Aktualności
Czas refleksji i wdzięczności

Czas refleksji i wdzięczności

W skupieniu, bez pośpiechu, trafiając prosto do duszy i serca. Nabożeństwa Drogi krzyżowej z towarzyszeniem parafialnych chórów odbywać się będą w kościele św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim w każdy piątek.

W czasie Wielkiego Postu w parafii odbywają się dwie Drogi krzyżowe: o 16.00 i 17.30. I właśnie to drugie nabożeństwo, o późniejszej godzinie, prowadzone jest przez chóry parafialne: Scholę Świętego Mikołaja oraz chór kameralny Veritatis pod kierownictwem organisty Zdzisława Frydrychowskiego.

Podczas Drogi krzyżowej w tradycyjne słowne rozważania wplecione są muzyka i śpiew na żywo. Uczestnicy modlitwy słyszą pieśnią wielkopostne, takie jak m.in.: „Stabat Mater Dolorosa”, „Rozmyślajmy dziś” czy „Króla wznoszą się znamiona”.

Przygotowaniu tegorocznych rozważań towarzyszył zamysł, by stały się one formą odpowiedzi na sytuacje i problemy współczesnego świata. Nie zabraknie więc słów skłaniających do refleksji w dobie pandemii, wyrażenia wdzięczności za to, co trudne, podejmowania życiowych decyzji w perspektywie drogi do Boga czy dzielenia się miłością. – Dzisiejszy świat często jest bardzo głośny i przepełniony słowem, nie zawsze tym wartościowym. Przygotowywane przez nas rozważania Drogi krzyżowej, wplecione w piękne słowa pieśni wielkopostnych, pozwalają na wyciszenie i usłyszenie tego, co najważniejsze – podkreślają chórzyści zaangażowani w przeprowadzenie nabożeństw.

– Przygotowanie piątkowych Dróg krzyżowych, jak i czynny udział w nich, sami chórzyści traktują jako wewnętrzne rekolekcje. Dzięki tym cotygodniowym nabożeństwom lepiej przeżywają też czas postu – zauważa Z. Frydrychowski. – Dlatego nie przerywamy zapoczątkowanej kilka lat temu tradycji, tylko kultywujemy ją z nowymi pomysłami. Ten sposób rozważań Drogi krzyżowej pozwala bowiem odkryć na nowo i przeżyć głębiej tajemnicę męki Chrystusa – tłumaczy.

W skupieniu, bez pośpiechu, trafiając prosto do duszy i serca. Tak prowadzone Drogi krzyżowe będą odbywać się w każdy piątek. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wiernych, by móc trafić do jak największej liczby osób, fragmenty nabożeństw będą publikowane również w mediach społecznościowych.

Magdalena Frydrychowska