Jest czas, by działać
Do podobnych wniosków doszli prelegenci dyskusji, jaka odbyła się tego samego dnia. O przyszłości oraz wyzwaniach rozmawiali: prof. Mirosława Grabowska - dyrektor Centrum Badania Opinii Publicznej, bp Grzegorz Suchodolski - biskup pomocniczy diecezji siedleckiej, wieloletni dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, Paulina Guzik - dziennikarka, Magda Wolnik - Wspólnota Sant’Egidio oraz Marcin Przeciszewski - prezes KAI. Opracowania raportu - niezwykle dogłębnego i obejmującego wiele aspektów kościelnej działalności w Polsce - podjęła się Katolicka Agencja Informacyjna. Prezentuje on zarówno dynamikę życia religijnego Polaków, jak i działalność Kościoła w sferze duszpasterskiej czy społecznej. Towarzyszą temu analizy dotyczące życia zakonnego, powołań oraz zaangażowania wiernych świeckich czy dodatkowe działania Kościoła podjęte w czasie pandemii. Osobny rozdział dotyczy kwestii „oczyszczenia Kościoła” z grzechów wykorzystywania seksualnego małoletnich.
Wśród największych problemów wymieniano spadek zaufania do Kościoła i zmniejszającą się religijność młodzieży. Z badań wynika, że ok. 90% Polaków deklaruje się jako katolicy. Wciąż chrzczone są niemal wszystkie nowo narodzone dzieci. Za ludzi wierzących uważa się ponad 90%, jednak za regularnie praktykujących już dużo mniej – około połowa. Grupa tych, którzy deklarują zgodne z nauczaniem Kościoła postawy moralne, stanowi nie więcej niż 1/4 polskiego społeczeństwa. Wskaźniki religijności spadają dość powoli, co pozwala uznać, że mamy do czynienia w naszym kraju z pełzającą sekularyzacją.
– Raport rzeczywiście pokazuje, iż słabnie wychowanie religijne w rodzinie. W ciągu 22 lat ubyło 20% rodzin, którym zależy, aby ich dzieci praktykowały – podkreślała prof. M. Grabowska, dodając, że nie widać takiego spadku, jeśli chodzi o kwestię edukacji. – Udział w lekcjach religii miał wzloty i upadki; na początku millenium 90% uczniów uczestniczyło w lekcjach religii, natomiast w 2018 r. było to 70%. Przypuszczam, że w tym roku odsetek nieuczestniczących będzie jeszcze wyższy – przyznała, zauważając jednocześnie, że o ile w starszych pokoleniach deklaracje wiary religijnej nie słabną, a praktykowanie obniża się w bardzo niewielkim stopniu, w młodszych generacjach, zwłaszcza urodzonych po 1992 r., te procesy przebiegają bardzo dynamicznie. ...
JAG