Opinie
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Daleko, ale blisko

Uniwersytety, na co dzień tętniące życiem, opustoszały, a społeczność akademicka musiała przejść przyspieszoną, ale nieuniknioną rewolucję cyfrową.

Od marca zeszłego roku w związku z pandemią Covid-19 większość szkół wyższych działa w trybie zdalnym. Wprowadzone restrykcje postawiły uczelnie przed ogromnym wyzwaniem, jakim było szybkie przejście od nauczania tradycyjnego do w pełni online. Pandemia wymusiła na uczelniach konieczność wdrożenia nowych form prowadzenia zajęć z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość, zdalnych metod weryfikacji wiedzy studentów i odejścia od klasycznych egzaminów semestralnych. - Organizacja zajęć dydaktycznych w trybie zdalnym, z wykorzystaniem narzędzi informatycznych była ogromnym wyzwaniem dla naszego ośrodka zarządzania siecią komputerową i wszystkich pracowników - mówi dr Beata Gałek, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego w Siedlcach. - Jesteśmy dumni, że mimo oczywistych niedogodności szybko przestawiliśmy się na pracę w środowisku wirtualnym.

Ponadto ograniczenie mobilności studentów i pracowników wpłynęło na prowadzenie badań i uniemożliwiło wymianę międzynarodową, w efekcie kontakty z ośrodkami akademickimi również przeniosły się w strefę online – dodaje. Prowadzący zajęcia, jak podkreśla B. Gałek, starają się utrzymać kontakt ze studentami, przygotowują materiały dydaktyczne oraz udostępniają je studentom i doktorantom w ramach internetowej platformy. – Wszyscy zrobiliśmy duży krok w kierunku wykorzystania nowych technologii w procesie dydaktycznym, które na pewno już z nami zostaną – zaznacza rzeczniczka siedleckiej uczelni. Jednocześnie przyznaje, że odpowiedzialność za zdrowie oraz bezpieczeństwo studentów i pracowników wymusiła daleko idące zmiany w funkcjonowaniu uczelni w wielu obszarach. – Zmodyfikowaliśmy model kształcenia, zmieniliśmy organizację pracy dziekanatów, sekretariatów. Ograniczenia sanitarne wymusiły zmiany w zasadach korzystania z akademików, ale nie wpłynęły na dbałość o jakość kształcenia i komfort pracy pracowników – wylicza B. Gałek. ...

HAH

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł