Aktualności
Znów na szlaku

Znów na szlaku

Trwają przygotowania do 41 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. Wracamy do tradycyjnej formuły pielgrzymowania. W tym roku wędrowaniu mają patronować bł. unici z Pratulina.

Pielgrzymka wyruszy pod hasłem „Z wiarą i męstwem”. Będzie obowiązywał dotychczasowy podział na grupy i kolumny.

– Nie planujemy limitów przy zapisach. W tym roku każdy będzie miał możliwość iść na Jasną Górę od początku do końca pielgrzymki – mówi ks. Paweł Bielecki, kierownik 41 PPP. Ile osób zdecyduje się wyjść na szlak? – Otrzymuję wiele telefonów i maili z pytaniami o tegoroczną pielgrzymkę, ale nie wiemy jeszcze, jak przełoży się to na ostateczną frekwencję – zaznacza.

Zapisy, tradycyjnie, prowadzone będą w parafiach, z których wychodzą poszczególne grupy. Każdy pątnik ma też obowiązek wypełnić specjalny formularz dostępny na stronie PPP (www.pielgrzymka-podlaska.pl). Należy go wydrukować i wypełnić czytelnie drukowanymi literami. Formularze będą przygotowane także w punktach zapisów.

 

Szukamy ludzi i pojazdów

– Na formularzu do zapisu znajduje się m.in. deklaracja o stanie zdrowia. Przypominamy, że osoby niepełnoletnie (do 15 roku życia) na czas pielgrzymki muszą mieć dorosłego opiekuna. W tym roku wpisowe wynosi 150 zł – informuje ks. P. Bielecki.

Kierownik PPP mówi również o zapisach do poszczególnych służb pielgrzymkowych. – Szukamy chętnych do służby medycznej, muzycznej i porządkowej. Apelujemy też do tych, którzy grają i śpiewają. Mile widziane są również osoby mogące służyć pomocą medyczną. Im więcej takich ludzi, tym lepiej. Chęć pomocy w służbach należy zgłaszać do swoich proboszczów albo do księży przewodników poszczególnych grup. Wiem, że niektórzy przewodnicy ciągle poszukują pojazdów do transportu bagaży dla swojej grupy. Jeśli ktoś dysponuje samochodem ciężarowym i ma prawo jazdy konieczne do jego prowadzenia, proszę o zgłoszenie się do pomocy. Poszukujemy też samochodów potrzebnych do zaopatrzenia, które będą dowoziły produkty spożywcze dla grup. Jeśli ktoś ma samochód typu minivan i mógłby go użyczyć albo samemu posługiwać w służbie, proszę o wsparcie – apeluje.

 

Bez odwiedzin

Pandemia nie zahamowała pielgrzymki, ale wymusiła rezygnację z pewnych zwyczajów. Pielgrzymi będą nocować w namiotach i nie mogą chodzić do domów w miejscowościach, w których organizowany jest nocleg. Kolejne utrudnienie to zawieszenie odwiedzin na trasie.

– Z tego powodu trzeba wziąć ze sobą więcej ubrań, bo nikt nie będzie mógł do nas przyjechać, aby zabrać brudną odzież i przywieźć świeżą. Musimy dbać o swoje bezpieczeństwo. Na polach namiotowych zapewnimy płyny do dezynfekcji, ale prosimy też, aby w takie środki wyposażył się indywidualnie każdy pielgrzym. Pątnicy będą musieli codziennie mierzyć temperaturę ciała i wpisywać wyniki do karty pielgrzyma. Wszystko po to, by móc kontrolować stan swego zdrowia, a gdyby pojawiło się coś niepokojącego, szybko zareagować – zaznacza ks. P. Bielecki.

I jeszcze raz zaprasza wszystkich do udziału w pielgrzymce. – Dziękujemy Bogu, że znów możemy wędrować na Jasną Górę. Czekamy na tych, którzy zechcą wyruszyć na szlak. Wszystko już przygotowane. Zachęcamy do wspólnego pielgrzymowania! – podsumowuje.

Więcej informacji na temat tegorocznej pielgrzymki zamieścimy w przyszłym numerze „Echa”.

AWAW