Diecezja
Źródło: PODLASIE24
Źródło: PODLASIE24

Wdzięczni za dar Bożego miłosierdzia

Dziś Panu Bogu dziękujemy przede wszystkim za Jego miłosierdzie. W psalmie wyśpiewaliśmy zachętę: „Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny”. Ta prawda była nieustannie obecna w życiu religijnym naszej parafii - powiedział biskup senior diecezji radomskiej Henryk Tomasik podczas Mszy św. podsumowującej obchody 100-lecia parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie.

Podczas nabożeństwa biskup siedlecki Kazimierz Gurda poświęcił nowy, posoborowy marmurowy ołtarz i ambonę. - Chcemy podziękować Bogu za całe dziedzictwo przeszłych wieków, zarówno za obecność i posługę ojców bernardynów, jak i księży diecezjalnych, którzy pracowali w naszej parafii. Dziękujemy też za zaangażowanie osób świeckich, za świadectwo wiary i troskę o zaplecze dla pracy duszpasterskiej - podkreślił ks. kan. Andrzej Kieliszek, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Uroczystości jubileuszowe zainaugurowano 24 listopada ubiegłego roku, dokładnie w setną rocznicę erygowania parafii. Ważnym punktem była Msza św., której przewodniczył bp Kazimierz Gurda. W homilii biskup przypomniał historię parafii i figury Jezusa Miłosiernego - Frasobliwego znajdującej się w kościele. Jubileusz parafii stał się bowiem okazją do odnowienia kultu tej figury, która znajduje się w łukowskim kościele od ponad 350 lat.

Bp K. Gurda zaapelował, aby figura Jezusa Miłosiernego była nadal czczona i stała się zwornikiem łączącym wszystkich modlących się przed nią oraz znakiem jedności z Ojcem Niebieskim. Rozstrzygnięty został także konkurs na teksty modlitewne i poetyckie poświęcone Jezusowi Miłosiernemu – Frasobliwemu zorganizowany z Łukowskim Ośrodkiem Kultury oraz miało miejsce pierwsze publiczne wykonanie hymnu poświęconego Jezusowi Miłosiernemu. W ramach jubileuszu Muzeum Regionalne wydało książkę Małgorzaty Szczygielskiej „Miłosierny. Historia i legenda figury Chrystusa Miłosiernego z kościoła pobernardyńskiego w Łukowie”. Wspólnie z Muzeum Regionalnym przygotowano także wystawę poświęconą historii parafii. 

Nowy ołtarz i ambona
Najistotniejszym elementem obchodów jubileuszowych była Msza św. odprawiona 11 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia. Eucharystii przewodniczył bp K. Gurda. W uroczystości wzięli udział pochodzący z parafii biskup senior diecezji radomskiej Henryk Tomasik i biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski. Obecni byli także księża i zakonnicy pochodzący z parafii oraz ci, którzy posługiwali w niej w minionych latach. Podczas Mszy św. bp K. Gurda poświęcił nowy, posoborowy marmurowy ołtarz i ambonę. – Gromadząc się przy jednym ołtarzu, zbliżamy się do Chrystusa, żywego kamienia, na którym wznosimy się jako świątynia – powiedział biskup. Ołtarz został wykonany z białego, włoskiego marmuru. Powstał w zakładzie w Czerśli według projektu śp. ks. Janusza Stefaniuka. – Pragniemy, aby była to cegiełka dołożona do dziedzictwa poprzednich pokoleń i pamiątka jubileuszu – podkreślił ks. A. Kieliszek.
W homilii bp H. Tomasik przybliżył historię parafii. – Sprawy boskie łączyły się ze sprawami ziemskimi na naszych ziemiach w bardzo skomplikowany sposób – zauważył biskup senior. Przypomniał, że w XIII w. zadecydowano o powstaniu biskupstwa w Łukowie. – Pierwsza taka informacja pochodzi 1248 r. Legat o imieniu Albert otrzymuje misję od Ojca Świętego, aby przygotować struktury pod przyszłe biskupstwo w Łukowie. Kończy się to niepowodzeniem – wspominał bp H. Tomasik. Kilka lat później pojawiła się kolejna szansa. – W 1257 r. papież wydaje bullę wskrzeszającą biskupstwo łukowskie. Biskupem łukowskim zostaje Bartłomiej z Pragi. Kilka miesięcy później Ojciec Święty odwołuje decyzję i idea utworzenia biskupstwa łukowskiego upada. Jednak życie religijne na naszych terenach rozwija się – podkreślił biskup senior. Na początku XVII w. w Łukowie pojawiają się bernardyni, którzy budują drewniany kościół i sprowadzają figurkę Jezusa Frasobliwego, szerząc kult Męki Pańskiej. Pod koniec wieku zjawiają się ojcowie pijarzy. – Rozwija się kult Jezusa Frasobliwego nazywanego Miłosiernym. Przybywa bardzo dużo pielgrzymów. Mały drewniany kościół nie może ich pomieścić. Trwają starania o wybudowanie nowego kościoła, który wraz z klasztorem powstaje w 1770 r. – przypominał bp H. Tomasik.
24 listopada 1920 r. bp Henryk Przeździecki wydał dekret erekcyjny, na mocy którego wyłączył kościół pobernardyński wraz z częścią miasta Łukowa (leżącą na prawym brzegu rzeki Krzny) oraz niektóre wioski z dotychczasowej parafii Przemienienia Pańskiego, tworząc w ten sposób drugą parafię w Łukowie – pw. Podwyższenia Świętego Krzyża. Nowopowstała parafia liczyła ok. 9 tys. wiernych. Pierwszym proboszczem został dotychczasowy proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego i dziekan łukowski ks. kan. Kazimierz Kwiatkowski.

Dobro, które rodziło się w parafii
– Przeżywając setną rocznicę tych wydarzeń, dziękujemy Panu Bogu za wiarę duszpasterzy i naszych praojców. Dziękujemy, że tutaj może być głoszone Boże słowo, sprawowane sakramenty święte i budowany Chrystusowy Kościół – kontynuował biskup senior. Dziękował za księży proboszczów i administratorów parafii, którzy ofiarowali „swoją gorliwość duszpasterską, troszczyli się o wiarę parafian, organizowali życie religijne, remontowali i upiększali świątynię”. – Wspominamy z szacunkiem i wdzięcznością proboszczów tej parafii. Dziękujemy za ich wysiłek duszpasterski. Dziękujemy Panu Bogu za to dobro, które rodziło się w parafii. Za 40 kapłanów, którzy otrzymali chrzest w tej świątyni – podkreślił bp H. Tomasik. Zwrócił również uwagę, że w krajobraz duszpasterstwa Łukowa i parafii bardzo mocno wpisały się przez modlitwę, katechezę i pracę charytatywną siostry zakonne. 
– Dziś Panu Bogu wdzięczni jesteśmy przede wszystkim za Jego miłosierdzie. W psalmie wyśpiewaliśmy zachętę: „Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny”. Ta prawda była nieustannie obecna w życiu religijnym naszej parafii – zaznaczył biskup senior. Dodał, że w Niedzielę Miłosierdzia Bożego należy w szczególny sposób dziękować za „wielki dar Bożego miłosierdzia, którym jest Eucharystia”. – To najważniejszy dar Bożego Miłosierdzia – podkreślił bp. H. Tomasik. I dodał: – Dziś kierujemy do Pana Boga modlitwę, powtarzając słowa: Boże zawsze miłosierny, Ty przez doroczną uroczystość wielkanocną umacniasz wiarę Twojego ludu, pomnóż łaskę, której udzieliłeś, abyśmy wszyscy głębiej pojęli, jak wielki jest chrzest, którym zostaliśmy oczyszczeni, jak potężny jest Duch, przez którego zostaliśmy odrodzeni, i jak cenna jest Krew, przez którą zostaliśmy odkupieni. Bo to wszystko jest darem Bożego miłosierdzia. 
Ci, którym nie udało się dostać do świątyni w związku z obostrzeniami sanitarnymi, mogli oglądać transmisję na telebimie ustawionym na placu przed kościołem. Uroczystość można było także śledzić w internecie.
Po Mszy św. odbyła się prezentacja książki autorstwa Marka Okonia. – Publikacja miała celu ukazać 100-letnią historię naszej parafii i myślę, że nieźle to robi – przyznaje ks. A. Kieliszek. Autor opisuje funkcjonowanie parafii na tle dziejów ziemi łukowskiej. – Sięga aż do początków Łukowa, a szczegółowiej opisuje ostatnie 100 lat. Wiele miejsca w książce poświęcono kultowi Jezusa Miłosiernego – Frasobliwego – zaznacza proboszcz. W publikacji znalazła się też charakterystyka aktualnego życia religijnego parafii, w tym informacje o działających wspólnotach oraz odprawianych nabożeństwach. Nie zabrakło również biogramów dotychczasowych proboszczów parafii. 

HAH