Prawym okiem
W dniach 7-8 lipca odbyło się kolejne, 34 posiedzenie sejmu. Tym razem to „tylko” 91 głosowań i 13 uchwalonych ustaw. Co mogłoby nas bardziej zainteresować? Prawie wszystkich: ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Zapewne wielu z nas: nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach czy ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Niektórych rolników pewnie też będzie dotyczyć ustawa o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz ustawa o izbach rolniczych. Warto zapoznać się z tekstami wraz z uzasadnieniem.
Znowelizowaliśmy ustawę o Instytucie Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, nazywanym zgodnie z ustawą w skrócie – Instytutem Pileckiego. Został stworzony w 2017 r. na potrzeby interdyscyplinarnej i międzynarodowej refleksji nad jednym z kluczowych zagadnień XX w., tj. dwoma totalitaryzmami: niemieckim i sowieckim, a także konsekwencjami ich działań. Instytut Pileckiego ma swoją siedzibę w Warszawie, ale posiada też oddział zagraniczny – w Berlinie. Nowelizacja ustawy daje ramy prawne do utworzenia kolejnych, poza Unią Europejską. Według planów – w pierwszej kolejności w Nowym Jorku i Izraelu. Ciągle musimy dbać o właściwy przekaz historyczny. Obce państwa nie zrobią tego za nas, a mamy liczne przypadki fałszowania historii i przedstawiania w złym świetle Polski i Polaków. Najlepszym, tzw. sztandarowym przykładem, niech będzie Jedwabne i co najmniej dwie wzajemnie wykluczające się narracje. Sami Państwo widzicie, że w przekazie medialnym wygrywa ta „o złych Polakach”. W ostatnich dniach, w kolejną rocznicę„Obławy augustowskiej”, Instytut Pileckiego zakupił tzw. Dom Turka w Augustowie – dawną siedzibę NKWD i UB. Nadal jest wiele hipotez dotyczących miejsca i okoliczności śmierci ponad 600 Polaków. Krwawa niedziela 11 lipca 1943 r. uzmysławia nam, jak wiele jest do zrobienia w celu upamiętnienia, ale przede wszystkim ustalenia w sferze historycznej przebiegu rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów. Tu liczby jeszcze bardziej szokują. Potrzeba woli politycznej po stronie ukraińskiej i naszych zdecydowanych działań dyplomatycznych.
Stosunkowo najlepiej udokumentowane są zbrodnie niemieckie na mieszkańcach wsi w granicach administracyjnych obecnej Polski. W 2017 r. Sejm RP ustanowił święto państwowe – 12 lipca – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To symboliczna data upamiętniająca masowy mord ludności cywilnej w Michniowie w woj. świętokrzyskim. Mieści się tam mauzoleum, które upamiętnia 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej polskich wsi. Najbliższe mojego miejsca zamieszkania: Józefów, Budziska, Celiny, Leszczanka. Za nowelizacją ustawy o Instytucie Pileckiego głosowało 389 posłów. Wszyscy posłowie Lewicy byli przeciw, wstrzymali się lub byli nieobecni. 11 posłów Koalicji Obywatelskiej (PO itd.) zachowało się podobnie. Nie jestem zdziwiony.
Wybraliśmy też Rzecznika Praw Obywatelskich. Ustępstwo w tym zakresie jest przedstawiane jako klęska PiS. Odkąd dialog, szukanie kompromisu to porażka? Ja udzieliłem „kredytu zaufania” bez większych oczekiwań. Liczę, że teraz Senat RP szybko wyrazi zgodę na wybór RPO i pana dr. Karola Nawrockiego na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej!
Po zdaniu komentarza dotyczącym polityki pozasejmowej – kongres PiS. Prawie bez zmian. Jarosław Kaczyński prezesem Prawa i Sprawiedliwości na ostatnią kadencję. Mateusz Morawiecki nowym wiceprezesem z największym zaufaniem. Wdrożymy ustawy zapowiedziane w programie Polski Ład. Wprowadzimy ustawę sanacyjną i antykorupcyjną dotyczącą m.in. zatrudniania rodzin w zarządach i radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Według niepotwierdzonych informacji obejmą one także samorządowców wszystkich szczebli i spółki komunalne. Z mojego rozeznania takich decyzji oczekujecie. A, i zapomniałbym. Wrócił z emigracji Donald Tusk. Nastąpiło „wrogie przejęcie” PO – „spółki z bardzo ograniczoną odpowiedzialnością”. Jak inaczej nazwać „dobrowolne” ustąpienie przewodniczącego i dwóch zastępców, w tym jedynej kobiety? Następnie wybór na wiceprzewodniczącego pełniącego obowiązki przewodniczącego (jako najstarszy wiekiem). Skomplikowane jak na partię walczącą o prawa kobiet i demokrację. Mam nadzieję, że przynajmniej zarobione 6,8 mln zł dobrze zainwestuje. Polecam odkupienie akcji właściciela TVN!
SŁAWOMIR SKWAREK – POSEŁ NA SEJM RP