Zagrała Dulską na deskach Renesansu
Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się w Rykach nieco później niż w całej Polsce. Ale z kilku przyczyn zapisało się jako wyjątkowe. Po raz pierwszy zorganizowało je na szeroką skalę starostwo powiatu ryckiego. I po raz pierwszy wzięła w nim udział tak znana postać. Trudno było się więc dziwić, że w piątek ryckie kino Renesans wypełniło się po brzegi. Organizatorzy nie zastanawiali się długo nad wyborem gościa, którego warto zaprosić na Narodowe Czytanie. - Uznaliśmy, że A. Seniuk będzie nadawała się najlepiej, bo przez wiele lat wcielała się w postać Dulskiej i do dziś jest z tą rolą kojarzona. Za udział w tym telewizyjnym spektaklu zdobyła nagrodę, a samo widowisko znalazło się na liście Złotej Setki Teatru Telewizji - wyjaśniła Anna Żaczek ze starostwa powiatowego w Rykach. Aktorka chętnie zgodziła się na udział w wydarzeniu.
A dodatkowym impulsem, by wybrać się do Ryk, była promocja jej książki „Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem” napisanej na podstawie rozmowy z córką Magdaleną Małecką-Wippich, która również odwiedziła Ryki.
Jednak głównym celem wizyty było czytanie „Moralności pani Dulskiej”. Aktorka wystąpiła w dwóch dziesięciu scen, jakie przygotowali organizatorzy. Czytała, oczywiście, rolę tytułowej Dulskiej. Na scenie towarzyszyli jej starosta Dariusz Szczygielski i jego zastępca Monika Kośmińska. W pozostałych scenach zaprezentowała się młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Leona Wyczółkowskiego w Rykach.
Nie czytali tylko dla siebie
Podczas spotkania A. Seniuk opowiadała także o swoim zawodzie i zachęcała, zwłaszcza młodych, do rozwijania talentów. Chętnie odpowiadała również na pytania publiczności. I wykazała się sporą cierpliwością, pozując do zdjęć z uczestnikami Narodowego Czytania.
– Pani Anna to bardzo znana aktorka. Cieszę się, że gościła na naszej scenie i zaprezentowała epizody sztuki, która została bardzo dobrze przyjęta przez widownię. Było to pierwsze spotkanie zorganizowane przez powiat i – mam nadzieję – będziemy je kontynuować w kolejnych latach – zaznaczył starosta D. Szczygielski, zwracając uwagę także na występ młodzieży. – Była bardzo dobrze przygotowana przez pedagogów – dodaje
Aktorskie umiejętności uczniów „Budowlanki” doceniła również A. Seniuk. – Przygotowali się bardzo solidnie. Zagrali poszczególne postacie. To im uświadamia, że słowo czytane i słowo żywe jest zupełnie inne od tego pisanego, bo inaczej się je interpretuje. Czytający dogłębnie słyszy swój własny głos. Rozumie, że nie czyta tylko dla siebie – zauważyła aktorka.
Tomasz Kępka