Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Nie ustawajcie w modlitwie za Polskę

Warto się przy tej figurze zatrzymać, zapatrzeć się w nią, modlić się przez przyczynę św. Anny. A gdyby ktoś łaski otrzymał, to warto księżom w parafii o tym opowiedzieć - powiedział abp Andrzej Dzięga po poświęceniu figury św. Anny Samotrzeciej, która została umieszczona w ołtarzu głównym kościoła pw. św. Anny i bł. Męczenników Podlaskich w Radzyniu Podlaskim.

Podczas poświęcenia ksiądz arcybiskup polecał modlitwom inicjatorów i fundatorów. - Niech szczególne błogosławieństwo niesie się na całą tę ziemię, na rodziny, na wszystkich, którzy będą tu przybywać, by modlić się przez wstawiennictwo Matki Najświętszej Maryi Panny i Babci Jezusa Chrystusa - mówił metropolita szczecińsko-kamieński. Okazją do uroczystego poświęcenia nowej figury był tradycyjny doroczny odpust na cmentarzu parafialnym, gdzie od połowy XIX w. znajduje się zbudowana przez rodzinę Korwin- Szlubowskich neogotycka kaplica pw. św. Anny. W uroczystościach odpustowych, którym przewodniczył pochodzący z Radzynia Podlaskiego abp A. Dzięga, uczestniczyło liczne grono kapłanów urodzonych w Radzyniu lub związanych z naszą miejscowością przez pełnienie tutaj posługi kapłańskiej.

Wskazując na rodzinę patronów dnia – Joachima i Annę, abp A. Dzięga podkreślił, że pośród olbrzymiej rzeszy ludzi i rodzin wierzących, praktykujących, starających się żyć po Bożemu, są rodziny o szczególnym rozmodleniu i zawierzeniu. Tak było w czasach Chrystusa i tak jest obecnie.

– Niezwykła to patronka – św. Anna, nauczycielka wiary przedstawiana jako Matka nauczająca, składająca dziecku dłonie do modlitwy, ucząca dziecko, by szło nie tyle za matką, co za Bogiem – wskazywał w homilii. – Św. Anna Samotrzecia to figura przedstawiająca św. Annę, Maryję i Jezusa. Anna w środku jako ta, przy której wielkie dzieło Boga mogło się rozpocząć, bo to przy niej i jej mężu Joachimie Bóg dał światu na nowo stworzone serce człowiecze – nowy dar czystego, niepokalanego serca – podkreślił.

 

Słuchać i opowiadać

W drugiej części homilii kaznodzieja nawiązał do czasów współczesnych: – Patrząc na dzisiejsze oblicze naszej ziemi, Polski, Europy i świata, zadajemy sobie pytanie, co mają czynić ludzie wiary, jak patrzeć, interpretować, jakie decyzje podejmować, aby były zgodne ze słowem Bożym i Bożą wolą. Jeśli chcesz rozumnie i odpowiedzialnie przejść przez współczesny czas, masz słuchać słowa Pana i w jego świetle wszystko inne rozpoznawać. Masz opowiadać o Bogu młodym pokoleniom. Za dużo jest dziś narzekania na młode pokolenie, które wcale nie jest gorsze od poprzednich. Mamy dużo młodzieży aktywnej, gorliwej, szlachetnej i ideowej. Oni tęsknią za czymś innym, wyjątkowym, a świadczy o tym zaangażowanie w liczne wspólnoty i wolontariat – dowodził abp A. Dzięga.

Zachęcał też, by w domu dużo z młodymi rozmawiać o Bogu, „zasiać w sercu młodego pokolenia umiłowanie Bożej prawdy, życia sakramentalnego i Kościoła, bo Kościół to prawda i miłość Chrystusa. U ludzi Kościoła często brakuje prawdy i miłości, ale u Boga ich nie brakuje”.

 

Dar modlitwy

Kolejny problem, nad którym zatrzymał się kaznodzieja, to pomijanie tematu charyzmatu narodu. Wspominał homilie Prymasa Tysiąclecia, historyczną homilię Jana Pawła II na pl. Zwycięstwa w Warszawie czy homilie, których słuchał w młodości w Radzyniu. – Jestem zdumiony, jak mało my, księża i biskupi, mówimy o narodzie polskim. Patrząc na Polskę, która się szamocze między państwami i narodami Europy i świata, módl się za nasz naród, nie ustawaj w modlitwie za Polskę! Jest potrzeba wielkiego zwrócenia się narodu do Boga. Powróć do modlitwy za siebie i narody świata, zwróć się do Boga i Maryi, na to czeka całe niebo, ojcowie i matki, przy grobach których stajemy – prosił.

Po Mszy św. parafianie złożyli księdzu arcybiskupowi dar modlitwy trzech Margaretek. Po Eucharystii została odmówiona Litania do św. Anny, po czym uczestnicy uroczystości przeszli do pobliskiego kościoła, gdzie abp A. Dzięga poświęcił figurę św. Anny Samotrzeciej.


Rzeźbę wykonał Zbigniew Godlewski rzeźbiarz ze środowiska łomżyńskiego, polichromia to dzieło warsztatu artystycznego Ewy i Piotra Kłosków ze Szczyrku. Fundatorem jest ks. kan. Janusz Sałaj.

Obraz bł. Męczenników Podlaskich znajdujący się dotąd w ołtarzu głównym zawiśnie nad wejściem do kaplicy chrzcielnej. W wykonaniu są już obrazy o tematyce unijnej – św. Jozafata Kuncewicza oraz św. Andrzeja Boboli, które znajdą się obok obrazu Męczenników. Ołtarz boczny zostanie ukończony w pierwszych dniach października. Na 10 października planowana jest konsekracja kościoła. Poświęcenia świątyni dokona ordynariusz siedlecki ks. bp Kazimierz Gurda.

Anna Wasak