga

Biskup zwrócił też uwagę, że troska o wiarę i Kościół to zasadniczy cel, jaki stoi przed tworzącym się w naszej diecezji Bractwem Strażnicy Kościoła. – Będzie ono czerpać z duchowego bogactwa naszych bł. Męczenników. Mogą do niego należeć mężczyźni, którzy czują się odpowiedzialni za naszą wiarę w Jezusa, wiarę swoich rodzin, życie wspólnot parafialnych, do których należą. Panu Bogu dziękujemy, że w ponad 30 parafiach diecezji takie bractwa się zawiązały. Dziękuję proboszczom za gotowość podjęcia duchowej opieki nad nimi. Zachęcamy mężczyzn z kolejnych parafii do tworzenia bractw – mówił biskup.

Po homilii liderzy bractw z poszczególnych parafii złożyli na ręce biskupa deklaracje podjęcia się formacji i tworzenia Bractwa Strażnicy Kościoła. Treść deklaracji odczytał asystent bractwa ks. Jacek Guz: „Wstępując w szeregi Bractwa Strażnicy Kościoła w jedności i w posłuszeństwie biskupowi i duszpasterzom, pragnę rozpocząć drogę formacji osobistego uświęcenia. Czynię to zgodnie duchowością Wincentego Lewoniuka i jego 12 Towarzyszy Męczenników z Pratulina. Naśladując moich patronów, którzy stanęli w obronie swojej świątyni i jedności z Kościołem katolickim, chcę czynnie bronić Kościoła Bożego tak w wymiarze powszechnym, parafialnym, rodzinnym i osobistym, przyjmując dobrowolnie na siebie wszystkie obowiązki członka bractwa”. Chęć formacji przybyli tego dnia do pratulińskiego sanktuarium wyrazili zawołaniem: „Na chwałę Boga w Trójcy jedynego”.  

Po Eucharystii odbyły się modlitwy w ramach pierwszej z dziewięciu comiesięcznych nowenn.


Parafie, w których powstało Bractwo Strażnicy Kościoła

Parafia św. apostołów Piotra i Pawła w Pratulinie, Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach, Trójcy Świętej w Janowie Podlaskim, Przemienienia Pańskiego w Łukowie, Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie, Przemienienia Pańskiego w Wisznicach, Najświętszego Zbawiciela w Rykach, Trójcy Świętej w Gończycach, Trójcy Świętej w Radzyniu Podl., św. Anny w Radzyniu Podl., św. Bartłomieja w Grębkowie, Narodzenia NMP w Białej Podl., bł. Honorata w Białej Podl., św. Józefa w Siedlcach, św. apostołów Piotra i Pawła w Uścimowie, św. Anny w Kodniu, Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu, św. Andrzeja z Awelinu w Radomyśli, św. Stanisława Kostki w Wólce Dobryńskiej, Narodzenia NMP w Kodeńcu, św. Jana Pawła II w Siedlcach, św. Wojciecha w Górkach, Trójcy Świętej w Połoskach, św. o. Pio w Rakowiskach, bp. Stanisława w Siedlcach, Wszystkich Świętych w Sobieniach Jeziorach, św. Jana Chrzciciela w Kłoczewie, św. Jadwigi w Mokobodach, Niepokalanego Poczęcia NMP w Kornicy, św. Bartłomieja w Korytnicy Łaskarzewskiej, Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podl., św. Elżbiety w Konstantynowie, św. Marii Magdaleny w Suchożebrach.

LI