Da Vinci w akcji
W operacji udział wziął certyfikowany proktor, lekarz szkoleniowy dr Mateja Skrovina z Czech. W Polsce rak jelita grubego (okrężnicy, odbytnicy i odbytu) jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. - To druga co do częstości przyczyna zgonów nowotworowych w populacji mężczyzn i trzecia w populacji kobiet. Skuteczność jego leczenia jest ściśle związana z wczesnym rozpoznaniem, jak również jakością leczenia - mówi prof. Jakub Radziszewski, operator systemu da Vinci. - W przypadku chorych leczonych chirurgicznie kluczowe znaczenie ma precyzja i doszczętność zabiegu operacyjnego. Do osiągnięcia tego celu znacząco przyczynia się system da Vinci, jakim dysponuje od 2019 r. nasz szpital.
Chorzy oddziału chirurgii onkologicznej będą mogli być leczeni na najwyższym, światowym poziomie. Ponadto, dzięki wsparciu firmy Synektik operacja została przeprowadzona z wykorzystaniem nowoczesnych, jednorazowych staplerów, co zwiększa szanse chorego na zachowanie prawidłowej funkcji zwieracza odbytu i pozwoli na szybszy powrót do pełnej sprawności – podkreśla chirurg.
Po raz pierwszy na onkologii
Ilość operacji wykonywanych z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci stale rośnie. Tylko w 2020 r. wykonano na całym świecie ponad 1, 2 mln zabiegów w asyście robota. Siedlecki szpital był pierwszą publiczną placówką na Mazowszu, w której operacje zaczęto przeprowadzać przy jego wsparciu.
– Cieszę się, że do grona lekarzy urologów i ginekologów, którzy już wykonują operacje robotyczne, dołącza zespół lekarzy chirurgii onkologicznej. Dzięki owocnej współpracy z naszym partnerem w obszarze chirurgii robotycznej, kadra medyczna naszego szpitala stale podnosi kwalifikacje w tym zakresie – przyznaje Marcin Kulicki, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II.
Od 2019 r. wykonano ponad 120 operacji w asyście robota da Vinci. – To ogromny przełom w leczeniu nowotworów w naszym szpitalu – dodaje M. Kulicki.
Zabieg minimalnie inwazyjny
– W Polsce liczba operacji z zakresu chirurgii ogólnej w asyście systemu robotycznego da Vinci stopniowo rośnie. W 2020 r. wykonano o 19% więcej zabiegów w tym obszarze niż rok wcześniej, co stanowi 11% wszystkich operacji wykonywanych w polskich szpitalach z wykorzystaniem da Vinci – zauważa Cezary Kozanecki, prezes Synekitk, firmy będącej wyłącznym dystrybutorem systemów da Vinci. – Dzięki stale zdobywanemu doświadczeniu i poszerzaniu kwalifikacji zespołu szpitala wojewódzkiego coraz więcej pacjentów w naszym kraju będzie mogło korzystać z nowoczesnych technik leczenia – dodaje.
Robot da Vinci to narzędzie, które umożliwia przeprowadzenie bardzo skomplikowanych zabiegów chirurgicznych z zastosowaniem tzw. technik minimalnie inwazyjnych. Jego przewaga nad technikami laparoskopowymi polega na optymalizacji pola widzenia (obraz może być 10 razy powiększony) oraz eliminacji naturalnego drżenia mięśni operatora, tym samym zwiększając precyzję ruchów chirurga. Zabiegi wykonywane technikami minimalnie inwazyjnymi pozwalają lekarzom przeprowadzić operacje poprzez niewielkie nacięcia powłoki brzusznej, a wewnątrz jamy brzusznej zawęzić obszar ingerencji. Takie zabiegi – w świetle współczesnej wiedzy medycznej – są mniej obciążające dla chorych, pozwalają na ich szybszy powrót do zdrowia i aktywności życiowej, charakteryzując się taką samą skutecznością leczenia jak operacje wykonywane techniką klasyczną.
HAH