Moc Eucharystii na czas choroby i godzinę śmierci
Pierwszym owocem Komunii św. jest zjednoczenie wiernego z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. Wierzący otrzymuje „Tego, który ofiarował się za nas, otrzymujemy Jego Ciało, które złożył za nas na Krzyżu, oraz Jego Krew (…). Wobec tego ochrzczony uczestniczy jednocześnie w życiu Trójcy Świętej, ma udział w miłości Ojca, Syna i Ducha Świętego. Im większa wiara i dyspozycja połączona z działaniem Boga, tym głębsze będzie zjednoczenie człowieka z Bogiem.
Kolejnym owocem Komunii eucharystycznej jest wzrost w wierze, nadziei i miłości oraz pozostałych cnotach chrześcijańskich. W sposób szczególny jest to potrzebne osobom chorym, które oczekują szczególnej bliskości Boga oraz wewnętrznej siły płynącej z tego zjednoczenia, do przeżywania czasu cierpienia czy umierania. Wobec pokus i zamętu wywołanego bólem konieczny jest wzrost w Bogu, a jednocześnie w tym, co ułatwia życie w wymiarze międzyludzkim. Przez Eucharystię, która umacnia człowieka, możliwe jest więc umocnienie się w cierpliwości, zaufaniu, wdzięczności i wewnętrznym pokoju. Ostatecznie następuje pomnożenie łaski Bożej, która przemienia chorego, oraz otrzymanie trwałej pomocy Ducha Świętego, tak by życie, także w czasie choroby, było coraz bardziej uwznioślane i przemieniane według wzoru Chrystusa. Jest to wielka tajemnica działania Boga, a prawdziwość tego potwierdzają liczne świadectwa świętych.
Jednocześnie dzięki Eucharystii wierny chrześcijanin coraz bardziej odrywa się od tego, co doczesne, a przede wszystkim od nieuporządkowanego przywiązania do tego świata. W modlitwie po Komunii w Mszy św. w środę piątego tygodnia Wielkiego Postu Kościół modli się: „niech przyjęty Sakrament przyniesie nam uzdrowienie, niech oczyści nasze serca ze złych skłonności i utwierdzi nas w przyjaźni z Tobą”. W kontekście walki duchowej Komunia św. przynosi natomiast ochronę przed złym duchem, wyzwala od grzechów, jak również chroni przed karami za grzechy. ...
ks. Wojciech Hackiewicz