Region
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Targowisko przejmie agencja

Od 1 stycznia 2022 r. prowadzeniem miejskiego targowiska zajmie się Agencja Rozwoju Miasta Siedlce. Decyzja o powierzeniu nowego zadania miejskiej spółce nie przyszła radnym łatwo.

Głównym zadaniem ARMS jest zarządzanie obiektami sportowymi. Od ubiegłego roku agencja zajmuje się dodatkowo sprzątaniem miasta. Problemy z targowiskiem przy ul. 11 listopada zaczęły się w połowie ubiegłego roku. Wtedy doszło do sporu między kupcami a dzierżawcą targowiska, który podniósł ceny za stoiska. Przedsiębiorca dodatkowo zażądał opłat za kwartał z góry, chcąc w ten sposób zabezpieczyć się przed ewentualnym zamknięciem spowodowanym pandemią. Kupcy zaczęli protestować. W negocjacje włączyły się władze miasta. Udało się osiągnąć porozumienie: podwyżki, co prawda, były, ale nie tak wysokie, jak planowano.

Poza tym przedsiębiorca zgodził się na uiszczanie opłat nie co kwartał, jak chciał wcześniej, ale co miesiąc, czego domagali się kupcy. W zamian miasto zdecydowało się przedłużyć umowę dzierżawy z końca 2020 r. do końca 2021 r. Po jej upływie planowano ogłoszenie przetargu na prowadzenie targowiska.

Ostatecznie do niego nie dojdzie, bo władze miasta niespodziewanie zdecydowały, że administrowaniem targowiska ma zająć się Agencja Rozwoju Miasta Siedlce. „Powierzenie prowadzenia targowiska spółce należącej do Miasta Siedlce pozwoli na kompleksowe utrzymanie targowiska” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały z września. „Istotną przesłanką przesądzającą o zasadności podjęcia niniejszej uchwały i powierzenia określonych w niej zadań własnych gminy jest konieczność wprowadzenia kompleksowych i długoterminowych rozwiązań organizacyjnych i finansowych mających na celu zapewnienie rozwoju spółki miejskiej, jak również kompleksowego zaspokajania potrzeb mieszkańców” – napisano.

 

Radni mają wątpliwości

Projekt uchwały wzbudził wiele kontrowersji wśród radnych. – Nie mamy wiedzy na temat treści umowy pomiędzy miastem a agencją: jaki jest zakres obowiązków, sposób ich wykonywania, finansowania. Powinniśmy najpierw poznać szczegóły umowy, a potem głosować – sygnalizował Piotr Karaś podczas wrześniowej sesji rady miasta. – Główną przesłanką do powierzenia zadania powinno dobre funkcjonowanie targowiska, a nie rozwój spółki miejskiej – dodał.

Prezydent miasta Andrzej Sitnik podkreślił, że celem miasta będzie doprowadzenie do tego, aby kupujący w godnych warunkach mogli zaopatrzyć się w produkty oferowane przez sprzedających. Skarbnik miasta wyjaśniał, że istotą umowy regulującej zarządzanie targowiskiem będą takie samy zapisy, jak obowiązują obecnie między obecnie administrującym partnerem a miastem. – Przesłanką determinującą do tego, aby objęła to spółka miasta nie jest to, żeby tworzyła zyski na tym targowisku. Pożytki będą niewielkie, ale posłużą temu, że finanse agencji będą wyższe, a miasto zapłaci mniejsze rekompensaty, jeśli chodzi o pokrycie straty netto, która tej spółce towarzyszy – tłumaczył Kazimierz Paryła, dodając, że po powierzeniu zadania agencji, miasto będzie jedynym inwestorem, jeśli chodzi o rozbudowę targowiska. – Dzięki temu, że nasza spółka stanie się zarządcą i administratorem tego terenu, służby miejskie będą miały większy wpływ. I rada miasta również, bo każdą decyzję, którą podejmie, prezydent musi wykonać – wyliczał zalety skarbnik.

Przedstawione argumenty nie przekonały radnych. – Kiedy przekazywaliśmy ARMS zadania dotyczące utrzymania czystości w mieście, uwierzyłem prezesowi w zapewnienia o jakości wykonywanych usług. Zawiodłem się. Drugi raz nie mam ochoty się nabrać – stwierdził Robert Chojecki, wiceprzewodniczący rady miasta. – Czas zmienić nazwę spółki, bo zajmuje już się wszystkim, tylko nie rozwojem miasta – dodał Maciej Drabio. Ostatecznie radni uznali, że chcą poznać więcej szczegółów i punkt dotyczący projektu uchwały w sprawie powierzenia ARMS nowego zadania został zdjęty z porządku obrad.

 

Tylko same korzyści

Temat powrócił podczas październikowej sesji rady miasta. Treść projektu uchwały została nieco zmieniona i poszerzona. Usunięto zdanie o „zapewnieniu rozwoju spółki”. A wśród argumentów dotyczących powierzenia nowego zadania agencji znalazły się: możliwość bezpośredniego nadzoru nad kwestią wysokości opłaty pobieranej od sprzedawców na targowisku miejskim, podniesienia jakości świadczonych usług, większa elastyczność przy prowadzeniu targowiska oraz podczas jego modernizacji, efektywniejsze wykorzystanie pracowników zatrudnionych do celów porządkowych realizowanych przez ARMS na zlecenie miasta.

– Jestem pewien, że powierzenie spółce zarządzania tym obiektem przyniesie tylko same korzyści – zapewnił prezydent. – Jako wydział merytorycznie odpowiedzialny za targowisko rozmawialiśmy z handlującymi tam kupcami. Jesteśmy zdania, że agencja po przejęciu obsługi w znaczny sposób rozwiąże ich problemy – uzupełnił Mariusz Myrcha z wydziału gospodarki komunalnej urzędu miasta. – Argument dotyczący bardziej efektywnego wykorzystania pracowników agencji na targowisku ma uzasadnienie, ponieważ prace związane z utrzymaniem czystości na jezdni są wykonywane w okresie letnim, a więc w okresie zimowym będziemy mogli zaangażować pracowników do odśnieżania targowiska i drobnych prac remontowo-porządkowych. Spółka będzie wykonywała to lepiej niż obecny przedsiębiorca prowadzący tam działalność gospodarczą – zaznaczył M. Myrcha.

 

Gorzej już nie będzie

Prezes ARMS Paweł Truszkowski zapewnił, że spółka jest gotowa do przejęcia zarządzania targowiskiem. – Dołożenie nowego zadania wiąże się wyłącznie z zatrudnieniem jednej dodatkowej osoby, która będzie sprawowała bezpośrednie funkcje związane z poborem opłat i utrzymaniem porządku na targowisku. Nie planujemy wzrostu opłat z tytułu korzystania z targowiska. Tym bardziej, że spółka nie będzie ponosić kosztu związanego z czynszem, który płaci prywatny przedsiębiorca – tłumaczył.

Radny Mariusz Dobijański przyznał, że obecne zarządzanie targowiskiem budzi wiele kontrowersji. – Myślę, że agencja nie jest w stanie zarządzać gorzej. To jedyny argument, który do mnie trafia. Mimo wszystko oczekiwałbym, panie prezydencie, że w momencie, kiedy przekazujemy zadanie instytucji miejskiej, a więc miasto weźmie za to odpowiedzialność, będziemy mieć szereg informacji pozwalających rozwiać wątpliwości, które nami targają, choćby związane z regulaminem korzystania z tego targowiska – zaznaczył radny.

Ostatecznie za uchwałą głosowało 13 radnych, siedmioro się wstrzymało, a jeden był przeciw.

Władze miasta zapewniły, że wkrótce przystąpią do pracy nad projektem modernizacji targowiska, która w większości zostanie sfinansowana ze środków budżetu obywatelskiego.

HAH