Ku Kościołowi przyszłości
- Rozpoczynamy tą Eucharystią 16 zgromadzenie synodu biskupów, którego temat brzmi „Ku kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Pragniemy tą Mszą św. rozpocząć półroczny etap diecezjalny synodu. Modlimy się dzisiaj o to, byśmy przygotowali jak najlepiej nasze serca i umysły, by wypełnić to zdanie - powiedział na wstępie biskup siedlecki, dziękując za przybycie reprezentantom poszczególnych parafii i księżom. - Prosimy za nasz Kościół diecezjalny, za każdą z parafii, byśmy dzięki temu synodowi uczyli się, jaki powinien być Kościół przyszłości. Byśmy dzięki Duchowi Świętemu odkrywali, jak ma on wypełniać swoją misję w świecie wobec każdego człowieka - podkreślił.
W homilii bp Gurda przypomniał, że tydzień wcześniej papież Franciszek uroczyście rozpoczął 16 zgromadzenie ogólne synodu biskupów. Następnie powiedział o jego przebiegu. – Ma on nas prowadzić ku nowemu obliczu Kościoła – Kościoła synodalnego. Słowo „synod” oznacza pójście, podążanie razem. Nowe oblicze Kościoła będzie się wyrażać tym, że jego członkowie: duchowni i wierni świeccy będą podążać razem, że będą na drodze wiary za siebie odpowiedzialni. Synod będzie trwał dwa lata i będzie miał trzy etapy: diecezjalny, kontynentalny i powszechny. W październiku 2023 r. w Rzymie zostanie zakończony. Ojciec Święty pragnie, by w jego obradach brali udział nie tylko biskupi, jak było dotychczas, ale także księża, osoby życia konsekrowanego i świeccy. Dzisiaj we wszystkich katedrach na świecie rozpoczyna się etap diecezjalny synodu. Dlatego do siedleckiej katedry, która jest matką wszystkich kościołów diecezji, zaproszeni zostali i księża, i wierni świeccy – reprezentanci wszystkich parafii, którzy w dokumentach synodu nazywani są koordynatorami – mówił biskup, wskazując ich rolę w synodzie.
Wspólnie słuchać
Jak mówił dalej, celem synodu jest doświadczenie przez wiernych synodalności Kościoła, tj. podążania razem Chrystusową drogą. Ma się to dokonać poprzez wspólne słuchanie Ducha Świętego i wzajemne słuchanie siebie. – Wierni Kościoła – zarówno na poziomie parafialnym, diecezjalnym, jak i powszechnym – winni nauczyć się siebie nawzajem słuchać, szanując zdanie drugiego. Winni nauczyć się mówić, poruszając sprawy trudne – zaznaczył bp Gurda, podkreślając, że w organizowanych w każdej parafii spotkaniach synodalnych będzie mógł wziąć udział każdy, niezależnie od stopnia zaangażowania w życie Kościoła i wieku. – Trzeba się nam nauczyć słuchania i mówienia z troską o Kościele. Słuchania siebie nawzajem z cierpliwością i uczenia się odpowiedzialności za Kościół, do którego należymy i który stanowimy – podkreślał. Przypomniał, że przewidziane są też spotkania na szczeblu diecezjalnym.
– Synod jest wydarzeniem łaski, prowadzonym przez Ducha Świętego procesem uzdrowienia, więc pozbycia się tego, co światowe, z naszych wzorców duszpasterskich. To czas wsłuchiwania się w Ducha Świętego i stawiania sobie pytania, co Bóg chce nam powiedzieć w konkretnym czasie i w jakim kierunku chce nas prowadzić – podsumował biskupa, prosząc wszystkich o otoczenie prac synodalnych modlitwą.
Posłanie
Po błogosławieństwie udzielonym wszystkich uczestnikom Eucharystii rozpoczynającej synod, zebrani odśpiewali hymn „Salve Raegina”, prosząc Maryję, by była orędowniczką i prowadziła do swego Syna Jezusa Chrystusa. Następnie odbyło się posłanie diecezjalnych koordynatorów synodalnych: Barbary Wysokińskiej i ks. Andrzeja Karwowskiego. Na zakończenie ustanowieni w parafiach i grupach koordynatorzy otrzymali tzw. pakiet synodalny (dokument przygotowawczy i świecę), którego przyjęcie symbolizuje włączenie się tej konkretnej wspólnoty w drogę synodalną Kościoła.
Po Mszy św. odbyło się także spotkanie organizacyjne, podczas którego B. Wysokińska i ks. A. Karwowski przybliżyli cel i sposób przeprowadzenia konsultacji parafialnych oraz związane z tym zadania koordynatorów.
LI