Ostatni dzwonek na złożenie projektu
Budżet obywatelski stanowi wydzielona do dyspozycji mieszkańców kwota pieniędzy z budżetu miasta. To do siedlczan należy decyzja, na jakie inwestycje czy imprezy chcą przeznaczyć te środki. Głosowanie jest traktowane jako forma konsultacji.
W 2021 r. realizowana będzie piąta edycja, a zwycięskie projekty zostaną zrealizowane w ramach budżetu miasta na 2022 r. Do podziału jest ponad 3,5 mln zł. W przypadku gdy środki przeznaczone do wykorzystania nie zostaną rozdysponowane, przeprowadzona będzie druga tura konsultacji.
– W ramach budżetu obywatelskiego mogą być realizowane zarówno inwestycje infrastrukturalne, jak i imprezy o charakterze ogólnodostępnym – przypomina Aneta Krajewska, rzecznik siedleckiego magistratu. – W przypadku zadań wymagających lokalizacji na określonym terenie, obszar musi stanowić własność miasta i być nieobciążony na rzecz osób trzecich bądź oddany w użytkowanie wieczyste lub w trwały zarząd – wyjaśnia.
Harmonogram:
– do 31 stycznia – zgłaszanie propozycji projektów przez mieszkańców;
– od 1 lutego – weryfikacja i opiniowanie formularzy z propozycjami przez zespół ds. budżetu obywatelskiego – po pozytywnej opinii formalnej i merytorycznej konkretne projekty zostaną rekomendowane mieszkańcom jako możliwe do realizacji;
– do końca marca – spotkania z mieszkańcami i dyskusja nt. rekomendowanych projektów;
– od 7 kwietnia do 7 maja – głosowanie na projekty rekomendowane do realizacji w 2022 r.
MD