Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Na wspólnej drodze

O rozpoczętym synodzie biskupów, jego celu i spotkaniach synodalnych w diecezji siedleckiej - w rozmowie z koordynatorami: Barbarą Wysokińską i ks. Andrzejem Karwowskim.

Synod jest dobrą okazją do rozmowy i wzajemnego wsłuchania się w to, czym żyje Kościół. A trzeba pamiętać, że Kościół nie jest wspólnotą jednorodną, lecz składającą się z wielu członków. Należą do niego ludzie różnych narodów, kultur czy profesji: duchowni i świeccy, osoby życia konsekrowanego, formujący się w różnych ruchach, stowarzyszeniach i wspólnotach kościelnych, jak również osoby rzadko praktykujące swoją wiarę, dzieci i młodzież, osoby starsze, niepełnosprawne, migranci itd. Pragnieniem papieża jest, by podjęta przez Kościół droga synodalna pozwoliła usłyszeć głos każdego, także ludzi, którzy czują się wykluczeni, pozostają na peryferiach. Prowadzona konsultacja ludu Bożego nie oznacza przyjęcia przez Kościół dynamiki demokracji, opierającej się na podejmowaniu decyzji w oparciu o zasadę większości, ale słuchanie tego, co Duch chce powiedzieć Kościołowi przez lud Boży, który także uczestniczy w prorockiej funkcji Chrystusa.

Temat XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Jak należy rozumieć samo słowo „synod”? 

Barbara Wysokińska: Etymologia, czyli pochodzenie terminu – od gr. synodeuein – oznacza „odbywać razem drogę”. W odniesieniu do Kościoła sugeruje jego wymiar wspólnotowy i duszpasterski. Synod najogólniej definiuje się jako zebranie kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wiernych świeckich, którzy, będąc głosem doradczym papieża i biskupów, służą całej wspólnocie Kościoła.

 

„Synod jest procesem rozeznawania duchowego, którego dokonuje się na adoracji, w modlitwie i kontakcie ze słowem Bożym” – przypomina papież Franciszek. Czemu służyć ma to rozeznawanie? W jakim celu Ojciec Święty zwołuje synod?

Ks. Andrzej Karwowski: Zwołując synod, papież zaprasza wszystkich ochrzczonych do podjęcia wspólnej drogi mającej pomóc Kościołowi wsłuchać się w głos Ducha Świętego, który – zgodnie z obietnicą Jezusa – wspomaga nas w coraz pełniejszym odczytywaniu Jego Objawienia i inspiruje decyzje konieczne do realizacji zadania powierzonego Kościołowi przez Boga w konkretnych uwarunkowaniach czasów. ...

Agnieszka Warecka

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł