Wyczekiwany powrót
Lotnisko będzie siedzibą nowo formowanego batalionu zmechanizowanego, który ma podlegać 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej. Budową zajmują się żołnierze wojsk inżynieryjnych, należących głównie do 2 Pułku Saperów i 2 Pułku Inżynieryjnego. - Miasteczko składa się z przenośnych kontenerów podobnych do tych, jakich używamy na misjach zagranicznych w polskich kontyngentach wojskowych. W pełni zabezpieczają one funkcjonowanie jednostki wojskowej. Budowa miasteczka zakończy się w czerwcu - informuje mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen broni Tadeusza Buka w Siedlcach. Tymczasowa baza będzie mogła pomieścić do 900 żołnierzy. Równolegle trwają też prace nad stworzeniem infrastruktury stałej.
– Obecnie jesteśmy na etapie ukończenia dokumentacji technicznej. Dawniej mieściło się tutaj lotnisko wojskowe. Jego baza nie jest przystosowana do przyjęcia batalionu zmechanizowanego, dlatego wymaga remontu i przebudowy – dodaje P. Lipczyński.
Szerokie plany
Oficer prasowy podkreśla, że żołnierze bialskiego batalionu będą mieszkać w kontenerach do momentu wybudowania bazy stałej. Proces tworzenia dokumentacji architektonicznej jest czasochłonny i trwa już prawie dwa lata. – Na terenie byłego lotniska powstaną budynki koszarowe i administracyjne. Będą też park sprzętu technicznego, stacja paliw i plac apelowy, czyli to wszystko, co jest konieczne do samodzielnego funkcjonowania jednostki. Na bazie dawnego lotniska powstanie dywizyjny ośrodek szkolenia, który ma służyć całej 18 DZ. Przewidujemy, iż będzie to jeden z największych ośrodków szkolenia we wschodniej Polsce – zaznacza mjr Lipczyński.
Powierzchnia bialskiego lotniska liczy ponad 600 ha. – Tak rozległy teren stwarza dobre możliwości szkolenia czołgistów i innych żołnierzy wojsk zmechanizowanych. Bialski ośrodek będzie znajdował się między dwoma dużymi poligonami w Polsce – Nowa Dębią i Orzyszem – co doskonale uzupełni nam tę szkoleniową lukę – zauważa wojskowy.
Doświadczeni i nowi
Formowanie batalionu zmechanizowanego, który trafi do Białej Podlaskiej, rozpoczęło się w ubiegłym roku. Ci, którzy już zostali do niego wcieleni, odbywają szkolenie w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej. – To nowy batalion, dlatego żołnierze uczestniczą w różnego rodzaju kursach, organizowanych w ośrodkach zlokalizowanych w całej Polsce – dopowiada nasz rozmówca.
Kto będzie służył w bialskiej jednostce?
– Tych żołnierzy można podzielić na trzy grupy. Pierwszą stanowią osoby odpowiedzialne za formowanie batalionu. Mam tu na myśli jego dowódcę i grupę sztabową. To żołnierze w czynnej służbie i mający odpowiednie doświadczenie. W drugiej grupie są ci, którzy dawniej służyli w bialskiej jednostce, a po jej likwidacji trafili do innych miejsc. Wiemy, że wielu z nich chciałoby wrócić w tutejsze strony. Powstający batalion daje im taką szansę. Trzecia grupa jest najliczniejsza. To głównie młodzi ludzie zainteresowani służbą w Wojsku Polskim, którzy jeszcze nigdy nie mieli do czynienia z mundurem – wylicza mjr P. Lipczyński.
Duże zainteresowanie
Oficer prasowy 18 DZ zaznacza, że nabory do bialskiego batalionu cieszą się dużym zainteresowaniem.
– Dostrzegamy, że na wschodzie Polski jest wielu ludzi, którzy chcą założyć wojskowy mundur. Nie mamy problemów z kompletowaniem. Na każde kwalifikacje, których w przyszłości będzie jeszcze więcej, przychodzi po kilkudziesięciu ochotników – informuje przedstawiciel 18 DZ, dodając, iż naborowi do batalionu towarzyszy aktywna kampania informacyjna. Wojsko współpracuje w tej sprawie z urzędami pracy, ze szkołami, uczelniami wyższymi i wojskowymi komendami uzupełnień. Wiadomości o kolejnych naborach przekazywane są także w lokalnych mediach. Ostatnie kwalifikacje odbyły się w dniach 20-21 kwietnia.
Docelowo w Białej Podlaskiej mają stacjonować dwa bataliony zmechanizowane, a także żołnierze z kompanii saperów, kompanii rozpoznawczej i batalionu transportowego. Garnizon ma liczyć 2,5 tys. żołnierzy. Zakończenie prac związanych budową bazy i formowaniem jednostki przewidziano na 2026 r.
AWAW