Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

We wzajemnej miłości

W uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP, papież Franciszek ogłosił Rok Rodziny - przypomniał bp Kazimierz Gurda. O wyzwaniach, jakie stoją przed małżonkami, byciu darem dla siebie i obowiązku rodziców wprowadzenia dzieci w piękno życia wiarą, mówił w homilii.

Uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem bp. K. Gurdy poprzedziło nabożeństwo Drogi krzyżowej poprowadzone przez alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej. Przed odsłoniętą figurą patrona wierni modlili się także Koronką do św. Józefa, by następnie - wraz jego figurą - przejść wokół kościoła w procesji światła. Świętowanie z udziałem przybyłych kapłanów na czele z rektorem seminarium ks. kan. Piotrem Paćkowskim było sposobnością do dziękczynienia Bogu za dar łaski przyzywania wstawiennictwa św. Józefa oraz pokornej prośby o jego ojcowską opiekę nad wspólnotą Kościoła i rodzinami naszej diecezji. Na wstępie homilii bp K. Gurda przypomniał, że okazją do przeżywania Roku św. Józefa było ustanowienie przez papieża Piusa IX przed 150 laty Oblubieńca NMP patronem Kościoła powszechnego. Odnosząc się do listu Ojca Świętego Franciszka pt. „Patris corde” („Ojcowskim sercem”), zaznaczył, iż przedstawia on św. Józefa jako wzór na współczesne czasy.

Zgodnie z zamysłem ks. Sławomira Harasimiuka, proboszcza parafii Szpaki, nowennowym rozważaniom przewodniczyli księża sprawujący duchową pieczę nad ruchami i stowarzyszeniami działającymi w diecezji. W kolejnych dniach wierni zgromadzeni w świątyni (decyzją biskupa siedleckiego ustanowionej jako jeden z kościołów stacyjnych), jak też przed odbiornikami Katolickiego Radia Podlasie, odkrywali św. Józefa jako ojca umiłowanego, czułego, posłusznego, przyjmującego, działającego z twórczą odwagą, gorliwego w pracy i będącego cieniem ojcostwa samego Boga.
– Tym, co stanowi fundament rozwoju wszystkich wspomnianych cech św. Józefa, jest jego wiara w Boga i Jego boskie słowo – mówił bp K. Gurda. – Św. Józef jest dla nas wzorem – podkreślił z uwagą, iż czas nowenny postawił nas wobec pytania, jak blisko bądź jak daleko od tego wzoru jesteśmy… 

Komunia osób 
– Św. Józef zawsze był i jest ukazywany w kontekście rodziny – przypomniał ordynariusz w nawiązaniu do ogłoszonego przez papieża Franciszka w uroczystość Oblubieńca NMP Roku Rodziny. Rodziny, która – jak zauważył biskup – staje się centrum uwagi zarówno świata, jak i Kościoła. W dalszej części homilii podzielił się refleksją, że współczesny świat ma własną wizję rodziny, odległą od nauczania Kościoła. – Kościół bowiem – głosił – ukazuje rodzinę jako umocniony przez sakrament małżeństwa związek mężczyzny i kobiety złączonych wzajemną miłością, wiernością, oddaniem. Świat natomiast rodziną nazywa związki jednopłciowe zamknięte na przekaz życia. Nowe definicje rodziny są nie do przyjęcia dla ludzi wierzących – podkreślił.
Drogę duszpasterskiego zaangażowania wspólnoty Kościoła w pomoc rodzinie do bycia środowiskiem miłości, otwartym na przyjęcie życia i przekaz wiary w Jezusa i Jego Kościół, ukazuje posynodalna adhortacja „Amoris laetitia” („Radość miłości”). Słowa papieża Franciszka: „Rodzina jest obrazem Boga, który (…) jest komunią osób” bp K. Gurda wskazał jako jedną z najpiękniejszych definicji rodziny: – Rodzina na wzór Trójcy Przenajświętszej jest wspólnotą kochających się osób, które są sobie równe, bliskie, oddane we wzajemnej miłości; są darem dla siebie nawzajem.
W adhortacji Ojciec Święty podkreśla również ważność sakramentu małżeństwa, pisząc o nim, że jest darem dla uświęcenia i zbawienia małżonków, ponieważ „przez sakramentalny znak ich wzajemna przynależność jest rzeczywistym obrazem samego stosunku Chrystusa do Kościoła”. – Przez przyjęcie sakramentu małżeństwa Chrystus pozostaje obecny w życiu małżonków, aby im towarzyszyć i wspierać w trudnościach – przypomniał.

W darze dla siebie
– Maryja i Józef stali się darem nawzajem dla siebie. W tym wyrażała się ich miłość. W ich byciu darem dla siebie obecny był Bóg. To On ich złączył i to w Nim odnaleźli siebie. Cała ich historia została złączona z Bogiem – głosił bp K. Gurda. – Historia człowieka wierzącego również jest związana z Bogiem – kontynuował, dodając, że – podobnie jak w życiu Świętej Rodziny – pragnie On być obecny ze swoją łaską w życiu powołanych do małżeństwa. – Daje im swego ducha, podpowiada przez swoje słowo, aby szli pewnie drogą swojego powołania według zasad wypływających z wiary – wyjaśniał. 
Wierni zgromadzeni w świątyni w Szpakach oraz przed radioodbiornikami usłyszeli także wezwanie, by trudności dnia codziennego nie stały na przeszkodzie radości miłości, w tym radości z otrzymanego potomstwa. Jest ono bowiem – co zostało zaakcentowane – wielkim darem dla rodziców, rodziny, Kościoła i społeczeństwa. – Wierzący małżonkowie patrzą inaczej na dar potomstwa niż małżonkowie, którzy wiarę w Jezusa odrzucają – nauczał biskup. I zaapelował, byśmy mieli odwagę – jako uczniowie Jezusa – zachować Boże wskazania. – Dla wierzących małżonków życie jest darem Bożym; jest wartością, której trzeba strzec także za cenę swojego życia – podkreślił.

Owocny czas
– Rodzina chrześcijańska jest też miejscem przekazu wiary – przypomniał bp K. Gurda i za papieżem Franciszkiem powtórzył, że wychowanie dzieci jest najważniejszym obowiązkiem, a zarazem najpierwszym prawem rodziców. – Wierzący rodzice mają prawo do wychowania swoich dzieci w wierze. Szkoła ma im w tym zadaniu pomagać, a nie przeszkadzać – kontynuował z uwagą, że szkoła coraz mocniej ulega antychrześcijańskiej ideologii i próbuje dzieciom z wierzących rodzin narzucić błędny sposób widzenia człowieka i świata. – Dlatego potrzeba, by wierzący rodzice wzięli większą niż do tej pory odpowiedzialność za umocnienie w wierze swoich dzieci. Muszą stać się pierwszymi nauczycielami modlitwy – wskazał na obowiązek wprowadzenia dzieci w piękno życia wiarą.
Rekomendując proponowany w diecezji program przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii św. oraz młodzieży do sakramentu bierzmowania, biskup skierował do rodziców prośbę o przyjęcie go i realizację. 
– W uroczystość św. Józefa, na rozpoczęcie Roku Rodziny, Ojciec Święty Franciszek wzywa nas, byśmy włączyli się w jego troskę o rodzinę. Nasza diecezja pragnie odpowiedzieć na to wezwanie – zapewnił pasterz Kościoła siedleckiego. I zaprosił – wraz z bp. Grzegorzem Suchodolskim i duszpasterzami – do udziału w pielgrzymkach: rodzin oraz teściów i teściowych do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie, młodzieży, kobiet i mężczyzn do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie oraz pielgrzymce chorych do Kodnia. – Proszę, by wasze uczestnictwo w tym roku było większe niż dotychczas! – apelował.
Kolejna prośba dotyczyła rodzinnej modlitwy dziesiątkiem Różańca. – Raz w tygodniu jeden dziesiątek odmówiony w rodzinie. Ufam, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu rozpoczynający się Rok Rodziny będzie dla wszystkich owocny – podsumował.

AW