Rozmowy
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Nie dawajmy amunicji przeciwnikom

Rozmowa z prof. dr. hab. Radosławem Zenderowskim, socjologiem i politologiem, kierownikiem Katedry Stosunków Międzynarodowych i Studiów Europejskich Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Co dziś oznacza patriotyzm?

Patriotyzm to poczucie obowiązku wobec pewnej wspólnoty, którą jest w tym przypadku wspólnota narodowa - wyrażająca się w kategoriach czysto obywatelskich lub kulturowo-etnicznych. To przekonanie, że mamy obowiązki nie tylko wobec siebie, własnej rodziny, ale też szerszej wspólnoty, w ramach której my i nasze rodziny funkcjonujemy w życiu społecznym.

Patriotyzm ma barwy polityczne?

On ze swej natury jest uwikłany w politykę. Nie da się od niej uciec, realizując swoje obowiązki patriotyczne. Niemniej jednak patriotyzm zakłada, że te pewne różnice polityczne czy ideologiczne powinny – w sytuacji, kiedy liczy się dobro nadrzędne, jakim jest interes wspólnoty narodowej – schodzić na drugi plan. W takim przypadku to, jakie wartości wyznajemy w sensie czysto ideologicznym czy politycznym, nie powinno mieć większego znaczenia. Dobrze pojmowany patriotyzm to działanie na rzecz dobra wspólnego ponad podziałami politycznymi.

 

Tylko że dziś dobro ojczyzny, dbanie o interes Polski nabiera różnego znaczenia w zależności od opcji politycznej…

Niewątpliwie obserwujemy w Polsce sytuację zawłaszczania patriotyzmu przez jedną stronę sporu politycznego. Z drugiej strony – z próbą tłumaczenia społeczeństwu, że ten nowoczesny patriotyzm, z naciskiem na nowoczesny, niejako przekracza wspólnotę narodową i manifestuje się na poziomie szerszym, europejskim. Mamy do czynienia z pewną grupą, dotyczy to zwłaszcza opozycji, która – w swoim przekonaniu – buduje patriotyzm nowoczesny, europejski, teoretycznie mający nie wykluczać tożsamości narodowej i pewnych wartości kulturowych. Niestety, w praktyce tak właśnie jest. ...

Kinga Ochnio

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł